Kochani, nie lękajcie się. Film dokumentalny 21.37 w reżyserii Mariusza Pilisa okazał się jednym z największych sukcesów kinowych kwietnia 2025 roku. W ciągu miesiąca obejrzało go ponad 116 tysięcy widzów, co plasuje go na trzecim miejscu w zestawieniu Box Office, tuż za międzynarodowymi hitami: Minecraft oraz Gwiezdne Wojny – Zemsta Sithów. To najlepszy wynik dla polskiej produkcji w ubiegłym miesiącu i jeden z najwyższych dla rodzimego dokumentu od wielu lat.
21.37 to poruszająca opowieść o niezwykłych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. Film ukazuje, jak 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 czas się zatrzymał, a Polacy zjednoczyli się w żałobie i refleksji. Dokument przedstawia, jak w tamtych dniach ustały kłótnie, ludzie zaczęli mówić lepszym językiem, dostrzegając wokół siebie dobro i pozytywne emocje.
Premiera filmu miała miejsce 2 kwietnia 2025 roku, w symboliczną 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Data ta została wybrana celowo, aby podkreślić znaczenie wydarzeń przedstawionych w filmie i umożliwić widzom ponowne przeżycie tamtych emocji.
Wśród wielu głosów uznania, szczególnie wymowny był komentarz Pauliny Guzik – dziennikarki:
Mariusz Pilis robi świetne filmy, więc nie miałam wątpliwości, że i tym razem stworzy coś wybitnego. Film ukazuje głębię nauczania Jana Pawła II poprzez to, co działo się wtedy na ulicach polskich miast. To był niezwykły czas, którego znaczenie odkrywam dopiero teraz.
Film 21.37 nie tylko dokumentuje historię, ale stawia pytania ważne także dziś:
Kim był człowiek, którego odejście zatrzymało nasz świat? Kim byliśmy wtedy – i kim jesteśmy dziś, 20 lat później?
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.