Już w ten weekend mieszkańcy podkarpacia i okolic będą mieli szansę wziąć udział w niezwykłym filmowym wydarzeniu. Podkarpacki Szlak Filmowy zawitał już do Przemyśla, Jarosławia, Jaślisk i w Bieszczady. W tym roku czas na Sanok.
Organizatorzy zapraszają fanów kinematografii na pokazy filmowe, wydarzenia towarzyszące i wycieczkę śladami najsłynniejszego sanoczanina – Zbigniewa Beksińskiego.
10 i 11 sierpnia wydarzenia rozłożono na dwie lokacje: skansen - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i Zamek Królewski w Sanoku/ Muzeum Historyczne w Sanoku. Pierwsze miejsce skupia się na atrakcjach dla dzieci: warsztatach filmowych, quizach pokazach dla całej rodziny. Drugie natomiast zaprasza na spacery śladami Zbigniewa Beksińskiego przez film, sztukę oraz rozmowy z ważnymi twórcami kultury.
W sobotę o godzinie 17 będzie można obejrzeć Ostatnią rodzinę i wziąć udział w spotkaniu z reżyserem Janem P. Matuszyńskim oraz aktorką Aleksandrą Konieczną. W niedzielę organizatorzy zapraszają na pokazy filmów Sanocczyzna Janusza Szubera, Przeprawa przez rzekę oraz Lekcja martwego języka połączone ze spotkaniami z twórcami.
Podkarpacki Szlak Filmowy, stworzony przez Podkarpacką Komisję Filmową w 2020 roku, ma na celu edukowanie i popularyzowanie kinematografii i twórców, a także dokumentowanie i promowanie miejsc związanych z produkcjami filmowymi w regionie.
W poprzednich edycjach szlak prowadził przez Jaśliska (gdzie kręcono m.in. Boże Ciało Jana Komasy), Przemyśl (lokalizację m.in. Watahy HBO i Kroniki wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy), Jarosław (scenerię m.in. dla filmów Katyń Andrzeja Wajdy, Eter Krzysztofa Zanussiego i Najlepsze w świecie Stanisława Jędryki) oraz Bieszczady.
W Sanoku zrealizowano ponad 20 filmów i seriali, w tym Jak daleko stąd, jak blisko, Wołyń oraz serial 1920. Wojna i miłość.
Podkarpacka Komisja Filmowa, utworzona w 2016 roku przez Sejmik Województwa Podkarpackiego, działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Jej głównym celem jest wsparcie produkcji audiowizualnych w regionie, poprzez pomoc w poszukiwaniu lokacji, uzyskiwaniu zezwoleń oraz nawiązywaniu kontaktów z lokalnymi specjalistami. Komisja prowadzi również programy wsparcia finansowego, jak Podkarpacka Kronika Filmowa i Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, oraz organizuje wydarzenia filmowe i projekty edukacyjne. Jej działalność wspiera rozwój kulturalny, gospodarczy i turystyczny regionu.
Najbliższy weekend warto spędzić w Sanoku, urokliwym mieście województwa podkarpackiego. Organizatorzy przewidzieli atrakcje dla fanów kina w każdym wieku, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.
Źródło: filmowepodkarpacie.pl/ Ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Marzy o prowadzeniu zajęć filmowych dla dzieci i młodzieży.