Trzeci odcinek serialowej superprodukcji CANAL+ wprowadza widzów głębiej w labirynt sekretów, zarówno tych schowanych w podziemnych korytarzach Wałbrzycha, jak i nieczystych sumieniach ludzi, którym bardzo zależy na tym, żeby prawda nie wyszła na jaw. Zaginionych dzieci nie udaje się odnaleźć kolejny dzień, a ludziom puszczają nerwy, więc musi znaleźć się ktoś winny. Uprzedzenia i stereotypy biorą górę, oskarżenia padają więc wobec żyjących w swoich miejskich, nieco odizolowanych od reszty miasta enklawach Romów. To na rękę tym, którzy mają coś do ukrycia. Tym samym CZARNE STOKROTKI pokazują, że prawda leży pod powierzchnią.
Co się wydarzyło w trzecim odcinku?
Lena odkrywa, że jej córka miała wiele tajemnic. Nie tylko na własną rękę eksplorowała zapomniane szyby i zamknięte sztolnie, ale dostawała też całkiem pokaźne przelewy w euro od pewnego Niemca. Za co dorosły mężczyzna płacił polskiej nastolatce? To niepokoi matkę, choć podczas przesłuchania okazuje się, że Ada szukała w podziemiach poniemieckich skarbów. Co ma z tym wspólnego dziwny komiks, który trzymała u dziadka? Lena ma kolejne oniryczne wizje, w których teraz pojawia się tajemnicza kobieta. Czy to właśnie ona będzie kluczem do rozwiązania zagadki stojącej za zniknięciem Ady i dzieci? Co łączy ją i Lenę? Dokąd zaprowadzi korytarz oznaczony znakiem z wizji Leny?
Dzieci nie ma już trzeci dzień, maleją szanse, że odnajdą się żywe. Policja intensywnie ich poszukuje, ale znika jeszcze jedna dziewczynka. To przelewa czarę goryczy, część rozżalonych miejscowych szuka winnych tragedii i oskarża o porwania społeczność lokalnych Romów. W efekcie dochodzi do tragicznego w skutkach spięcia, w trakcie którego jeden z policjantów razi taserem ojca będącego w zażyłych stosunkach z Rafałem Luki (Mirosław Zbrojewicz). Tymczasem wysłani w podziemia ludzie Czarneckiej wysadzają wskazany przez szefową korytarz - to bezpośrednio zagraża życiu Ady i towarzyszących jej dzieci... Czy uda się ich wszystkich odnaleźć na czas? Co Czarnecka ma do ukrycia przed światem?
Tak jak Wałbrzych i jego wyjątkowe cechy wpływają decydująco na akcję CZARNYCH STOKROTEK, tak lokalna społeczność romska z całą swoją unikalną kulturą współkształtuje niepowtarzalną atmosferę miasta. To właśnie w tym mieście powstało pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Romów, to tam od kilku lat organizowany jest Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej " ROMANO DZIPEN". Nie powinno więc dziwić, że w serialu CANAL+ Romowie odgrywają ważną rolę i nadają mu wyrazistego charakteru. W warstwie fabularnej częściowo dlatego, że blisko związany z granym przez Dawida Ogrodnika Rafałem Luka (Piotr Żurawski) pochodzi z romskiej rodziny i staje się przez to często przewijającą się figurą w czasie toczącego się wokół zniknięcia dzieci śledztwa. Jego serialowy klan pozwolił filmowcom wiarygodnie skumulować wszelkie wyzwania stojące przed przedstawicielami społeczności romskiej w Polsce i rozbudować zarazem misterium serialu. Jak? Rodzina Luki tworzy popularny i doceniany poza granicami Polski zespół muzyczny, dumę miasta, o czym w zasadzie słyszymy już na początku pierwszego odcinka CZARNYCH STOKROTEK. Ich wątek przyniesie nie tylko ważne wskazówki potrzebne przy rozwikłaniu nurtujących głównych bohaterów zagadek. Dla wielu widzów będzie biletem do nieznanego szerzej świata Romy Polskiej.
Dzięki serialowi usłyszymy zarówno hipnotyzującą romską muzykę, jak i język romski, w którym m.in. dialogi prowadzą m.in. Mirosław Zbrojewicz i Piotr Żurawski. Dzięki ich scenom zyskamy pojęcie, jak funkcjonują romskie rodziny, jak mniej więcej działa niepisany kodeks postępowania w tradycyjnej społeczności romskiej, jak kultywuje ona swoją tożsamość i z jakimi trudnościami w codziennym życiu się zmaga. Z resztą z twórcami CZARNYCH STOKROTEK współpracował blisko w tym zakresie specjalista od kultury romskiej, pan Andrzej Grzymała-Kozłowski, który podobnie jak w przypadku filmu "Papusza", czuwał nad tym, by serial pokazywał możliwie najbliższe prawdzie obrazy z życia tej społeczności. To, co się przytrafia Luce, jednocześnie naturalnie splata się z głównym wątkiem, dostarcza wskazówek pozwalających zbliżyć się do prawdy o tym, co spotkało Adę i dzieci, ale także trafnie pokazuje funkcjonujące od lat społeczne mechanizmy. Choć CZARNE STOKROTKI to mystery thriller, to taki, który sięga po uniwersalną prawdę o nas samych. Bo nie wszystko jest tym, na co wygląda, a prawdziwa tajemnica kryje się pod powierzchnią.
Już niebawem kolejne ciekawostki z Czarnych Stokrotek!
Ilustracja wprowadzenia: Jarosław Sosiński
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.