Odeszła Kora. Znana artystka zmarła w wieku 67 lat

Dziś o 5.30 odeszła znana piosenkarka, poetka, malarka. Artystka zmagała się od paru lat z chorobą nowotworową. Kora była wokalistką legendarnego zespołu Maanam, który stał się jednym z najpopularniejszych w Polsce.

To ogromna strata dla całego świata. Oprócz elektryzującego głosu artystka zasłynęła jako ikona wolności, niezłomna walcząca kobieta i autorka niezapomnianych przebojów. Swoje najlepsze lata zespół Maanam przeżywał w latach 70-tych i 80-tych, a w roku 2008 Maanam zawiesił swoją działalność. Do największych hitów należą piosenki Boskie BuenosO! Nie rób tyle hałasuKocham cię, kochanie mojeTo tylko tango czy Cykady na cykladach. Poniżej wspominamy wspaniały utwórSzare miraże, który powstał w 1980 roku i jest znakomitym przykładem polskiego rocka, jaki tworzyła Kora ze swoim zespołem.

Artystka od 2008 roku rozpoczęła działalność solową. Nagrała m.in. utwór Zabawa w chowanego, który jawnie porusza poważny problem pedofilii wśród księży. Pomimo wielu kontrowersji piosenka stała się popularna, a teledysk do niej otrzymał wiele nagród, m.in. Złotą Żabę na festiwalu operatorów filmowych Camerimage.

w 2014 roku nakładem Biura Literackiego ukazał się zbiór poezji Stoję. Czuję się świetnie, a w 2017 roku premierę miała poprawiona i poszerzona wersja tomiku, który zawiera teksty piosenek napisane przez Korę oraz jej wiersze. Podczas 22. edycji Stacji Literatury w Stroniu Śląskim z piosenką wywiad na temat wyżej wspomnianego zbioru przeprowadziła Olga Tokarczuk.

Artystka związana była także z przemysłem filmowym. Wystąpiła w jednym odcinku serialu Lekarze. Oprócz tego użyczyła swojego głosu Ednie Mode w obydwu częściach animacji Iniemamocni. Od 13 lipca drugą odsłonę przygód bohaterów możemy oglądać na kinowym ekranie – w dubbingu z niezapomnianą, wielką artystką.

Źródło: terazmuzyka.pl/ Ilustracja wprowadzenia: Tomasz Zukowski/ East News

Redaktor

Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?