Na statuetkę składają się z trzy elementy, odzwierciedlające wkład każdego twórcy. Spirala oznacza wyobraźnię i siłę pomysłów. Dłoń symbolizuje dary umiejętności, dyscypliny i rzemiosła. Różdżka i Gwiazda reprezentują magię: iskrę, która zapala się, gdy wyobraźnia i umiejętności łączą się, żeby stworzyć nowe marzenie.
W ostatnim czasie uhonorowani zostali m.in. Idina Menzel, Kristen Bell i Chadwick Bosman. Z kolei do najbardziej znanych laureatów zaliczyć można Hansa Zimmera, George'a Lucasa, Robina Williamsa czy Johnny'ego Deppa.
W tym roku wydarzenie odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia o godzinie 17:00 w Honda Center w Anaheim w Kalifornii. Ceremonię poprowadzi Ryan Seacrest.
Angela Bassett — nominowana do Emmy za narrację w Jak to się robi w Disneyu i do Oscara za rolę drugoplanową w Czarnej Panterze: Wakanda Forever. Użyczyła również głosu jako Dorothea Williams w nagrodzonej Oscarem animacji W głowie się nie mieści.
Miley Cyrus — najmłodsza nominowana osoba w historii Disney Legends. Swoją karierę rozpoczęła rolą w serialu Hannah Montana emitowanego na kanale Disney Channel. Użyczyła również głosu Penny w animacji Piorun. Dokument koncertowy Endless Summer Vacation (Backyard Sessions) poświęcony jej najnowszemu albumowi, nagrodzonego statuetką Grammy, oglądać można na platformie Disney+.
Kelly Ripa — kilkukrotna gospodyni Disney Parks Magical Christmas Celebration. Aktorka, która nie tylko gościnnie pojawiała się w produkcjach studia, ale również użyczała głosu w animacjach.
Colleen Atwood — wybitna kostiumografka, kilkukrotnie nagrodzona Oscarem m.in. za pracę na planie Alicji w krainie czarów. Jej kostiumy można oglądać w wielu produkcjach Tima Burtona, ale też w Zakochanym kundlu czy Małej syrence.
Martha Blanding — karierę zaczynała jako przewodniczka w Disneylandzie. Wspinając się po kolejnych szczeblach kariery, została pierwszą czarnoskórą kobietą na stanowisku kierowniczym parku. Jej praca związana z działalnością Disneylandów i czarnoskórą społecznością przyczyniła się do uhonorowania jej jako pierwszego czarnoskórego pracownika parków rozrywki.
Jamie Lee Curtis — zagrała w Disneyowskiej wersji Zakręconego piątku, a w produkcji Nawiedzony dwór powróciła do swoich korzeni z horroru, wcielając się w Madame Leotę.
Więcej informacji ze świata kina na Movies Room:
James L. Brooks — reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Najbardziej znany ze swojej pracy na planie serialu animowanego Simpsonowie, dostępnego na platformie Disney+.
James Cameron — wielokrotnie nagradzany reżyser. Współpracował z Walt Disney Imagineering w 2011 roku, tworząc obszar inspirowany Avatarem w parku rozrywki na Florydzie.
Steve Ditko — rysownik tworzący dla Atlas Comics, czyli prekursora Marvel Comics. We współpracy ze Stanem Lee stworzył m.in. postacie Spider-Mana i Doctora Strange'a.
Harrison Ford — aktor znany z roli Hana Solo w trylogii Gwiezdne Wojny reżyserowanej przez George'a Lucasa oraz postaci Indiany Jones'a.
Mark Henn — dołączył do Walt Disney Animation Studios w 1980 roku, gdzie został asystentem animatora przy filmie Lis i pies. Pełnił funkcję animatora nadzorującego dla pięciu księżniczek: Arielki, Belli, Jasminy, Mulan i Tiany. Pracował również przy Królu Lwie, Pocahontas, Zaczarowanej, Wielkiej szóstce czy Krainie lodu.
Frank Oz — pomysłodawca i odtwórca kilku postaci z Ulicy Sezamkowej i Muppetów. Stworzył również postać Yody w Gwiezdnych Wojnach, a także udzielił głosu postaciom w animacjach Potwory i spółka oraz W głowie się nie mieści.
Joe Rohde — były dyrektor kreatywny z 40-letnim stażem w Walt Disney Imagineering. Odegrał również kluczową rolę w stworzeniu Disney Conservation Fund, który wypłacił ponad 125 milionów dolarów dotacji na projekty na całym świecie.
John Williams — jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Przez ponad sześćdziesiąt lat stworzył muzykę do ponad 100 filmów; w tym do wszystkich dziewięciu filmów z sagi Gwiezdnych Wojen i wszystkich pięciu filmów o Indianie Jonesie.
Źródło: d23.com / Ilustracja wprowadzająca: materiały promocyjne