Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Okolicznościowy pokaz Ghost In The Shell w muzeum Manggha w Krakowie

Autor: Bianka Turzyńska
10 marca 2024
Okolicznościowy pokaz Ghost In The Shell w muzeum Manggha w Krakowie

Już 14 marca o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można zobaczyć legendarne anime Ghost In The Shell. Seans towarzyszy wystawie Stany Splątane Mateusza Kołka. 

Mateusz Kołek, polski ilustrator i rysownik komiksów stworzył serię obrazów, które łączą w sobie wpływy polskie, japońskie i chińskie, zatytułowanych Stany Splątane. Wystawa dostępna jest do 7 kwietnia 2024 roku w muzeum Manggha, a towarzyszyć jej będą seanse filmów, które szczególnie zainspirowały autora do tworzenia. Jednym z nich jest legendarny już Ghost In The Shell w reżyserii Mamoru Oshii. 

Więcej bieżących informacji ze świata kina znajdziesz na Movies Room:

Animacja zachwyca do dzisiaj nie tylko wizualnie, ale także pod względem opowiedzianej historii, dlatego warto wybrać się na seans, by zobaczyć ją na dużym ekranie. Akcja rozgrywa się w 2029 roku, kiedy to jednym z najczęściej spotykanych i najbardziej niebezpiecznych przestępstw jest włamanie się do sieci. Dlatego też do życia zostaje powołana specjalna formacja, Sektor 9, której zadaniem jest kontrolowanie cyberprzestępstw. Główni bohaterowie, Major Kusanagi i Batou mają za zadanie rozprawić się z hakerem, Władcą Marionetek.  

Ghost In The Shell i Stany Splątane

Mimo tego, że Ghost In The Shell jest filmem z roku 1995, temat technologii w przestrzeni publicznej wydaje się bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Autor przyznaje, że przez ostatnie lata w jego twórczości interesuje go to, co wzięte z życia, a jego prace stanowią metaforę naszych czasów. Wystawa Mateusza Kołka nawiązuje do kultury dalekowschodniej, a splątana i skomplikowana sieć, z którą walczą bohaterowie Ghost In The Shell, przypomina połączenia pomiędzy motywami, które rysownik próbuje przedstawić odbiorcom. Wystawa Stany Splątane jest swoistą wycieczką w głąb głowy autora, multiwersum pomysłów i motywów.  

Mateusz Kołek w wywiadzie dla muzeum Manggha dzieli się nie tylko swoimi inspiracjami, ale także anegdotami kryjącymi się za częścią jego prac, takimi jak spotkanie Christophera Dayle’a- australijskiego operatora odpowiedzialnego między innymi za Upadłe Anioły

To tylko jedna z anegdot. Jeżeli czują się Państwi zaintrygowani, zapraszam na wystawę moich prac, we współpracy z kuratorem Przemkiem do Mangghi.  

 Co, gdzie i kiedy?

Kuratorem wystawy jest Przemysław Wideł. Prace Mateusza Kołka można oglądać do 7 kwietnia 2024 roku. Bilety na seans Ghost In The Shell dostępne są między innymi na stronie internetowej Kina Pod Baranami. Pokaz filmu odbywa się 14 marca 2024 roku o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.  

Źródła: Kino Pod Baranami, Muzeum Manggha 

Fanka filmów, literatury i popkultury, od małego karmiona klasykami kina przez rodziców- filmoznawców. W wolnych chwilach spędza czas na chodzeniu na koncerty, siedzi przy nowym cosplay'u lub dobrej herbacie i jeszcze lepszej książce. Miłośniczka Tolkiena i animacji wszelkiej maści.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.