Chłopi to drugi film duetu reżyserskiego DK i Hugh Welchmana. Podobnie jak Twój Vincent powstał w technice animacji malarskiej. Wydłużyła ona proces powstawaniu filmu z ok. dwóch lat do ponad pięciu, ale pozwoliła ukazać polski klasyk literatury w zupełnie nowym świetle, podkreślając jego ponadczasowość, malowniczość oraz subtelne ludzkie emocje. Film powstał dzięki zaangażowaniu ponad 200 malarzy olejnych i cyfrowych.
Dziękujemy naszej niesamowitej ekipie, a w szczególności prawie dwusetce naszych malarzy olejnych i cyfrowych, dzięki którym “Chłopi” oczarowali widzów. Bez ich talentu, pasji i zaangażowania ten film nie miałby szans na powstanie. - podkreśla Hugh Welchman, reżyser filmu.
Dziękujemy widzom, którzy poszli do kin i pokochali naszą malarską adaptację powieści Reymonta. To, co widzowie myślą i jak odczuwają film jest dla nas najważniejsze - ważniejsze nawet niż nominacja oraz Oscar, które zdobyliśmy w przeszłości. - dodaje DK Welchman.
Sukces filmu opiera się również na fenomenalnej ścieżce dźwiękowej, której popularność przekroczyła sale kinowe, zdobywając ponad 50 mln odtworzeń w serwisach streamingowych, Złotą Płytę oraz status najpopularniejszej ścieżki dźwiękowej w historii polskiego kina. Twórcy filmu we współpracy z L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra opracowali 80-minutowe widowisko - Chłopi - Tańcuj, które zanurzy widzów w świecie porywającej muzyki filmowej i folkowej połączonej z ożywionym malarstwem i hipnotyzującymi pokazami tanecznymi. Światowa premiera odbędzie się 26 kwietnia na hali COS Torwar w Warszawie. Solistami będą m.in. Kayah, Kwiat Jabłoni i Bela Komoszyńska.
Chłopi mają także szansę reprezentować Polskę na Eurowizji. Łukasz L.U.C. Rostkowski zgłosił utwór Jesień - Tańcuj do konkursu piosenek europejskich. Decyzję o udziale tego hitu już niebawem podejmie komisja Telewizji Polskiej.
Film Chłopi nominowany jest również do nagród Złote Orły w 7 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Kobieca (Kamila Urzędowska) Odkrycie Roku ( Kamila Urzędowska i Łukasz L.U.C. Rostkowski), Najlepsze Kostiumy (Katarzyna Lewińska), Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Ewa Kasprzyk), Najlepszy Dźwięk (Michał Jankowski).
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.