Dywizjon 303 – anglojęzyczny teaser filmu z Adamczykiem i Zakościelnym

Dywizjon 303 to polski film wojenny, w którym zobaczymy plejadę polskich gwiazd: Piotra Adamczyka, Macieja Zakościelnego czy Antoniego Królikowskiego. Nagrywany był on w dwóch wersjach: w języku angielskim oraz polskim. Teraz zobaczyć można jak prezentuje się Dywizjon 303 (303 Squadron) w anglojęzycznej wersji, gdyż producent Film Media SA udostępnił w sieci ponad 2 minutowy zwiastun teaserowy tego wojennego widowiska oraz promujący (super?)produkcję teledysk heavy metalowej grupy KAT.

303 SQUADRON TEASER CANNES 2018 ENG from Film Media on Vimeo.

 

Dywizjonie 303 było głośno w 2016 roku, gdy nagle dystrybutor filmowy Kino Świat zerwał umowę z producentami ze względu na „niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną”. Głównym powodem był fakt, iż film nie powstaje według skryptu autorstwa Jerzego Skolimowskiego.  Ze współpracy przy filmie zrezygnowali wtedy również synowie Arkadego Fiedlera, autora słynnej książki o Dywizjonie 303, którym do gustu nie przypadły dopisane do scenariusza wątki romantyczne. Jacek Samojłowicz, producent Dywizjonu 303, bronił się, że nie tworzy filmu dokumentalnego, poprawki mają być drobne i ich celem jest stworzenie odpowiedniej fabularnej historii oraz oddanie należytego hołdu pilotom, a wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne zostały zachowane w scenariuszu. W marcu zeszłego roku ogłoszono, że nowy dystrybutorem został Mówi Serwis Dystrybucja.

Zobacz również: Tak powstawał film Dywizjon 303

303 TEASER – CLIP – ROCK BAND KAT – „FLYING FIRE” from Film Media on Vimeo.

 

Opis: Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

Reżyserem jest Denis Delić, który zastąpił odpowiedzilanego za pierwszy etap zdjęć Wiesław Saniewski. Scenariusz napisali Zdzisław Samojłowicz i Krzysztof Burdza. Zdjęcia realizuje Waldemar Szmidt. Film jest produkowany przez Jacka Samojłowicza z Film Media SA. Koproducentami są: Koproducentami są: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft Advertising oraz Luma Ventures. Dywizjon 303 otrzymał również dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zobacz również: TOP 50 – Najlepsze filmy wojenne w historii

dywizjon 303 squadron film 2018 plakat

Na obsadę Dywizjonu 303 składają się: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Antoni Królikowski, Cara Theobold (Downtown Abbey, Player One), Anna Prus, Maciej Marczewski, Jan Wieczorkowski, Nikodem Rozbicki, Andrew Woodall, Kirk Baker, John Kay Steel.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny film o polskich pilotach walczących podczas drugiej wojny światowej, który pojawi się na ekranach kin. Pod koniec września 2017 roku rozpoczęły się zdjęcia do brytyjskiej produkcji Hurricane (polski tytuł 303. Bitwa o Anglię), w którym w wystąpią Marcin Dorociński oraz Iwan Rheon (Ramsay Bolton z Gry o Tron). Jego polska premiera nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona.

Oficjalna data premiery Dywizjonu 303 również nie jest znana. W umieszczonym w grudniu zeszłego roku wywiadzie dla kanału youtube’owego „Polska Mówi” producent zapowiadał premierę na kwiecień bieżącego roku, lecz teraz najbardziej prawdopodobna wydaje się spekulowana jeszcze kilka miesięcy temu przez media data 11 listopada 2018 roku.

Źródło: filmmedia.com.pl / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?