Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

next
Galapagos vigo

Magiczne lata 80. w Paramount Network

Obecność - Ukochana - recenzja komiksu

Autor: Piotr Pocztarek
25 czerwca 2024
Obecność - Ukochana - recenzja komiksu

Seria komiksowych horrorów od Egmontu prezentowała nam autorskie projekty spod szyldów Hill House Comics czy DC Black Label. Z ogromną radością przyjąłem jednak informację, że w ramach serii DC Horror wydany zostanie komiks na licencji - prequel trzeciej części filmowej serii The Conjuring – Obecność, która gościła w kinach w 2021 roku, zbierając przyzwoite recenzje, chociaż wyraźnie słabsze niż znakomite pierwsze dwie części. Sprawdzam, czy Obecność – Ukochana to wyłącznie ciekawostka, czy może dzieło ściśle powiązane z popularnym filmem? 

Zacznijmy od scenariusza – jego autorem jest David L. Johnson-McGoldrick, który współtworzył skrypty do filmów Obecność 2 i Obecność 3 – Na rozkaz diabła, ale nie tylko. Wydaje się więc, że to właściwy fachowiec na właściwym miejscu, a nie wyrobnik z łapanki, który miał jedynie łatać fabularne dziury. Johnson-McGoldrick ma jednak na koncie zarówno filmy niezłe (Sierota, Aquaman), jak i słabe (Gniew tytanów czy Dziewczyna w czerwonej pelerynie). Napisał też kilkanaście odcinków serialu Żywe trupy. Jedno jest pewne – nazwiska twórców nie są tutaj absolutnym gwarantem sukcesu. 

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/dchorrorOU_p1.jpg
Strona komiksu Obecność - Ukochana

Jeśli oglądaliście Obecność 3 – Na rozkaz diabła, z pewnością pamiętacie historię Jessiki i Katie. Nie były to postacie pierwszoplanowe, a jedynie jeden z elementów, który pomógł Edowi i Lorraine Warrenom rozwiązać przerażającą zagadkę brutalnych morderstw i opętań. Więcej spoilerować nie zamierzam, ale w Obecność – Ukochana przeniesiemy się do 1981 roku i poznamy Jessicę, która właśnie skończyła liceum i przenosi się do college’u. Z pozoru normalna dziewczyna wydaje się być obciążona jakąś klątwą, a tytułowa obecność wydaje się podążać za nią na każdym kroku. 

Jessica skrywa też pewien sekret – chociaż wszyscy oczekują od niej znalezienia miłego chłopaka (jeden nawet kręci się w pobliżu), dziewczyna czuje, że chętniej ulokowałaby swoje uczucia w przyjaciółce. Czy zatem rzeczywiście podąża za nią mściwa, nadprzyrodzona, demoniczna istota, czy może jej stan psychiczny pogarsza się w wyniku zmagań z własną seksualnością i strachem przed odrzuceniem przez ukochaną i społeczeństwo? To już będziecie musieli odkryć sami. 

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/dchorrorOU_p2.jpg
Strona komiksu Obecność - Ukochana

David L. Johnson-McGoldrick i rysownik Garry Brown starają się przestraszyć czytelnika używając zgranych środków wyrazu, przez co Obecność – Ukochana nie jest ani fabularną ucztą (w końcu to jedynie prequel, drobny epizod, który zapowiada wydarzenia z filmu), ani też nie wygląda specjalnie przerażająco. Cienie, wizje czy pojawiające się znikąd demoniczne łapska mogłyby zrobić wrażenie w kinie – oczywiście przy udziale utalentowanego reżysera, wrażliwego kamerzysty i z udźwiękowieniem czy pokładem muzycznym, który wspomógłby niesławne jump scares. Filmowej Obecności się to udawało, ale powiedzmy sobie szczerze – w komiksie nie robi to żadnego wrażenia. Rysunki Browna nie są ani ładne, ani realistyczne, a w połączeniu z prostą fabułą dostajemy po prostu produkt ze średniej półki. 

Na szczęście ocenę końcową podciągają dodatki, których w tym tomie nie zabrakło. Po pierwsze – galeria okładek. Nie dość, że covery do tej miniserii zrobił sam Bill Sienkiewicz, to na końcu dostajemy jeszcze galerie okładek Ryana Browna i Darrana Robinsona, stylizowanych na stare horrrowe VHS-y. Coś wspaniałego. Mamy też kilka stron prześmiewczego, makabrycznego katalogu wysyłkowego, prezentującego takie gadżety jak ołtarz do składania ofiar, czarne świece czy prawdziwe wymiociny. Ale to nie koniec, bo tom Obecność – Ukochana wieńczy jeszcze pięć shortów zebranych pod hasłem Opowieści z pokoju artefaktów

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/dchorrorOU_p3.jpg
Strona komiksu Obecność - Ukochana

Te zaledwie kilkustronicowe historyjki są miejscami ciekawsze niż główna opowieść, mamy tu także wielkie nazwiska. Scott Snyder snuje opowieść o przeklętej monecie, która niszczy życie pewnego mężczyzny. Che Grayson opowiada o sukni ślubnej, która doprowadza do coraz to kolejnych tragedii, a opowieść uświetniają przerażające rysunki Juana Ferreyry. Tim Seeley we współpracy z Kelleyem Jonesem (!) snuje historię pewnej makabrycznej zabawki. Ray Fawkes i Christopher Mitten opowiadają o śmierci dziecka i o tym, jak radzą sobie z tym jego rodzice. Z kolei Dominike Stanton przedstawia nam pewną czarę, która stała się powodem zbrodni w powojennych Niemczech Zachodnich. 

Obecność – Ukochana to nie jest najlepszy horror wydany w ramach tego cyklu, ale jeśli jesteście fanami filmów o Warrenach, a w szczególności trzeciej części, możecie śmiało po niego sięgnąć, szczególnie, że niewielka liczba stron sprawia, że mamy do czynienia z komiksem w dość atrakcyjnej cenie. Na pewno nie jest to dzieło, które Was przerazi (a szkoda), ale jako uzupełnienie filmowej fabuły i zbiór krótkich, w większość bardzo ciekawych historyjek się sprawdza. 


https://alejakomiksu.com/gfx/okladki/DChorrorobecnosc.jpg

Tytuł oryginalny: The Conjuring - The Lover
 Scenariusz: David L. Johnson-McGoldrick, Rex Ogle, Scott Snyder, Che Grayson, Tim Seeley, Ray Fawkes, Dominike Stanton
Rysunki: Garry Brown, Denys Cowan, Juan Ferreyra, Kelley Jones, Christopher Mitten, Dominike Stanton, Dave Johnson
 Tłumaczenie: Zofia Sawicka
Wydawca: Egmont 2024 
Liczba stron: 136 
Ocena: 65/100

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.