Blade Runner 2049 ocenzurowany w Turcji. Powód zadziwiający

Blade Runner 2049 trafił do tureckich kin w wersji ocenzurowanej przez samo Sony Pictures. Decyzja ta oburzyła miejscowych krytyków filmowych, którzy wystosowali do amerykańskiego studia list wyrażający dezaprobatę dla tego typu zachowań.

Całą sprawę na Twitterze podniósł krytyk filmowy Burak Göral, który zauważył, że w tureckiej wersji Blade Runner 2049 całkowicie została usunięta nagość i zobrazował to przykładami ze zwiastunu filmu Dennisa Villeneuvea. Tureccy widzowie mieli zostać pozbawieni możliwości obejrzenia m.in. tych, w których widzimy „narodziny” replikanta oraz tej z udziałem Ryana Goslinga i Sylvii Hoeks, w której schodzą po schodach i mijają po obu stronach galerię ciał. Największe oburzenie wywołało jednak tłumaczenie się hollywoodzkiego studia.Otóż Sony Picture miało przyznać się tureckiemu dziennikarzowi, iż do niektórych krajów trafiły delikatnie zmienione wersje filmu, gdyż chciano w ten sposób uszanować lokalne kultury. Informacja o tym, że Turcy mają być niezwykle wrażliwi na ekranową nagość oburzyła do tego stopnia Tureckie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, że to wystosowało do Sony Pictures nieprzebierający w słowach list, w którym taką próbę cenzury uznała za skandaliczną. W treści przeczytać można, że jest to obraza tureckich widzów, szokująca próba legitymizacji cenzury, a ustawianie się w pozycji autorytetu decydującego, co jest odpowiednie, a co nie dla kultury danego kraju jest wyłącznie oznaką braku szacunku. Stowarzyszenie żąda w związku z tym przeprosin oraz sprostowania sytuacji. Z pełnym tekstem listu możecie zapoznać się TUTAJ.

Zobacz również: Dennis Villeneuve komentuje słabe wyniki finansowe Blade Runner 2049

Wchodząc w myśli pracowników Sony Pictures trzeba przyznać, że mieli oni dobre chęci i zgodnie z popularną w Ameryce dokrytną politycznej poprawności chcieli dostarczyć produkt, który nie wywoła żadnych zbędnych kontrowersji. Zapomnieli jednak, że cały świat nie myśli tak jak Ameryka i paradoksalnie podjęta przez nich prewencyjna decyzja przyniosła efekt odwrotny.

Blade Runner 2049 to film z gatunku science-fiction oraz sequel Łowcy Androidów Ridleya Scotta. Reżyserem kontynuacji jest Dennis Villeneuve, a jej gwiazdami Ryan Gosling, Harrison Ford i Jared Leto. Film trafił do kin na początku października.

Źródło: indiewire.com / ilustracja wprowadzenia: kadr ze zwiastuna Blade Runner 2049/Sony Pictures

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?