Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Batman - Szalona miłość i inne opowieści - recenzja komiksu

Autor: Piotr Pocztarek
3 stycznia 2020
Batman - Szalona miłość i inne opowieści - recenzja komiksu

Batman – Szalona miłość i inne opowieści to wyjątkowy album w egmontowej kolekcji DC Deluxe. Jego najważniejszą cechą jest to, że budzi nostalgiczne wspomnienia związane z oglądaniem kultowego Batman: The Animated Series w latach 90. na TVP2 i na Polsacie. Twórcy serialu animowanego sami nie do końca spodziewali się tak dużego sukcesu, a już na pewno nie podejrzewali, że niektóre stworzone przez nich postacie zaczną żyć własnym życiem.

Tak było w przypadku Harley Quinn, która pojawiła się jako kwiatek do kożucha Jokera, a skończyła jako regularnie pojawiająca się postać z własną serią komiksową, a niedługo także z pełnometrażowym filmem o jej przygodach. Zanim jednak to się wydarzyło, świat serialu animowanego zaczął na dobre przenikać się ze światem komiksu, a Paul Dini i Bruce Timm mieli w tym ogromny udział.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Batman_Szalona_Milosc_s021.jpg
Strona komiksu Batman - Szalona miłość i inne opowieści

Miłośnicy animacji z pewnością rozpoznają charakterystyczną kreskę w Batman – Szalona miłość i inne opowieści. Chociaż na pierwszy rzut oka komiks wygląda jak przeznaczony dla dzieci, niekoniecznie tak jest. Zawarte tu historyjki bywają brutalne i gwałtowne, a nieraz nawet ocierają się o erotykę, szczególnie kiedy widzimy Harley Quinn w kuszących, seksownych pozach. W zawartych tu materiałach dodatkowych twórcy opowiadają zresztą, jak zmuszeni zostali przez wydawcę do ocenzurowania niektórych scen.

Tytułowa historia to opowieść o Harley Quinn, o tym jak została pracownicą w Arkham i o pierwszej sesji terapeutycznej z Jokerem, kiedy to pani doktor zdała sobie sprawę, że zakochuje się w swoim pacjencie. To także historia o nieszczęśliwej, iście patologicznej miłości (bo słowo „szalona” nie do końca oddaje powagę sytuacji). Mamy tu klasyczny team-up Jokera z Harley wymierzony przeciwko Batmanowi, a genialne, cartoonowe, ekspresyjne rysunki Timma robią wrażenie, jakbyśmy oglądali odcinek kultowego serialu animowanego. Historia zatoczyła zresztą koło i twórcy w 2008 zrobili z tego komiksu krótką animację. Szalona miłość jest zabawna, przewrotna i czyta oraz ogląda się ją wyśmienicie. Nie dziwię się, że została laureatem nagrody Eisnera, komiksowego odpowiednika Oscarów.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Batman_Szalona_Milosc_s099.jpg
Strona komiksu Batman - Szalona miłość i inne opowieści

Batman – Szalona miłość i inne opowieści to także kilka krótkich historyjek, ale wymienianie ich wszystkich nie ma większego sensu. Warto natomiast napomknąć, że na ich łamach pojawia się cała plejada charakterystycznych postaci z uniwersum Mrocznego Rycerza, że wspomnę tylko Brzuchomówcę i Scarface’a (świetny odcinek!), Scarecrowa (rysunki Klausa Jansona!), Catwoman, Poison Ivy, Clayface’a, Etrigana czy Two-Face (kolejna miniaturka warta uwagi).

W zestawieniu z Szaloną miłością, pozostałe opowiastki nie wypadają już tak dobrze, może poza ostatnią, idealnie podsumowującą dwoistość natury Harveya Denta. Na zaledwie kilku stronach Timm rozpisał i rozrysował bogatą psychologiczną opowieść utrzymaną wyłącznie w kolorach sepii. Eksperyment się udał, można więc śmiało stwierdzić, że Batman – Szalona miłość i inne opowieści otwiera i kończy mocne uderzenie.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/Batman_Szalona_Milosc_s184.jpg
Strona komiksu Batman - Szalona miłość i inne opowieści

I chociaż pozostałe historie podobały mi się mniej, nie wyobrażam sobie, by fani Batman: The Animated Series mogli pominąć ten album. Zawiera on wszystkie wspólne komiksy Diniego i Timma, odautorskie komentarze, a wszystko to w powiększonym formacie i w twardej płóciennej oprawie z obwolutą, jak to w DC Deluxe. Następny przystanek? Miracle Man!


http://alejakomiksu.com/gfx/okladki/Batman-Mad-Love.jpg
Okładka komiksu Batman - Szalona miłość i inne opowieści

Tytuł oryginalny: Batman: Mad love and other stories Scenariusz: Paul Dini Rysunki: Bruce Timm Tłumaczenie: Paulina Braiter, Marek Starosta Wydawca: Egmont 2019 Liczba stron: 207 Ocena: 75/100

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.