Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego! Nowy film nagradzanego reżysera kina dokumentalnego - Tomasza Wolskiego, o przełomowym momencie w historii Polski i świata - lekko, z żartem i absurdem właściwym tamtym i dzisiejszym czasom. To nie jest kolejna nudna lekcja historii! ROK Z ŻYCIA KRAJU rozpoczyna podróż po kinach w całej Polsce od 21 listopada, w tym na festiwalu WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie w Konkursie Nowe Filmy Polskie.
Pełen absurdu i nieoczekiwanej energii film found footage o przełomowym momencie polskiej i światowej historii. Polska, 1981. Kraj na skraju rozwijającej się rewolucji, z władzami komunistycznymi gotowymi na wszystko, aby ją stłumić. Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w telewizji historyczną decyzję: 13 grudnia w Polsce Ludowej wprowadzony zostaje stan wojenny. Następnego dnia na ulice wjeżdżają czołgi. Żołnierze przejmują kontrolę nad miastami, wprowadzają godzinę policyjną, a armia pacyfikuje strajkujących robotników. Dziennikarze państwowi próbują zdyskredytować opozycję pod przewodnictwem Lecha Wałęsy, a członkowie Solidarności trafiają do więzień. Propaganda działa na pełnych obrotach. Zaczyna się reglamentacja towarów, kolejki po papier toaletowy i inne absurdalne próby zduszenia ducha wolności i niezależności. Czy Polska zapłacze nad swoim losem, czy raczej wyśmieje farsowy teatr, w którym to ona gra główną rolę?
Rok z życia kraju miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych w Konkursie Międzynarodowym. Film znalazł się także w selekcjach prestiżowych fesitwali Ji.hlava International Documentary Film Festival oraz DOK Leipzig.
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe (reż. Tomasz Wolski)
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.