Nanalan' to prawdziwy fenomen. To, co wydarzyło się w ostatnich miesiącach z tą produkcją, jest niebywałe. Pokazuje też, jak wielką moc mają social media. Ten kanadyjski program dla dzieci zadebiutował w 1999 roku serią 3-minutowych odcinków. W późniejszym czasie powstały jeszcze pełnometrażowe, 20-minutowe epizody. Produkcja zakończyła się w 2004 roku. Serial opowiada o przygodach niespełna trzyletniej Mony, która każdy dzień spędza u babci, ponieważ jej mama jest w pracy. Dziewczynka odkrywa nowe rzeczy i poznaje świat, bawiąc się przy tym z psem babci o imieniu Russel. Pierwszy powrót programu po latach miał miejsce w 2016 roku, kiedy Mona pojawiła się na memach udostępnianych w serwisie Tumblr. To jednak nic w porównaniu z tym, co stało się w 2023 roku. Nanalan' odrodził się na TikToku i dziś cieszy się taką popularnością, że jego bohaterowie prowadzą live'y i wypuszczają własny merch. Co ciekawe, oglądają to głównie dorośli, którzy w ten sposób pielęgnują swoje wewnętrzne dziecko. Poznaj 5 ciekawostek o tym niezwykłym tytule!
Pomysłodawcami i twórcami serialu są Jamie Shannon i Jason Hopley, którzy pod koniec lat 90. wcielili się w główne postacie produkcji. Po zakończeniu współpracy nie widzieli się przez kilkanaście lat. Nagły wybuch popularności programu sprawił, że ponownie połączyli siły, by cieszyć widzów uroczymi marionetkami. Opowiedzieli o tym w jednym z niedawnych wywiadów, który możesz obejrzeć tutaj. Co ciekawe, Mona i babcia również udzieliły wywiadu o swojej sławie.
TikToki ze scenami z Nanalan' wybiły się m.in. ze względu na viralowe piosenki. Jedną z najpopularniejszych jest zdecydowanie Who’s That Wonderful Girl?, którą babcia śpiewa małej Monie, gdy ta przebiera się za księżniczkę.
W udzielanych w niedawnym czasie wywiadach twórcy przyznają, że powodzenie serialu może wynikać z jego autentyczności. Dialogi i sceny są w głównej mierze improwizowane. Mężczyznom zależało na tym, by stworzyć program wzbudzający nostalgię i skłaniający widzów do wspominania własnego dzieciństwa.
Nanalan' to połączenie słów Nana (babcia) i Land (ziemia, podwórko). Jamie Shannon, jeden z twórców serialu, w dzieciństwie nazywał podwórko swojej babci właśnie Nana Land. Stąd pomysł na zatytułowanie serialu o dziewczynce, która całe dnie spędza u ukochanej babci.
Mona i Nana są dostępne na Cameo. Można tam kupić personalizowane wideo, w którym składają życzenia urodzinowe, motywują czy dają dobrą radę – wszystko zależy od zamawiającego. Koszt takiego nagrania to kilkaset złotych.
Źródła: The New York Times, imdb.com, CTV News Toronto / Ilustracja wprowadzenia: screenshot z YouTube nanalan' official
Copywriterka, absolwentka filologii polskiej i publikowania cyfrowego i sieciowego na UWr. Miłośniczka dobrego jedzenia, podróży i platform streamingowych.