Oświecenie – powstał bezpłatny podręcznik o tworzeniu zdjęć do filmów!

Podręcznik Oświecenie. Cyfrowa kamera – analogowe światło został napisany przez filmowców i wykładowców akademickich: Filipa Kovčina, Piotra Kucię i Jerzego Rudzińskiego. Jest bezpłatny, można go pobrać ze stron www.filmproksiazka.pl oraz www.filmproksiazka.online. Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

Fundacja Wspierania Edukacji Filmowej FilmPRO opracowała pierwszy kompleksowy i nowoczesny techniczny podręcznik operatora filmowego. Podręcznik został napisany z myślą o bardzo szerokiej grupie odbiorców – mogą z niego korzystać zarówno osoby zawodowo zajmujące się filmem, jak i uczniowie i studenci. Przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć techniczne i artystyczne zawiłości zawodu operatora oraz dla tych, którzy chcą ugruntować i poszerzyć własną wiedzę na ten temat i swój kreatywny potencjał.  Czytelnicy „Oświecenia” będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, podczas przygotowań do filmu, pracy na planie i w postprodukcji.

Zobacz również: QUIZ o filmach: Rozpoznaj kultowe filmy po kadrze!

Głównym celem autorów było napisanie przystępnego dla wszystkich podręcznika filmowego z innowacyjnym podejściem i przykładami.  Autorzy książki: Filip Kovčin, Piotr Kucia i Jerzy Rudziński poruszają w niej zagadnienia znane im z własnych doświadczeń jako filmowców i wykładowców uniwersyteckich. W zrozumiały sposób przekazują obszerną wiedzę, wspartą praktycznymi przykładami i doświadczeniem zawodowym. Wyjaśniają najbardziej skomplikowane kwestie związane z technologią filmu cyfrowego, poruszając takie tematy, jak: światło, ekspozycja, kolor, rozpiętość tonalna, głębia bitowa, przepływność, kompresja  i wiele innych.

Podręcznik omawia najważniejsze kwestie związane z twórczością operatora; nie podąża za tymczasowymi trendami, ale koncentruje się na kluczowych, uniwersalnych zagadnieniach. Wyjaśniając złożone tematy, bierze pod uwagę aktualne możliwości
i potencjalne zmiany technologiczne.

Elektroniczne wydanie ma objętość 180 stron, jest bogato ilustrowane rysunkami, wykresami, zdjęciami i diagramami.  To lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się filmem  i realizacjami video.

źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

s pisze:

Bezczelny skok na covidowe dofinansowanie. Autorzy dostali na ten tzw. podręcznik 76 000 zł z Narodowego Centrum Kultury. „Podręcznik” nie zawiera niczego z podstawowej wiedzy operatora filmowego, ani w dziedzinie kreacji, ani techniki. Rodzaje kamer cyfrowych, różnica kamera-dslr, rodzaje przetworników, obiektywów, gain czy iso, kodeki, formaty, HD vs 4K, ziarno, rodzaje nośników… mógłbym wymienić dosłownie jeszcze z 50 tematów – podstaw cyfrowej technologii pracy z kamerą i ze 100 ze sztuki operatorskiej – plany filmowe, oświetlenie planu, estetyka kadru, głębia ostrości… to przypadkowe hasła, które są absolutnymi podstawami. Niczego w tym ebooku nie ma. Wygląda on jak konspekt kilkunastu definicji z wikipedii. Skandal, bezczelność i żenada.

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?