Nadchodzi kolejna prestiżowa biblijna produkcja, tym razem w centrum uwagi stawiająca kobiety. Stacja Fox zamówiła sześcioodcinkowy serial The Faithful, który na nowo opowie historie pięciu kobiet z Księgi Rodzaju.
Premiera serialu zaplanowana jest na czas Wielkanocy i Paschy 2026 roku, a jego odcinki będą emitowane przez trzy tygodnie. Producentką wykonawczą jest Carol Mendelsohn, odpowiedzialna za sukces serii CSI, CSI: Miami i CSI: NY. Po sukcesie takich produkcji jak The Chosen i House of David, Fox liczy na to, że The Faithful trafi w gusta widzów.
Serial skupi się na Sarze, Hagar, Rebece, Lei i Racheli, pięciu biblijnych kobietach, których potomkowie stali się kluczowymi postaciami w chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Według zapowiedzi Foxa serial zgłębi tematy „odkrywania i utraty miłości, wyzwań małżeństwa, radości i smutków związanych z dziećmi, konfrontacji z pokusami oraz odnajdywania wiary,” wszystko opowiedziane z „odważnych, namiętnych, ale i niedoskonałych” kobiecych perspektyw.
Obok Mendelsohn producentką wykonawczą serialu jest Julie Weitz, a scenarzystą, showrunnerem i producentem wykonawczym Rene Echevarria (Star Trek: Deep Space Nine, The 4400). Projekt powstaje w Fox Entertainment Studios i będzie dystrybuowany na całym świecie przez Fox Entertainment Global. Michael Thorn, prezes Fox Television Network, w specjalnym oświadczeniu opowiedział czym dla niego jest ten nowy projekt stacji.
The Faithful przedstawia heroiczne matki biblijne ze Starego Testamentu i otwiera nowy rozdział narracyjny w Fox. Ten serial to kwintesencja opowieści z silnymi postaciami kobiecymi, badająca ponadczasowe tematy, które wywodzą się sprzed tysięcy lat, ale nadal pozostają zaskakująco współczesne i uniwersalne.
Choć prace nad biblijnym projektem dopiero się rozpoczynają i nie znamy jeszcze odtwórczyń głównych ról, Fox udostępnił opisy postaci, aby przybliżyć widzom, czego będą mogli się spodziewać.
Sara czuje się niepełna bez dziecka, które Bóg obiecał jej i Abrahamowi. Po latach izolacji, głodu, gniewu faraona i bezdzietności, postanawia działać na własną rękę, włączając swoją służącą Hagar w plan sprowadzenia dziecka na świat. Hagar rodzi Ismaela (od którego wywodzi się prorok Mahomet), co wzbudza zazdrość Sary. Jednak cud się zdarza – Sara, mimo podeszłego wieku, rodzi syna, Izaaka. Walka o linię rodu, prawa do dziedziczenia i osobistą wolność splata się z długoletnimi urazami i zranioną miłością.
Po trudnej ciąży Rebeka proroczo dowiaduje się, że urodzi bliźniaków, którzy będą podzieleni, a starszy będzie służył młodszemu. Synowie Rebeki – Ezaw i Jakub – rywalizują już od urodzenia. Podczas gdy Izaak, jej mąż, chce przekazać prawo dziedziczenia Ezawowi, Rebeka jest przekonana, że to Jakub powinien być wybrańcem. Aby zapewnić sukces swojemu planowi, Rebeka oszukuje umierającego Izaaka. Jej intryga prowadzi do jednego z najważniejszych momentów w historii: brat przeciwko bratu, los rodziny i spełniona przepowiednia.
Dawniej najlepsze przyjaciółki, Lea i Rachela rywalizują o miłość Jakuba. Jakub kocha Rachelę, ale w noc ich ślubu ojciec Racheli oszukuje Jakuba i wprowadza do małżeńskiego namiotu Leę. Jakub zostaje zmuszony do poślubienia także Lei, co prowadzi do gorzkiej rywalizacji sióstr o jego miłość. Rachela ma serce Jakuba, ale Lea rodzi mu pierworodnego syna i wielu innych potomków. Rachela w końcu rodzi syna, Józefa, jednak ciąża i poród niemal ją zabijają. Powracając z Jakubem i ich klanem do Kanaanu, Rachela poświęca się, aby dopełnić ich rodzinę. Siostry dają początek dwunastu pokoleniom Izraela, od których wywodzą się Mojżesz, Jozue i – dwa tysiące lat później – Jezus z Nazaretu.
Źródło: Collider / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.