„Pięć Krain” to monumentalna opowieść o władzy i miłości, nieprzewidywalna i pełna zaskakujących zwrotów akcji, w której brutalne rozgrywki polityczne są przeplatane emocjonującymi przygodami. Wydawnictwo Egmont zaplanowało premierę tomu pierwszego zatytułowanego „Ze wszystkich sił” na 19 czerwca br. Dwa kolejne tomy serii „Pięć Krain” ukażą się jeszcze w tym roku.
Scenariusz pisze troje twórców występujących pod wspólnym pseudonimem Lewelyn, a rysunki są dziełem Jérôme’a Lereculeya.
Seria „Pięć Krain” należy do najwyżej ocenianych przez krytyków i czytelników opowieści frankofońskiego rynku komiksowego ostatnich lat. Recenzenci podkreślają wysoką jakość zarówno wciągającego, niebanalnego scenariusza, jak i dopracowanych, sugestywnych rysunków. Pierwszych sześć tomów tworzy cykl I zatytułowany „Angleon”.
W pierwszym tomie serii wiekowy Cyrus, władca Pięciu Krain, jest umierający. W Angleonie, sercu imperium, rozpoczyna się walka o sukcesję. Monarcha wyznacza na następcę swojego bratanka Hirusa, ale powszechnie wiadomo, że ten doprowadzi do wojny, która zniszczy jedność państwa. Starsza z królewskich córek, mądra Mileria, z całych sił stara się temu zapobiec, co z kolei może zostać uznane za zdradę. Jak w tej sytuacji zachowają się najbliżsi współpracownicy Cyrusa? A jakie znaczenie dla rozgrywki o tron będą mieli honorowi zakładnicy z podbitych krain? Tymczasem do gwardii królewskiej wstępuje tajemniczy młody przybysz, zaś na drugim końcu świata pewien ponury najemnik wykonuje swoją krwawą robotę…
Autorami scenariusza jest troje twórców występujących pod wspólnym pseudonimem Lewelyn (specjalizująca się w fantastyce pisarka i scenarzystka Mélanie Guyard, znana też jako Andoryss – cykl powieści „Les Enfants d’Evernight”, seria komiksowa „Le Soufflevent”; David Chauvel, autor scenariuszy do kilkudziesięciu komiksów, np. mitycznego „Arthur” czy historycznego „Ce qui est à nous”; młody scenarzysta Patrick Wong doceniony za pierwsze tomy opowieści „En falsh”), a rysunki są dziełem Jérôme’a Lereculeya, współautora kilkunastu serii przygodowych, mitycznych i historycznych („Wollodrin”, „Cairn”, „Golias”, „Arthur”).
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.