Zielona granica zostanie pokazana w Watykanie i na festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie! Film już w polskich kinach!
Zielona granica, nagrodzona Specjalną Nagrodą Jury na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, zostanie pokazana w Watykanie, a w projekcji udział weźmie Agnieszka Holland. W Filmotece Watykańskiej, w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła Katolickiego i Kościoła Apostolskiego polska reżyserka odbierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo przyznaną swojemu najnowszemu dziełu, które zostanie zaprezentowane także na prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie.
Festiwal filmowy Tertio Millennio jest jedynym festiwalem na świecie założonym przez papieża, a konkretniej przez polskiego papieża – Jana Pawła II - i organizowanym wspólnie ze Stolicą Apostolską. Filmowi oraz reżyserce, w Filmotece Watykańskiej, zostanie przyznana Nagroda Specjalna Fuoricampo w obecności najwyższych hierarchów Watykanu. Nagroda przyznawana jest każdego roku dla filmu, który porusza ludzkie sumienia i otwiera serca widzów.
Wolni aby wybrać: migrować czy pozostać
Od momentu premiery film Agnieszki Holland spotkał się również z zainteresowaniem polskiego duchowieństwa i publicystów katolickich, którzy piszą o
Zielonej granicy w samych superlatywach. Tomasz Terlikowski uważa, że to „Ważna lekcja chrześcijaństwa w niełatwych czasach”. Dominikanin Tomasz Dostatni na swoim blogu napisał, że „Jest to film głęboko chrześcijański, ponieważ opowiada o przemianie zła w dobro”, a proboszcz Jacek Dziel zachęcał do obejrzenia filmu w trakcie niedzielnej mszy. W ostatnią niedzielę w kościołach w całej Polsce został odczytany list papieża Franciszka skierowany do wiernych, w którym nawiązał on do obchodzonego po raz 109 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. „Konieczne jest to, by każdemu człowiekowi, każdej kobiecie, zagwarantowano możliwość tego, by przyjechać i żyć godnie w społeczeństwie, w którym się znajduje”, powiedział
papież Franciszek.
Zielona Granica cieszy się nieprzerwanym zachwytem krytyków i podbija serca widzów, którzy uważają poruszający obraz polskiej reżyserki za jedno z najważniejszych dzieł w jej dorobku. Podczas pierwszego weekendu wyświetlania w kinach film zobaczyło aż 137 435 widzów. To plasuje najnowsze dzieło Agnieszki Holland na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wyniki otwarcia polskich filmów w 2023 roku.
Film, oprócz dystrybucji w Polsce i Stanach Zjednoczonych, będzie można obejrzeć także w kinach w Japonii, Szwajcarii, Grecji, Ukrainie i regionie MENA. Wcześniej podpisano umowy z dystrybutorami z Hiszpanii, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Węgier, Islandii, Francji, krajów Beneluksu, Włoch, Portugalii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii, Słowenii, Czech oraz Słowacji.
Nowy film reżyserki głośnych obrazów:
W ciemności,
Europa, Europa,
Pokot i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu
Obywatel Jones uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.
Zielona Granica jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna
Zielona granica to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. Film tylko w kinach od
22 września.
To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna
Zielona Granica to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.
W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.
Zielona Granica jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.
Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?
Źródło: informacja prasowa / ilustracja wprowadzenia: fot. kadr ze zwiastuna filmu Zielona granica