Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

lenovov

TOP 10: Kobiety w komiksach

Autor: Tomasz Drozdowski
13 maja 2017

Niebawem na ekranach kin zagości film Wonder Woman z Gal Gadot w roli głównej. Czas więc przyjrzeć się jej pierwotnemu wizerunkowi, a jeszcze lepiej - pozostałym przedstawicielkom płci pięknej na kartach komiksów. Pierwsze moje skojarzenie oczywiście jest mocno powiązane z komiksem superbohaterskim. Byłbym jednak ignorantem, gdybym wymienił w poniższym rankingu same heroiny, bez zwrócenia uwagi na panie niegustujące w pelerynach i maskach. Oto dziesiątka dam, które na kartach komiksów pokazują, że parytety nie im są potrzebne. Radzą bowiem sobie bez nich doskonale, nieraz kradnąc całe show swoim kolegom.


 10. Dobromina - seria Asterix i Obelix

materiały prasowe

 

I na sam koniec pewna kobieta, która nie odgrywa w swej serii ważnej roli, ale w środowisku niepokonanych wojowników budzi respekt i to wcale nie tylko dlatego, że jest żoną ich wodza, albowiem sam Asparanoix obawia się jej bardziej niż Rzymian. Dobromina, bo o niej tu mowa, to kobieta czynu, szczególnie jeśli ten czyn wiąże się z odpowiednim nagięciem męża do swej woli. Każdy, kto zna twórczość Renégo Gościnnego wie, że w wiosce Galów bohaterami może i są Asterix i Obelix, a funkcję mędrca pełni druid Panoramix, lecz rola szarej eminencji przypada pewnej blondwłosej Galijce, która, jak każda kobieta, jest panią serca swego męża w dosłownym tego słowa znaczeniu. 


9. Marjane Satrapi - Persepolis

materiały prasowe

Bohaterka inna niż pozostałe w tym zestawieniu, gdyż jak najbardziej realna. Powieść graficzna Persepolis jest autobiografią artystki opowiadającą jej losy w dobie rewolucji obyczajowej w Iranie. Kto orientuje się światowej polityce wie, że sytuacja w krajach arabskich nie jest kolorowa, a kobiety na Bliskim Wschodzie nie są hołubione, a ich prawa są iluzją. Satrapi mogłaby stworzyć więc smutną opowieść o swoim życiu, w którym los nie zawsze ją oszczędzał. Na szczęście autorka pokazała ogromny popis swego talentu - jej opowieść miejscami maluje się co prawda w ciemnych barwach, ale są one przeplatane przyjemnym humorem i sentymentalizmem. Autobiografia Marjane Satrapi to jeden z najbardziej kultowych komiksów, którego warto poznać, nawet jeśli gustuje się wyłącznie w komiksie superbohaterskim, bowiem jej autorka/bohaterka potrafi zaskoczyć swą osobowością nawet najbardziej zatwardziałego fana peleryn.


 8. Ava Lord- seria Sin City

materiały prasowe

O ile na przestrzeni lat Selina Kyle zaczęła być przedstawiana jako nieco niefrasobliwa i nieposłuszna członkini Rodziny Batmana, o tyle damy z cyklu Sin City Franka Millera to prawdziwe famme fatale spod najciemniejszej latarni. Pierwotnie chciałem przedstawić tu Nancy Callahan, ale przypomniałem sobie o innej pani z serii Franka Millera. Ava Lord, bo o niej tutaj mowa, jest istnym żywiołem. Znakomicie odrywająca rolę niewinnego dziewczęcia szukającego ratunku od okowów okrutnego męża, a jednocześnie diaboliczna femme fatale, doprowadzająca do upadku każdego nieporadnego wobec jej urody mężczyznę. I to nawet takie jak Dwight McCarthy, o którym nie można powiedzieć, że jest delikatnym chłopcem. Damulka warta grzechu została zekranizowana w 2014 roku, a w rolę Avy Lord wcieliła się hipnotyzująca Eva Green. I chyba twórcy nie mogli wybrać lepszej odtwórczyni postaci zabójczej femme fatale.


7. Harley Quinn

materiały prasowe

 

 O filmie Legion samobójców krążą różne opinie, lecz jednego nie można mu odmówić - wypromowania postaci Harley Quinn. Narzeczona Jokera, w którą wcielała się Margot Robbie, przyćmiła swego filmowego wybranka w budzącej kontrowersje interpretacji Jareda Leto. Jednak zanim nastąpiła złota era tej antybohaterki, w komiksie, skąd przybyła słuchowiska radiowego, pokazywała, że Joker nie jest jej niezbędny, a sama całkiem nieźle radzi sobie z dowodzeniem swoją prywatną drużyną, a nawet grupie Suicide Squad. I rzecz jasna potężny plus za wytrzymywanie z takim typem jak Joker, który najczęściej zajęty jest utarczkami z herosem w pelerynie nietoperza. Wspomnieć należy, że Harley to nie tylko jej dość oryginalne zachowanie, ale i inteligencja. Panna Harleen Quintzel ma bowiem stopień doktora psychiatrii i być może zaszłaby dalej, gdyby na jej drodze nie stanął zielonowłosy arcyłotr.


6. Alana- seria Saga

materiały prasowe

Saga autorstwa Briana K. Vaughana zachwyca z każdym tomem. Niesamowita fabuła, dialogi i przede wszystkim postaci, wśród których nie można nie zwrócić uwagi na Alanę. Alana wraz ze swoim partnerem Markiem znajduje się w samym centrum kosmicznej zawieruchy. Wszystko z powodu dziecka, które jest owocem ich miłości i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że nacje kochanków prowadzą zażarty konflikt, a jakiekolwiek objawy spoufalenia z wrogiem są odczytywane przez obie strony jako czyn haniebny. Alana przedstawiana jest z punktu widzenia swej córki, będącej zresztą narratorką całej serii, co w niezwykły sposób pozwala przyjrzeć się tej postaci, będącej prawdziwą wojowniczką, doskonałą żoną i wzorową matką. Nie bez znaczenia jest też oryginalny klimat, nadający całej otoczce typowego SF dość refleksyjnej otoczki.

 5. Agentka 355 - seria Y- Ostatni z mężczyzn

materiały prasowe 

W wizji świata po wielkiej katastrofie istnieje wariant zagłady zwący się gendercide - czyli masowy pomór osobników jednej płci. Tego typu globalny zgon ukazał Brian K. Vaughan w serii Y-Ostatni z mężczyzn. I jak można przekonać się już od pierwszych stron komiksu - świat pełen kobiet nie jest bezpiecznym miejscem, a słaba płeć okazuje się nie być tak słaba, jak sądzono. O ile jej tytułowy bohater nie jest raczej przykładem charyzmatycznego samca alfa, wśród kobiet znajdują się takie, których największym zmartwieniem nie jest rozmazany makijaż i ilość zjedzonych kalorii. Najlepszym przykładem kobiety jest agentka 355, należąca do organizacji Culper Ring. To jej przypada rola bodyguarda ostatniego przedstawiciela płci męskiej i jak szybko się okazuje - jest ona nader ryzykowną posadą. Momentami jej służba przypomina obowiązek macierzyński, momentami zaś musi stać się policjantem konwojującym nader nieodpowiedzialnego mężczyznę przez świat. Można więc powiedzieć, że w ciągu tej wyprawy dane jest spełnić się w każdej z kobiecych ról. Szczególnie, że mimo różnic między nią a Yorrickiem Brownem istnieje pewna więź...


 4. Jean Grey/ Phoenix

materiały prasowe

 Grupę X-Men darzę największą sympatią spośród wszystkich superbohaterskich teamów. Jean Grey to postać tragiczna. Opętana przez potężną kosmiczną istotę, Phoenixa, staje się koszmarem i postrachem całego wszechświata. Jean Grey jednak to nie tylko jej okres powiązany z Phoenixem. Mutantka o telekinetycznych i telepatycznych zdolnościach, mimo iż jej zgony i powroty były dość powtarzającymi się zabiegami, jest stałym elementem grupy X-Men. Gdy w końcu wydawało się, że Jean odeszła na zawsze, jej młodsza wersja zostaje przetransportowana do teraźniejszości, wraz z młodym Cyclopsem i resztą pierwszego składu grupy. Nastoletnia Jean spowoduje niemałe zamieszanie, ale również i zazdrość u pewnej blondwłosej telepatki, roszczącej sobie wyłączność na serce Cyclopsa. Tego starszego, rzecz jasna. A skoro o nim mowa - pierwsza uczennica Charlesa Xaviera przeżyła kilka sercowych przygód, miotając się głównie między stabilniejszym Cyclopsem, a nieokrzesanym Wolverine' m. Co prawda istniały epizody, jak Mastermind, ale o nich lepiej nie wspominać. 


3. Catwoman

materiały prasowe

 Batman i jego miasto mogłyby istnieć niezależnie od całego uniwersum DC. W Gotham znajdzie się wszystko - również niebanalne kobiety, wśród których najbardziej charakterną jest Catwoman. Złodziejka, oszustka, superbohaterka, a czasami nawet społecznik. Selina Kyle ciągle oscylujące na granicy prawa zdołała nawet przyciągnąć uwagę samego Mrocznego Rycerza i to nie tylko dlatego, że zdarza jej się zejść na przestępczą ścieżkę. To właśnie ta dziwna chemia między Kotką a Batmanem sprawia, że ich relacja jest tak interesująca. O wiele zresztą ciekawsza niż wydelikacona i momentami wręcz kanapowa miłość Clarka Kenta i Lois Lane. Selina nie zawsze miała szczęście do filmowych adaptacji, ale komiks godnie prezentuje tę postać - wystarczy sięgnąć choćby po dzieło scenariusza Eda Brubakera i nieodżałowanego Darwyna Cooke'a, Catwoman: Na tropie Catwoman, by przekonać się o kociej naturze panny Kyle, 


2. Wonder Woman

materiały prasowe

Ten ranking nie mógłby ujrzeć światła dziennego bez postaci Wonder Woman. Amazonka, obok Supermana i Batmana, jest jedną z najistotniejszych postaci wydawnictwa DC Comics i z całą pewnością najbardziej ikoniczną superbohaterką wszech czasów. Ani jej koleżanki z rodzimego uniwersum, ani zamaskowane damy z konkurencyjnego wydawnictwa nie osiągnęły nawet połowy tego, co ona. Diana jest niejako archetypem heroiny - piękna, szlachetna, z królewskim rodowodem i potężnymi zdolnościami. Stała członkini Ligi Sprawiedliwości i przedstawicielka Temiskiry w świecie poza odizolowaną wyspą  czasami bywa nieco archaiczna, ale tak to bywa z postaciami mającymi więcej wspólnego z mitologicznymi panteonami, niż ze światem współczesnym. Córka królowej Hipolity była również swego czasu honorową ambasadorką ONZ, lecz przez pewne zazdrosne panie oburzyły się, iż fikcyjna i na dodatek spełniająca męskie (a więc szowinistyczne) standardy piękna odgrywa tak istotną rolę. Ach, ta damska rywalizacja... Mam nadzieję, że nadchodzący film nieco ostudzi gorące głowy i stanie się początkiem przygody z kinem superbohaterskim dla pań nieobeznanych jeszcze z tą gałęzią kinematografii. 


 1. Śmierć- seria Sandman

materiały prasowe

 Neil Gaiman to jeden z najbardziej cenionych pisarzy współczesnej fantastyki. Brytyjczyk stworzył szereg opowieści, które zapisały się złotymi zgłoskami, a ostatnimi czasy zekranizowano jego Amerykańskich bogów. Autora tego poznałem ze strony komiksowej, a konkretniej - serii Sandman. Tytułowy bohater to uosobienie Snu - a jak wiemy z helleńskiej mitologii, Hypnos miał jeszcze rodzeństwo w postaci Tanatosa. W interpretacji Gaimana jest to nietuzinkowa kobieta. Śmierć wyobrażamy sobie dosyć stereotypowo - wysoka, koścista postać mogąca budzić zazdrość swym orężem u kmieci spod Maciejowic, tchnąca nieubłaganym chłodem, który przybędzie po każdego z nas. Czasem jest nieco inna, lecz w gruncie rzeczy - nie jest to postać wesoła i wzbudzająca sympatię. Gaiman wywrócił stół i pokazał, że Śmierć może być inna i że można ją nawet polubić. Jest ona jedną z Nieskończonych - istot będących personifikacją odwiecznych zjawisk występujących we wszechświecie od zarania dziejów, którym podlega każdy. Śmierć pióra autora Nigdziebądź to urokliwa i sympatyczna młoda dziewczyna, nosząca się nieco po gotycku i zachowująca nader przyjacielsko wobec osób, którym przychodzi ją spotkać. Patrząc na nią, odnoszą wrażenie, że cały śmiertelny mrok zabrali jej dwaj bracia - starszy Los i młodszy Sen. Przy całej swej pozytywnym usposobieniu nie zaniedbuje swoich obowiązków - tylko nieliczni uniknęli swego przeznaczenia.

Ilustracja wprowadzenia: materiały prasowe

Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.