Dywizjon 303 – nowy zwiastun filmu o polskich pilotach!

Prezentujemy nowy zwiastun filmu Dywizjon 303! Film opowie historię pilotów walczących w Bitwie o Anglię.  Premierę zaplanowano na koniec wakacji – 31 sierpnia.

Opis: Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

Reżyserem jest Denis Delić (Ja wam pokażę!), który zastąpił Wiesława Saniewskiego, odpowiedzialnego za pierwszy etap zdjęć. Scenariusz napisali Zdzisław Samojłowicz i Krzysztof Burdza. Zdjęcia realizuje Waldemar Szmidt. Film jest produkowany przez Jacka Samojłowicza z Film Media SA. Koproducentami są: Studio Produkcyjne Orka, Lightcraft oraz Fundusz Stabilnego Rozwoju. Dywizjon 303 otrzymał również dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film nagrywany był w dwóch wersjach: w języku polskim oraz na potrzebt międzynarodowej dystrybucji w języku angielskim.

Na obsadę Dywizjonu 303 składają się: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Antoni Królikowski, Cara Theobold (Downtown AbbeyPlayer One), Anna Prus, Maciej Marczewski, Jan Wieczorkowski, Nikodem Rozbicki, Andrew Woodall, Kirk Baker, John Kay Steel.

Dywizjonie 303 było głośno w 2016 roku, gdy niespodziewanie dystrybutor filmowy Kino Świat zerwał umowę z producentami. Głównym powodem miała być  rzekoma „niezgodność realizowanego filmu ze scenariuszem i prawdą historyczną”. Zarzucano produkcji, iż  nie powstaje według pierwotnego scenariusza autorstwa Jerzego Skolimowskiego.  Ze współpracy przy filmie zrezygnowali wtedy również synowie Arkadego Fiedlera, autora słynnej książki o Dywizjonie 303, którym do gustu nie przypadły dopisane do scenariusza wątki romantyczne. Jacek Samojłowicz, producent Dywizjonu 303, bronił się, że nie tworzy filmu dokumentalnego, poprawki mają być drobne i ich celem jest stworzenie odpowiedniej fabularnej historii oraz oddanie należytego hołdu pilotom, a wszystkie najważniejsze wydarzenia historyczne zostały zachowane w scenariuszu. W marcu zeszłego roku ogłoszono, że nowy dystrybutorem został Mówi Serwis Dystrybucja.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny film o polskich pilotach walczących podczas drugiej wojny światowej, który pojawi się na ekranach kin. Pod koniec września 2017 roku rozpoczęły się zdjęcia do brytyjskiej produkcji Hurricane (polski tytuł 303. Bitwa o Anglię), w którym w wystąpią Marcin Dorociński oraz Iwan Rheon (Ramsay Bolton z Gry o Tron).

Dywizjon 303 trafi do polskich kin 31 sierpnia.

Źródło: YouTube / ilustracja wprowadzenia: materialy prasowe

Redaktor naczelny

Założyciel i właściciel Movies Room. Z wykształcenia prawnik i certyfikowany mediator sądowy . Redaktor naczelny, grafik i account manager. Gustuje w kinie rozrywkowym jak i w filmach, po których psychikę trzeba zbierać z podłogi. Fan Batmana, Dartha Vadera, Geralta z Rivii i innych "bad-assów" popkultury.

Odpowiedzialny za koordynacje zespołu, public relations, marketing oraz publicystykę wszystkich działów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?