Jak zapewne wiecie, Berlin cierpiał na śmiertelną nieuleczalną chorobę. Pierwotnym pomysłem scenarzystów było zastosowanie elementu wspólnego dotyczącego wszystkich bohaterów, czyli wszyscy mieli chorować, a zbliżająca się śmierć oznaczała, że nie mają nic do stracenia i mogą podjąć ryzyko. napadu. W ostateczności zdecydowano jednak, że "tylko" Berlin będzie chorował.
Pierwszy odcinek serialu kręcony był 52 razy.
Jeżeli myśleliście, że tak wygląda Mennica Hiszpańska, to byliście w błędzie. Budynek wykorzystany w serialu to budowla należąca do Hiszpańskiej Rady Narodowej ds. Badań w Madrycie. Co ciekawe, zdjęcia przed tym budynkiem mogły być prowadzone tylko w sobotę lub w niedzielę. Prawdziwa mennica nie wyraziła zgody na kręcenie serialu.
Dom z papieru jest najczęściej oglądaną nieanglojęzyczną produkcją na Netflixie.
Bella Ciao, piosenka która stała się hitem serialu, to pieśń włoskich partyzantów z czasów II wojny światowej. Melodia zaczerpnięta została z pieśni ludowych, a autor słów jest nieznany. Jest uznawana za antyfaszystowski symbol wolności.
Fot: Netflix
Profesor ma swój przydomek związany z... uniwersyteckim nazewnictwem. Odtwórca jego Roli, Alvaro Morte zdradził, że gdyby twórcy zdecydowali się na nazwanie tak jak innych bohaterów, to nazywałby się Watykan.
W 1. i 2. sezonie jako widzowie widzimy maszyny, które drukują pieniądze. Na co dzień te maszyny drukują hiszpańskie gazety.
Profesor w trakcie spotkania z Rachel zagrał jej piosenkę. Ten utwór to Entertainer, który jest tematem przewodnim w filmie Żądło, opowiadającym o organizacji przekrętu wszech czasów.
W ramach akcji promocyjnej do 3. sezonu w Krakowie zainstalowaną rzeźbę maski Salvadora Dali z podpisem Kradzież to prawdziwa sztuka. Pierwotnie rzeźba nie została uznana za reklamę i krakowscy urzędnicy wycenili jej ulokowanie na 274 złote za dwa tygodnie.
Rio jest najmłodszy w ekipie profesora. Miguel Herran, który wciela się w jego postać, to także najmłodszy aktor w stawce.
Wygląd Tokio inspirowany był Matyldą z filmu Leon Zawodowiec. W tą postać wcieliła się Natalie Portman.
Charakterystyczny śmiech Denvera zapisany był w scenariuszu przed tym, jak Jaime Lorente wygrał casting na tą rolę. Zapisano, że ten śmiech ma być tandetny i każdy z aktorów biorących udział w przesłuchaniach musiał pokazać swój kiczowaty śmiech.
Alvaro Morte wcielający się w Profesora nie nosi okularów. Nie mógł się przyzwyczaić do okularów takiego rozmiaru, dlatego często poprawiał je na nosie. Z czasem scenarzyści dodali ten element do scenariusza i stał się on znakiem rozpoznawczym Profesora.
Pierwsze spotkanie Tokio z Profesorem filmowano 5 godzin.
Odcinki były kręcone chronologicznie. Z tego powodu aktorzy nie wiedzieli, jak potoczą się losy ich postaci. Alvaro Morte opowiadał w wywiadzie, że byli bardzo podekscytowani, gdy otrzymywali nowy scenariusz.
Pierwsze dwa sezony, które emitowane były przez hiszpańską telewizję Antena 3, to było piętnaście odcinków, które trwały po 70 minut. Gdy Netflix wykupił serial, zmontował materiał w taki sposób, że powstały 22 odcinki, każdy trwający około 40 minut.
Maski, które nosi do napadu ekipa Profesora, przedstawiają Salvadora Dali. Ten surrealistyczny artysta skupiał się głównie na mocy własnej wyobraźni, która nie powinna mieć granic.
W Domie z papieru wykorzystano podobiznę Salvadora Dali. Twórcy brali także pod uwagę... Don Kichota.
Jest to pierwszy hiszpański serial, który wygrał Nagrodę Emmy za najlepszy serial dramatyczny (2018).
Profesor (Álvaro Morte) i Berlin (Pedro Alonso) pierwotnie nie mieli być braćmi. Morte i Alonso stworzyli własną historię dla swoich bohaterów, w której są przyrodnimi braćmi, a Berlin jest starszym bratem z pierwszego małżeństwa jego ojca. Mówią po rosyjsku, ponieważ Berlin zabrał swojego młodszego brata do Rosji na leczenie w przeszłości.
Interesuję się literaturą i filmem. Sięgam po różnorodne gatunki, najczęściej po skandynawskie kryminały (Kurt Wallander, Harry Hole). Fanka Harry'ego Pottera i Sherlocka Holmesa.