Poszukiwacze przygód, odkrywcy i zdobywcy – wikingowie uważani są za największych bohaterów średniowiecza. Ale czy ta opinia jest słuszna? W rzeczywistości ich historia jest bardziej mroczna i odmienna od tej powszechnie znanej. Byli bezwzględnymi panami niewolników, handlarzami żywym towarem i porywaczami zakładników. Nowy program dokumentalny „Ofiary wikingów” odsłania tę niechlubną i często przerażającą stronę nordyckich wojowników. Premiera dokumentu już w poniedziałek 1 listopada o godz. 21:00 na kanale Polsat Viasat History.
Dlaczego wikingowie polowali na ludzi? Kim były ich ofiary? Jaką rolę w ich społeczeństwie odgrywali niewolnicy? Jakie losy czekały na ich jeńców? Jak zorganizowany był handel niewolnikami i jak rozwijał się z biegiem czasu? I jaki wpływ na średniowieczną Europę miał handel ludźmi prowadzony przez tych bezwzględnych wojowników? Przedstawiamy pierwszy taki dokument, który stara się znaleźć
odpowiedzi na te pytania i naświetlić historię nie tylko wikingów, ale i ich niewolników. Przez wieki życie codzienne wikingów było zdeterminowane przez handel ludźmi. Zakładnicy, chłopi pańszczyźniani i niewolnicy byli zmuszani do pracy na rzecz społeczeństwa swoich porywaczy, dzięki czemu nordyccy żeglarze zaczęli coraz bardziej rozszerzać swoją strefę wpływów w Europie. Wikiński
świat nie mógłby istnieć bez jeńców, którzy wykorzystywani byli jako żywy towar, robotnicy, służący czy żołnierze. Dokument opowiada historię bezwzględnych wojowników, którzy z pomocą swoich szybkich statków podróżowali po całej Europie, siali terror wśród innych narodów i zdobywali wszystko, czego zapragnęli: ziemię, skarby, a przede wszystkim ludzi.
Tej filmowej podróży w przeszłość towarzyszyć będą badania archeologiczne i analizy naukowe, pojawią się też wypowiedzi międzynarodowych ekspertów w dziedzinie historii wikingów badających znaczenie niewolnictwa w średniowiecznym nordyckim świecie. Nadszedł czas, by opowiedzieć zapomniane i przemilczane historie. Premiera „Ofiar wikingów” na antenie Polsat Viasat History już w poniedziałek 1 listopada o godz. 21:00.
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.