Dr. hab. Mateusz Machaj w swojej analizie skupia się na Imperium Galaktycznym i jego uwarunkowaniach. Autor tłumaczy, co doprowadziło do powstania dyktatury w Odległej Galaktyce, a także jakie podejście, atmosfera i podstawy pozwoliły na działania Palpatine'a. W dalszych rozdziałach możemy się również dowiedzieć, co podtrzymywało samo Imperium przy życiu, a także co doprowadziło do jego upadku. Wszystkie procesy autor odpowiednio zestawia z podobnymi wydarzeniami i sytuacjami znanymi z historii. W ciekawy sposób porównuje, chociażby dojście do stanowiska kanclerza i imperatora, przez Palpatine'e z przejęciem miana kanclerza (późniejszego wodza) przez Adolfa Hitlera.
Autor Mateusz Machaj oprócz oczywistego nawiązywania do uniwersum Gwiezdnych Wojen, łączy również historyczne wydarzenia z wieloma innymi popkulturowymi i literackimi tematami. Pośród licznych przykładów natrafić możemy, chociażby na Breaking Bad, Grę o tron czy Prawo ulicy. Co ciekawe jednak nie w tych elementach siła, bowiem najistotniejsze są dzieła filozoficzno-polityczne. Wyróżnione przez autora elementy sagi, połączone zostały z myślami zarówno twórców antycznych jak i przedstawicieli późniejszych epok. Od Sokratesa i sofistów po Nietzschego i Hobbesa, gąbka uniwersum zostaje wyciśnięta do ostatniej filozoficznej kropli. W tym wszystkim możemy także znaleźć myśli biblijne, autorów takich jak Clive Staples Lewis i wielu więcej.
Chociaż tematyka książki jest jasno określona w tytule, to autor nie zamyka się tylko na samo Imperium. W swoich rozważaniach wrocławski wykładowca zgłębia również tematy rebelii, galaktyki, a także czasów, które następują po upadku dyktatorskiego tworu Imperatora Palpatine'a. Autor zachęca do rozważania sytuacji dzisiejszego świata. Przy okazji zahacza również o filmy spoza pierwszych sześciu filmów sagi. W omawianej książce możemy znaleźć także zawiłości etyczne Łotra Jeden, dążenia do odnowienia imperialnych zachowań w Przebudzeniu mocy i dylematy moralne rycerza Jedi z Ostatniego Jedi.
Podczas lektury, analizy pana profesora można przyjmować w różny sposób. Momentami zestawianie tak poważnych elementów naszej historii z fragmentami (z całym szacunkiem i wielkim zamiłowaniem do Uniwersum, któremu poświęciłem bardzo dużo czasu), co by nie było jednak filmu fantasy, wydaje się trochę niecodzienne. Mimo to jednak autor bardzo gładko potrafi to połączyć. Jednocześnie w swoim dziele potrafi zachęcić do głębszego zapoznania się z tematami, myślami i dokumentami filozoficznymi, na które sam się powołuje. Omawiana dzisiaj lektura, może być ciekawym początkiem przygody w świecie filozofii i polityki, a jednocześnie łagodnym i bardzo barwnym. Poprzez połączenie tych wszystkich elementów, tematów, które nas interesują, albo które z niepokojem analizujemy, autor zachęca nas tylko do jednego — do myślenia i rozwagi. Swoje dzieło kończy słowami: Niech rozum będzie z Tobą. I tego również, ja Wam życzę.
Tytuł: Gwiezdne wojny a filozofia polityki Powstanie i upadek Pierwszego Imperium Galaktycznego
Autor: Mateusz Machaj
Tłumaczenie: Krzysztof Zuber
Wydawnictwo: Freedom Publishing
Egzemplarz recenzencki: Instytut Misesa
Liczba stron: 136
Ocena: 80/100
Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Korespondent z Festiwalu Filmowego w Cannes. Były zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.