Korona królów – telenowela od 1 stycznia w TVP1. Ustalono godzinę emisji

Korona królów to kostiumowa opowieść o panowaniu Kazimierza Wielkiego. Telewizja Polska w końcu informację o dacie premiery długo wyczekiwanej telenoweli historycznej. Serial w reżyserii Wojciecha Pacyny i pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej, będzie emitowany w TVP1 od 1 stycznia 2018 r. Odcinki pojawiać się będą na antenie cztery razy w tygodniu, od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30.

https://www.youtube.com/watch?v=E_1doRaim7w

Korona królów to pierwszy serial Telewizji Polskiej poświęcony średniowiecznej historii Polski. Akcja nowej telenoweli historycznej produkowanej przez TVP rozpoczyna się w 1333 roku. Umiera Król Władysław Łokietek zmęczony walką o zjednoczenie podzielonej na dzielnice Polski. Na tronie zasiada jego jedyny żyjący syn – Kazimierz, w którego rolę wciela się Mateusz Król. W tle miłość, dworskie intrygi, trudne relacje z żoną Anną (Marta Bryła) i matką (Halina Łabonarska), zdrady i walka o wpływy. Perypetie bohaterów są okazją do pokazania średniowiecza, które wbrew obiegowym poglądom nie było wcale mroczne i zacofane. Wawel był miejscem spotkań ludzi różnych kultur i rycerzy wielu narodów, a panowanie Kazimierza było początkiem budowania siły Polski i przekształcania słabego, rozbitego kraju w jedną z europejskich potęg, w silne i nowoczesne, jak na owe czasy, państwo. 

Zobacz również: Ilona Łepkowska staje w obronie Korony królów

korona krolow mateusz krol kazimierz wielki tvo

Koronie królów występują: Mateusz Król (Kazimierz Wielki), Wiesław Wójcik (Władysław Łokietek), Halina Łabonarska (Królowa Jadwiga), Robert Gonera, Tomasz Sapryk, Jan Wieczorkowski, Paulina Lasota, Anna Grycewicz, Katarzyna Czapla, Andrzej Popiel, Andrzej Deskur, Marcin Rogacewicz, Karina Seweryn, Dagmara Bąk, Ireneusz Pastuszak.

Reżyserami Korony królów są Wojciech Pacyna (Klan, Zostać Miss, Linia życia, Samo życie) i Jacek Sołtysiak (Klan). Opiekę literacką nad serialem sprawuje Ilona Łepkowska, autorka lub współautorka takich filmów jak Przez dotyk, Kocham kino, Och, Karol, Kogel Mogel, Komedia małżeńska, Nigdy w życiu, Nie kłam, kochanie, Och Karol 2 oraz współtwórczyni seriali telewizyjnych Na dobre i na złe, M, jak Miłość.  Pozostali twórcy to: Krystyna Łączyńska (producent), Marcin Przybyłowicz (muzyka), Andrzej Haliński (scenografia), Elżbieta Radke (kostiumy). Konsultatem historycznym jest dr hab. Bożena Czwojdrak.

Zdjęcia do serialu trwają od lipca 2017 roku, a w najnowszych wywiadach twórcy oraz osoby z TVP zdradzają, że celem produkcji jest utrzymanie się w ramówce przez kilkanaście lat, by pokazać również losy następnych królów Polski.

Źródło: TVP / ilustracja wprowadzenia: Marcin Makowski

Zastępca redaktora naczelnego

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i udaje, że prowadzi bloga. Kontakt: k.stawinski@moviesroom.pl

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?