Nie żyje Sean Connery

Niestety, dziś w wieku 90 lat zmarł Sean Connery, jedna z największych ikon kina.

Pochodzący z robotniczej rodziny w Edynburgu gwiazdor swoje pierwsze kroki w karierze zaczął stawiać w teatrze. Przełomem była rola w filmie telewizyjnym Blood Money, a potem była oczywiście kreacja Jamesa Bonda, którą odtworzył aż w siedmiu filmach – od Doktora No aż do Nigdy nie mów nigdy. Aż po dziś dzień zresztą jest przez wielu uważany za najlepszego Bonda.

Zobacz również: Sean Connery miał współtworzyć niezrealizowany remake Operacji Piorun?

Zresztą zasadniczo liczbą kultowych ról Connery mógłby obdzielić kilku solidnych aktorów. Był ojcem Indiany Jonesa w Ostatniej krucjacie, zakonnikiem-detektywem w Imieniu Róży, mentorował Connorowi McLeodowi w Nieśmiertelnym i… Nicolasowi Cage’owi w Twierdzy, wsławił się wreszcie wybitną kreacją Jima Malone’a w Nietykalnych, za którą zresztą zasłużenie otrzymał Oscara. Jest jeszcze oczywiście Polowanie na Czerwony Październik, Człowiek, który chciał być królem i wiele innych ról, które przeszły do kanonu kina. Jego ostatnią rolą była postać Allana Quatermaina w Lidze niezwykłych dżentelmenów z 2003 roku. Po skończeniu 80 lat stwierdził, że nie zamierza występować już w filmach.

kadr z filmu Indiana Jones i Ostatnia krucjata

Źródło: BBC / Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

 

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?