Jeden z najstarszych festiwali filmowych dla młodych widzów na świecie powraca już za kilka dni. Co Ale Kino! przygotowało w tegorocznym programie?
Od 24 listopada do 1 grudnia, Poznań przejmuje Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza. Ale Kino! po raz 42. zaprezentuje najlepsze produkcje minionego roku, pokazywane do tej pory na festiwalach w Berlinie, Cannes, Toronto, Annecy, Locarno czy Rotterdamie. W programie znajdziemy też tytuły, które nie trafią później do szerokiej dystrybucji.
Podczas tego tygodnia zaprezentowanych zostanie 100 filmów pochodzących z 36 krajów świata, z których aż 46 zostanie pokazanych w Polsce premierowo. Krótkie i długie metraże, filmy fabularne, animacje i dokumenty, a wszystko to w ramach 8 sekcji, 7 wydarzeń oraz pokazów specjalnych.
Wybór produkcji konkursowych przeprowadzany był w ramach naboru otwartego, a zakwalifikowane filmy zostały podzielone na pełnometrażowe i krótkometrażowe w kategoriach dla dzieci oraz dla młodzieży. O nagrodę Złotych Koziołków dla pełnometrażowych filmów dla dzieci powalczą 23 tytuły, w tym 4 wyprodukowane przez polskich twórców. Wśród nominowanych znajduje się m.in. Flow, opowieść o międzygatunkowej przyjaźni kota, kapibary, ptaka, psa i lemura, zmagającymi się z niebezpieczeństwami i wyzwaniami powodzi. Łotewska animacja określana jest kandydatem do Oscara, a oficjalnie reprezentuje już Łotwę w walce o Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Zobaczymy również francuskie Fantastyczny Angelo, czyli wariację bajki o Czerwonym Kapturku czy polską koprodukcję, Smoka Diplodoka ratującego świat przed tajemniczą mgłą. W ramach kategorii dla młodzieży pojawi się m.in. Toxic — nagrodzoną Złotym Lampartem opowieść o dwóch 13-latkach próbujących swoich sił w modelingu. Nie zabraknie też premiery nowej animacji Adama Elliota (Mary i Max). Pamiętnik ślimaka opowie historię Grac Pudel, kochającej książki i zbieranie ozdobnych ślimaków outsiderki, która po rozłące z bratem pogrąża się lękach i niepokoju, a jej jedynym źródłem nadziei jest przyjaźń z nowo poznaną staruszką.
Produkcje pokazywane w ramach panoramy w ciągu ostatnich dwóch lat w zrozumiały i zabawny sposób odzwierciedlały sprawy ważne dla młodych widzów, jednocześnie ich przy tym nie infantylizując. O własnej przestrzeni, bliskości czy szukaniu swojej drogi opowiedzą m.in. bohaterowie Honey, Ciao Bela i Barwy dźwięków, w których wybrzmieje siła oddziaływania muzyki. Na uwagę zasługuje też Ostatnie zanurzenie, zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia poruszający temat zdrowia psychicznego i odnajdywania samego siebie. Filmy dla młodszych widzów obejmą też adaptacje znanych książek. Fani dziecięcej literatury powinni zaznaczyć w kalendarzu seanse Rodziny Obrabków i spawy Gliny czy Zlatanki i ukochanego wujka.
W czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbędzie się również jedyny pokaz kinowy Zaklętych. Koprodukcja Netflixa przedstawia historię zmagań nastoletniej księżniczki, której rodzice zostają zamienieni w olbrzymie potwory. Za różne aspekty jego produkcji odpowiadały osoby pracujące przy animacjach takich jak Shrek, Zaplątani i Piękna i Bestia.
Podróż do przeszłości zapewni pokaz we współpracy z VHS Hell, w ramach którego zaprezentowany zostanie film Trolle 2 z 1990 roku. Czy warto wspomnieć, że nie ma w nim ani jednego trolla? Nie zabraknie też tajemniczego Specjalnego Pokazu, o którym nie dowiemy się niczego niemal do samego pokazu. Lokalizacja wydarzenia zostanie ujawniona uczestnikom dopiero w dniu seansu.
Odbędzie się również pokaz Sąsiedzi, prezentujący filmy, za których selekcję odpowiadały festiwale z Niemiec, Polski i Czech. Pojawi się też współpraca z poznańskim Lokum Stonewall, dzięki czemu w programie otrzymaliśmy pokaz filmów krótkometrażowych Ale Kino! x Lokum Stonewall. Queer Shorts.
Poza pokazami festiwal jest przestrzenią do dialogu z branżą filmową i edukacyjną, w ramach której możliwe są rozmowy o pracy na planie i produkcji filmowej. Tematami tegorocznych spotkań będą standardy pracy z dziećmi i młodzieżą na planie oraz edukacja filmowa. Nie zabraknie warsztatów dla krytyków, paneli dyskusyjnych i case studies.
Pełny program festiwalu Ale Kino! znajduje się na stronie wydarzenia.
Źródło: Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe