• Zaloguj się
 • Zarejestruj
 • Połącz z Facebook
patticakes zwiastun

Spis treści

Od wielu lat rodzime media wypatrują nowej polskiej gwiazdy, która podbije Hollywood, albo co najmniej rozpocznie wielką międzynarodową karierę. Niestety 2016 rok nie przyniósł przełomu dla nikogo występującego w zagranicznych produkcjach i w związku z tym wciąż musimy czekać na drugą Polę Negri, albo chociaż Izabellę Scorupco. W Hollywood polscy aktorzy grają głównie serialowe ogony lub występują w niszowych produkcjach, którymi mogą zaimponować co najwyżej laikom oglądającym programy śniadaniowe, natomiast ci o ugruntowanej pozycji na innych rynkach nie postanowili rzucić się na głębszą wodę. Mimo że brakuje znaczących ról w światowym kinie, to i tak sprawdźcie kto z występujących w zagranicznych filmach i serialach w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy może uznać rok za udany lub rozczarowujący.

Kwestia techniczna: w podsumowaniu uwzględniono filmy, które miały swoją premierę kinową lub festiwalową w 2016 roku. Na potrzeby zestawienia koprodukcje z udziałem Polski zostały uznane za produkcję rodzimą i w związku z tym wykluczono m.in. następujące filmy: Czerwony Kapitan (Maciej Stuhr), Modelka (Charlotte Tomaszewska), Prawdziwe Zbrodnie (A. Kulesza, P. Głowacki, P. Stramowski, R. Więckiewicz),  Ja, Olga Hepnarova (Michalina Olszańska), Niewinne (m.in. A. Kulesza, A. Buzek, J. Kulig, A. Próchniak, E. Rycembel, K. Dąbrowska, H. Sujecka), Maria Skłodowska-Curie (K. Gruszka, P. Głowacki, D. Olbrychski, I. Kuna).

polacy zagranica 2016 smutniak perfetti sconosciuttiK. Smutniak w filmie Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie/fot. mat. prasowe

Kasia Smutniak

Polska modelka i aktorka od wielu lat konsekwentnie budowała swoją pozycję w Italii, dzięki czemu dziś jest jedną z najpopularniejszych osób na Półwyspie Apenińskim.  W tym roku wystąpiła w jednej produkcji, ale za to jakiej! Komediodramat Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (Perfetti Sconosciutti) to drugi najpopularniejszy film we Włoszech 2016 roku, pod względem frekwencji (2,5 mln widzów) ustępujący tylko innej włoskiej komedii. Film zbiera wysokie noty od widzów oraz krytyki, czego dowodem jest 9 nominacji do najważniejszej włoskiej nagrody filmowej David di Donatello, które zamieniły się w dwie nagrody: za najlepszy film i scenariusz. Sama Smutniak wcieliła się w jedną z głównych ról oraz zebrała pozytywne recenzje. 6 stycznia film trafia do polskich kin.

Kasia Kołeczek

Pomimo trwającej już kilka lat aktywności na brytyjskim rynku Kołeczek do tej pory była dla przeciętnego Kowalskiego raczej anonimową postacią. Zmienić się to może wraz z wpisaniem do filmografii występu w Bridget Jones 3, w końcu polskie telewizje śniadaniowe lubią takie historie międzynarodowego sukcesu. Podczas seansu jej występ mógł wam umknąć (no chyba, że jesteś facetem), gdyż rola nie okazała się wielkim wyzwaniem aktorskim. Kołeczek pojawia się w jednej scenie, jako członkini zespółu stylizowanego na Pussy Riots, a za zadanie miała pokazać piersi podczas wywiadu telewizyjnego Marka Darcy’ego (Colin Firth).

Marcin Dorociński

Obok Cape Town, serialowej koprodukcji TVN i RPA, aktor w tym roku pojawił się u boku Jamiego Dornana, Cilliana Murphy'ego i Toby’ego Jonesa w brytyjsko-francusko-czeskim dramacie wojennym Anthropoid. Na pewno należy zaliczyć na plus sam udział Dorocińskiego w produkcji, która będzie ciekawym dodatkiem w jego filmografii, gdyż wcielił się w postać drugoplanową oraz występował w scenach z hollywoodzkimi gwiazdami. Natomiast będąc szczerym, to o tej roli pewnie nikt poza tym tekstem i samym aktorem przechowywał w pamięci długo nie będzie, gdyż film o zamachu na nazistowskiego oficjela zdaniem krytyków nie wyróżnia się z tłumu podobnych produkcji, a co więcej koprodukcja osiągnęła przeciętne wyniki finansowe (niecałe 5 mln dolarów) i pewnie szybko zostanie zapomniana. Anthropoid pojawił się na ekranach w kilku krajach, lecz nigdzie nie zawojował kin. U Amerykanów czy Brytyjczyków, to zrozumiałe, że historia wschodnioeuropejskiego ruchu oporu może nie wywoływać dreszczy ekscytacji, ale nawet samych Czechów produkcja nie zainteresowała, a sam film znajduje się tam dopiero w trzeciej dziesiątce tegorocznego Box Office.

 

Wiesz, co z tym zrobić


Konrad Stawiński

Konrad Stawiński

Dziennikarz

O mnie:

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i prowadzi bloga "Salonik filmowy". Kontakt: [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Ludzie w konwersacji:
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz jest nie opublikowany
  Vini · 9 months ago
  Odnośnie Alicji Bachleda-Curuś nie wszystko zostało wymienione. W 2016r nagrody na festiwalach zdobywa film Breathe, w którym grała główną rolę (10 zwycięstw) oraz Polaris (z jej główną rolą), którego premiera była w grudniu 2016r.
  • Ten komentarz jest nie opublikowany
   Konrad Stawiński · 9 months ago
   Krótkometrażowy Breathe miał już premierę w 2015 roku, natomiast faktycznie Polaris się załapać powinien i zaraz go dodam. Zmylił mnie IMDb, gdzie informacje o premierowych pokazach nie zostały jeszcze zaktualizowane, pewnie właśnie przez to, że miały one miejsce niedawno.

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.