• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook
Na pokuszenie moviesroom 1200x200

Spis treści

2017 za nami, więc kontynuując ubiegłoroczne podsumowanie sprawdzam, jak polscy aktorzy oraz aktorki radzili sobie w zagranicznych filmach oraz serialach. W zestawieniu nie brane są pod uwagę polskie koprodukcje (np. Wszystko albo nic, Pomiędzy słowami, Szron, Catalina).

Zobacz również: Polacy w zagranicznych produkcjach. Podsumowanie 2016 roku

Najważniejsze nagrody. Role za miliony monet. Filmowy Olimp. Po raz kolejny wszystkie te rzeczy nie były dostępne dla polskich artystów występujących za granicą. Minione dwanaście miesięcy 2017 roku pozwolę sobie określić, jako kontynuację małej stabilizacji. W praktyce oznacza to, że jest sobie grupka aktorów o ugruntowanej pozycji na lokalnych rynkach, która dostaje większe lub mniejsze role, lecz rozpoznawalności przed szerszą publiczność dorobiły się osoby, które można policzyć na palcach jednej ręki i to takiej bez kilku palców.  Poza tym, niektórzy rodzimi gwiazdorzy (tymczasowo?) zrezygnowali z podboju Hollywood, mieliśmy powrót po latach oraz debiuty.

Iza Scorupco Joanna Krupa 2017 film thriller hollywoodI. Scorupco i J. Krupa fot. kadry z filmów - Sleepwalker oraz You Can't Have It

Polskich aktorów występujących w produkcjach zagranicznych można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które wyjechały na obczyznę, tam mieszkają i rozwijają karierę. W drugiej zaś mamy osoby, które koncentrują się na polskim rynku, a występy za granicą traktują okazjonalnie. Poza nielicznymi wyjątkami dla obu wciąż mamy wspólny mianownik. Jak duża rola to w małym filmie, a jak duża produkcja to mała rola.

Zobacz również: TOP 15 - Najlepsze memy i rekacje internetu na Koronę królów

Najlepszą ilustracją tego stanu rzeczy był film rozgrywający się w Polsce i opowiadający o Polakach (Azyl) czy produkcje amerykańskie naczelnego „Rosjanina” Hollywood, czyli Olka Krupy. W 2017 roku aktor pojawił się między innymi w dwóch dużych i znanych produkcjach: serialu Marvela i Netflixa Iron Fist oraz Szybkich i wściekłych 8. Tak jak z tej pierwszej produkcji jeszcze go skojarzymy, bo jako chemik na usługach Ręki pojawił się w 3 odcinkach i miał interakcje z tytułowym superbohaterem, tak występu „rosyjskiego ministra” pewnie nie przypomną sobie nawet najwięksi zapaleńcy serii z Vinem Dieselem. Zresztą pewnie większość z czytelników nawet nie orientowała się, że to polski aktor.

karolina wydra twin peaks hboKarolina Wydra w Twin Peaks fot. HBO, kadr z serialu

Kolejne szczeble kariery w Ameryce pokonywała też Karolina Wydra, w 2017 roku próbująca swoich sił w serialach. Aktorka obok angażu do stałej obsady w Sneaky Pete oraz kilku odcinków drugim sezonie Quantico otrzymała też rolę u samego Davida Lyncha w powrocie kultowego Twin Peaks. Dla takiego mistrza dała się delikatnie oszpecić przez charakteryzatorów (te zęby!) i chociaż pojawiła się tam tylko raz, w kończącym 9. odcinek trzyminutowym epizodzie w barze Roadhouse, to i tak może pochwalić się tym, że dostała większą rolę niż sama Monica Bellucci.

Zobacz również: Dlaczego warto oglądać kino koreańskie?

Pozostałymi ciekawostkami zza wielkiej wody na pewno jest powrót do amerykańskiego kina Izabelli Scorupco oraz Joanny Krupy, które pojawiły się w dwóch dosyć niszowych thrillerach oraz zabawny polski wątek, na który trafić można w akcyjniaku American Assassin. Pojawia się w nim scena, w której Taylor Kitsch rozmawia po polsku(!) z natarczywym warszawskim policjantem. Wcielił się w niego anonimowy do tej pory Damian Dudkiewicz.

M. Olszańska i M. Boczarska Matylda Unter Deutschen Betten 2017 filmyMichalina Olszańska i Magdalena Boczarska fot. kadry z filmów: Matylda i Unter Deutschen Betten

Na rynku europejskim najciekawiej rozwijała się kariera Michaliny Olszańskiej, która w przeciwieństwie do większości kolegów i koleżanek po fachu nie patrzy za rolami w kierunku zachodnim, a raczej wschodnim. Olszańska otrzymała tytułową rolę Matyldy Krzesińskiej w rosyjskiej superprodukcji kostiumowej Matylda. Jej występ był jednym z mocniejszych punktów wzbudzającej kontrowersje wśród prawosławnych konserwatystów oraz zrobionej na modłę disneyowskiej bajki produkcji i aktorka spodobała się tam na tyle, że w 2018 roku zaprezentuje się rosyjskiej publiczności w kolejnych filmach. Co więcej, po występie w Ja, Olga Hepnarova zapamiętali ją również południowi sąsiedzi Polski i aktorka wystąpiła w sporej roli w czeskiej produkcji Muzzikanti.  

Zobacz również: Wiatr ze wschodu. Rosyjskie blockbustery nadciągają

Do pozytywnych akcentów zaliczyć należy również występy Kasi Smutniak, Julii Kijowskiej, Magdaleny Boczarskiej oraz Marcina Dorocińskiego. Występująca we Włoszech Smutniak role dobiera oszczędnie, lecz skutecznie. Tym razem pojawiła się w głównej roli w komedii o zamianie ciał i chociaż Żona czy mąż? nie osiąnął tak wielkiego sukcesu jak zeszłoroczne Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, to także był jednym z przebojów włoskich kin. Na marginesie, już w połowie lutego film będą mogli zobaczyć również polscy widzowie.

Kijowska oraz Dorociński swoimi występami na drugim planie podbijali zaś kino skandynawskie. Aktorka za drugoplanową rolę w dramacie o polskich pracownikach sezonowych została laureatką najważniejszej szwedzkiej nagrody. Dorociński i jego kreacja rosyjskiego zabójcy była zaś najmocniejszym punktem w duńskiej czarnej komedii Małżeńskie porachunki, którą dystrybuowano na wielu rynkach. Ze względu na spore role na wzmiankę zasługują również Magdalena Boczarska, która była jedną z głównych bohaterek niemieckiej komedii Unter Deutschen Betten oraz znani z Miasta 44 – Józef Pawłowski oraz Anna Próchniak – którzy w Bad Day For A Cut, brytyjskiej czarnej komedii flirtującej z kinem zemsty, zagrali rodzeństwo pomagające głównemu bohaterowi. Film przeszedł na Wyspach raczej bez echa, a polscy widzowie mogą obejrzeć go od niedawna na Netflixie.

bad day for a cut próchniak pawłowski 2017 film uk netflixJ. Pawłowski i A. Próchniak fot. kadr z filmu Bad Day For A Cut/Netflix

Zobacz również: Od Ridleya Scotta do Zacka Snydera. Filmy zrehablilitowane w wersji reżyserskiej

Z aktorów występujących na pozostałych kontynentach warto zwrócić tradycyjnie uwagę na Jacka Komana, który od lat jest cenionym aktorem w Australii. W tym roku zaangażowano go do kilku seriali oraz dwóch filmów i w wielu z nich pojawia się u boku znanych hollywoodzkich gwiazd. Jeden z filmów – Dżungla – trafił do kilkunastu państw, w tym do polskich multipleksów. Aktor pojawił się w nim w małej, ale znaczącej roli ojca głównego bohatera, w którego wcielił się Daniel Radcliffe.

Na następnych stronach zapoznać możecie się z wykazem osób oraz zagranicznych produkcji, w których pojawili się Polacy oraz zwiastunami filmów.

Wiesz, co z tym zrobić


Konrad Stawiński

Konrad Stawiński

Dziennikarz

O mnie:

Kinonarkoman. Fan J. Chastain, M. Wasikowskiej i kina azjatyckiego (w szczególności południowokoreańskiego). W wolnych chwilach ogląda piłkę nożną i prowadzi bloga "Salonik filmowy". Kontakt: [email protected]


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.