Fallout to seria gier RPG, których akcja toczy się w postapokaliptycznym świecie po globalnej wojnie nuklearnej. Pierwsza część zadebiutowała w 1997 roku, a odpowiadało za nią studio Interplay Entertainment. Fallout zyskał ogromną popularność ze względu na bogatą fabułę, charakterystyczny humor, a także możliwość eksploracji rozległego świata. Seria wywarła znaczący wpływ na cały gatunek RPG, co widać w wielu innych produkcjach. 11 kwietnia 2024 roku na Amazon Prime Video pojawiła się serialowa adaptacja gry, w której występują m.in.: Kyle MacLachlan, Ella Purnell czy Aaron Moten. Poznaj 5 ciekawostek o franczyzie!
Jeden z twórców gry, Tim Cain, przyznał, że początkowo pomysł na grę był zupełnie inny. Fallout miał rozgrywać się w świecie fantasy. Bohaterowie mieli podróżować w czasie i koegzystować z cywilizacją dinozaurów. Ostatecznie jednak zespół zdecydował się na motyw postapokaliptyczny, który pokochali fani na całym świecie.
Po premierze drugiej odsłony gry prace nad Falloutem przejęło studio Bethesda Softworks, które uczyniło postapokaliptyczny świat jeszcze brutalniejszym. W Australii gra została zakazana ze względu na to, że bohater mógł zażywać morfinę i uzależnić się od niej. W związku z tym studio zmieniło w grze nazwę leku na Med-X. Kontrowersje pojawiły się także w Indiach, gdzie gra w ogóle nie została wydana z powodu „wrażliwości kulturowej”.
Kiedy zadebiutował Fallout 3, przez pierwszy tydzień gracze kupili 4,7 miliona kopii, co dało 300 milionów dolarów zysku na całym świecie. Fallout: New Vegas przyniósł twórcom podobny zarobek, ale zajęło mu to miesiąc. Fallout 4 pobił wszelkie rekordy, ponieważ w zaledwie 24 godziny od premiery zarobił 750 milionów dolarów.
W trzech pierwszych częściach gry główni bohaterowie się nie odzywają. Dopiero w Fallout 4 doszło do zmiany, a twórcy zatrudnili aktorów głosowych do nagrania aż 13 000 różnych kwestii dialogowych. Prace trwały 2 lata.
Vault Boy to postać mężczyzny w niebieskim stroju, która regularnie pojawia się w Falloucie. Osoba z podniesionym kciukiem stała się symbolem serii, a fani często doszukują się w niej specjalnego przesłania. Przez długi czas powodzeniem cieszyła się teoria, że Vault Boy podnosi kciuk, aby sprawdzić, czy znajduje się w promieniu wybuchu nuklearnego. Zdaniem producentów jest to jedynie ironiczne pokazanie, że szklanka jest zawsze do połowy pełna.
Zobacz zwiastun serialu Fallout!
Źródła: Mental Floss, The Gamer / Ilustracja wprowadzenia: Fallout 4
Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.