Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Ile trwały prace nad filmem? Poznaj 5 ciekawostek o Strefie interesów!

Autor: Ewa Filipowicz-Gmerek
22 marca 2024
Ile trwały prace nad filmem? Poznaj 5 ciekawostek o Strefie interesów!

Strefa interesów to dramat wojenny z 2023 roku w reżyserii Jonathana Glazera. Opowiada o rodzinie Hössów. Komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolf wraz z żoną i dziećmi żyją w domu, którego ogród znajduje się tuż przy murze obozu. W rolach głównych poruszającej opowieści wystąpili Sandra Hüller i Christian Friedel. Zdjęcia do produkcji powstawały na terenie Auschwitz-Birkenau w Polsce. Scenariusz bazuje na powieści autorstwa Martina Amisa z 2014 roku. Poznaj 5 ciekawostek o laureacie tegorocznych Oscarów (Najlepszy dźwięk i Najlepszy film międzynarodowy)!

Film miał mieć znacznie dłuższą ścieżkę dźwiękową

Mica Levi, współpracowniczka Jonathana Glazera, powiedziała w jednym z wywiadów, że nagrała do Strefy interesów znacznie dłuższą ścieżkę dźwiękową. Reżyser zdecydował jednak, że większość filmu będzie całkowicie pozbawiona muzyki. Ma to na celu jeszcze głębsze przedstawienie dramatów, jakie miały miejsce w obozie. Nie bez powodu produkcja otrzymała Oscara w kategorii Najlepszy dźwięk.

Przeczytaj książkę Strefa interesów!

Prace nad filmem zajęły 10 lat

W 2013 roku odbyła się premiera filmu Pod skórą w reżyserii Jonathana Glazera. Gdy twórca zakończył wszelkie prace związane z tytułem, natychmiast zainteresował się nieopublikowaną jeszcze książką Martina Amisa. Następnie kilkukrotnie odwiedził Auschwitz i prawdziwą rezydencję rodziny Hössów. Już wtedy zbierał materiały i inspiracje do filmu, który ostatecznie zadebiutował dekadę po thrillerze ze Scarlett Johansson. Reżyser oficjalnie potwierdził prace nad Strefą interesów dopiero w 2019 roku.

Zobacz również: Stworzenie tego filmu było marzeniem! Poznaj 5 ciekawostek o Diunie!

Fot. kadr z filmu Strefa interesów

Autor powieści zmarł w dniu premiery filmu

Martin Amis, czyli autor powieści, na której wzorował się reżyser, zmarł w dniu premiery filmu na festiwalu filmowym w Cannes (19 maja 2023 roku). Pisarz miał 73 lata, a powodem śmierci był nowotwór przełyku.

Postać Polki w filmie jest inspirowana prawdziwą osobą

Podczas gromadzenia materiałów do filmu Jonathan Glazer poznał Polkę, która zostawiała jabłka więźniom obozu. W dniu ich spotkania miała 90 lat. Zmarła niedługo po poznaniu reżysera. Jej rower i sukienka z filmu naprawdę do niej należały.

Fot. kadr z filmu Strefa interesów

Sandra Hüller nie chciała wystąpić w produkcji

Reżyser musiał bardzo długo przekonywać odtwórczynię jednej z głównych ról, by ta pojawiła się w filmie. Sandra Hüller obiecała sobie, że nigdy nie wcieli się w nazistkę, ponieważ zwykle takie postacie na ekranie zyskują w oczach odbiorców. Glazer przekonał ją jednak, że postać Hedwigi zostanie przedstawiona jako zdecydowanie nieetyczna. Co ciekawe, pies pojawiający się w Strefie interesów prywatnie należy do aktorki.

Zobacz zwiastun Strefy interesów!

Źródło: HighOnFilms / Ilustracja wprowadzenia: kadr z filmu Strefa interesów

Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.