Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym przeglądem najciekawszych polskich filmów, które wejdą na ekrany kin w 2025 roku. Możemy Wam zagwarantować, że ten rok będzie wypełniony znamienitymi polskimi produkcjami. W 2025 roku ukażą się filmy takich twórców jak Agnieszka Smoczyńska, Juliusz Machulski, Wojciech Smarzowski, Władysław Pasikowski czy Olga Chajdas. Jeśli zatem jesteście fanami naszych rodzimych produkcji to ten ranking jest zrobiony specjalnie z myślą o Was. W 2025 roku ukaże się wiele widowiskowych i kosztownych filmów jak i tych bardziej kameralnych. Bez zbędnego przedłużania zapraszamy Was lektury i mamy nadzieję, że zachęcimy Was do minimum jednego seansu z naszej listy.
Najnowszy film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Na ten moment szczegóły fabuły nie zostały ujawnione, ale zwiastun sugeruje, że produkcja skupi się na historii pary, której związek pogarsza się, prowadząc do przemocy domowej oraz procesu odejścia kobiety od przemocowego partnera, z udziałem pracowników opieki społecznej. Warto czekać na ten film w 2025 roku, tak jak na każdą produkcję Smarzowskiego. Premiera zaplanowana jest na 7 listopada 2025 roku.
Film osadzony jest w 1939 roku i opowiada historię światowej sławy polskiego pianisty Karola Grabowskiego który po napaści Rosjan na Polskę zostaje aresztowany i wraz z innymi przedstawicielami polskiej elity trafia do ośrodka odosobnienia. Tam staje się celem ambitnego rosyjskiego agenta Wasilija Zarubina, który dąży do złamania jego oporu i przeciągnięcia na stronę Sowietów. Rozpoczyna się psychologiczna gra pełna manipulacji, gróźb i obietnic, w której stawką są godność i lojalność młodego artysty. Wśród wszystkich polskich premier nie mogło oczywiście zabraknąć pozycji, której realia osadzone by były podczas jednej z dwóch Wojen Światowych. Na chwilę obecną nie podano dokładnej daty premiery.
Prawdopodobnie najbardziej oczekiwana polska premiera 2025 roku. Film skupi się na wybranych, mniej znanych momentach z życia Fryderyka Chopina. Dramat biograficzny ma ukazać kompozytora jako młodego człowieka pełnego pasji, uwikłanego między miłością, muzyką a chorobą. Film ma być oparty na faktach, bez fikcyjnych wydarzeń, i stanowi próbę zgłębienia psychiki Chopina. W rolę wybitnego polskiego kompozytora wcielił się Eryk Kulm, który samodzielnie wykonał wszystkie utwory Chopina. Musimy również wspomnieć o tym, że będzie to jeden z najdroższych polskich filmów w historii. Premiera zaplanowana jest na jesień 2025 roku.
Główna bohaterka, Agata, jest niewidomą kobietą pełną pasji do życia. Pracuje z trudną młodzieżą w ośrodku wychowawczym i nurkuje na bezdechu, nie pozwalając, by jej niepełnosprawność ją ograniczała. Robert to uznany fotograf, który mimo zawodowych sukcesów czuje wewnętrzną pustkę i unika ludzi. Ich przypadkowe spotkanie podczas sesji zdjęciowej staje się początkiem wspólnej podróży ku akceptacji siebie i odkrywaniu prawdziwej miłości. Agata uczy Roberta odbierać świat wszystkimi zmysłami, podczas gdy on pomaga jej otworzyć się na nowe doświadczenia. Idealny polski film romantyczny na 2025 rok. Premiera zaplanowana jest na 24 stycznia.
Najnowszy film Piotra Domalewskiego opowiada historię grupy nastoletnich ministrantów z parafii na blokowisku. Sfrustrowani obojętnością dorosłych i instytucji Kościoła wobec niesprawiedliwości społecznej, postanawiają wdrożyć własny plan odnowy moralnej. Uzbrojeni w młodzieńczy bunt i własną interpretację Pisma Świętego, zakładają podsłuch w konfesjonale, aby lepiej poznać swoich sąsiadów. Zamaskowani niczym Zorro i z ambicjami na miarę Robin Hooda, stają się sędziami w swoim osiedlowym świecie, pomagając potrzebującym i wymierzając kary za grzechy. Ich misja szybko wymyka się spod kontroli, gdy granica między dobrem a złem zaczyna się zacierać. Bez wątpienia jedna z ciekawszych polskich propozycji na 2025 rok. Film w kinach ukaże się 21 listopada.
Film opowiada o młodym dżokeju, Krzyśku, który marzy o sportowej karierze. Ukoronowaniem jego ambicji ma być udział w najważniejszej gonitwie w Polsce – Wielkiej Warszawskiej. Początkowo Krzysiek z naiwnością nowicjusza wkracza w świat wyścigów konnych, wierząc, że wygrywa najlepszy. Z czasem odkrywa, że to środowisko pełne jest korupcji, potężnych interesów i manipulacji wynikami. Akcja filmu osadzona jest w 1991 roku, w okresie transformacji ustrojowej. Jeden z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów, które ukażę się w 2025 roku. Dokładna data premiery na chwilę obecną nie została podana.
Po krótkiej przerwie Władysław Pasikowski wraca do nas z nowym filmem i to jeszcze jakim! Produkcja inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, skupiający się na zamachu na papieża Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra w Rzymie. W główną rolę wcielił się Bogusław Linda. Zdecydowanie jeden z ciekawszych polskich filmów, który pojawi się na ekranach kin w 2025 roku. Premiera zaplanowana jest na 3 października.
Innego końca nie będzie poruszający dramat rodzinny, który skupia się na losach trójki rodzeństwa i ich matki po niespodziewanej śmierci ojca. Główna bohaterka, Ola po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnego domu, gdzie odkrywa, że życie jej bliskich uległo znaczącym zmianom. Matka związała się z nowym partnerem, a rodzinny dom ma zostać sprzedany. Relacje z młodszym bratem Pipkiem i najmłodszą siostrą Ajką są napięte, a każde z rodzeństwa na swój sposób próbuje poradzić sobie z traumą po stracie ojca. Podczas pakowania rzeczy do przeprowadzki, Ola odnajduje rodzinne kasety wideo, które stają się pretekstem do wspólnego odtworzenia wspomnień z dzieciństwa. Bez cienia wątpliwości będzie to jeden z najbardziej wzruszających polskich filmów 2025 roku. Produkcja w kinach zadebiutuje 28 lutego.
Do Polski oczywiście z Hollywood też przyszła moda na robienie remaków czy sequeli po latach. Tym właśnie sposobem po ponad 20 latach doczekaliśmy się drugiej odsłony Vinci. Akcja filmu rozpoczyna się w 2024 roku. Cuma, były złodziej dzieł sztuki, spędza emeryturę na andaluzyjskim wybrzeżu Hiszpanii u boku żony, Carmen. Odwiedza go dawny znajomy, paser Chudy, proponując kolejny skok w Polsce. Początkowo Cuma odmawia, ale za namową żony wraca do Krakowa. Na miejscu odkrywa, że Chudy zlecił już zadanie młodszym złodziejom. Cuma, czując się odrzucony i ośmieszony, postanawia pokrzyżować plany Chudego, najpierw ustalając, jakie dzieło sztuki jest celem. Wszystko wskazuje na zaginiony podczas II wojny światowej obraz Rafaela z Muzeum Czartoryskich. Jeśli kontynuacja będzie tak udana jak oryginał to bez wątpienia będzie to jeden z ciekawszych polskich filmów 2025 roku. Na ten moment nie podano dokładnej daty premiery.
Akacja filmu rozgrywa się na tle współczesnego konfliktu na Ukrainie. Główne bohaterki, Jaśmina i Małgorzata, to przyrodnie siostry, które od lat są ze sobą skłócone. Po tym, jak ich ojciec zostaje ciężko ranny podczas wolontariatu na Ukrainie, kobiety decydują się wyruszyć z Warszawy do Charkowa, aby go sprowadzić do domu. Podczas podróży siostry muszą stawić czoła nie tylko trudnym warunkom wojennym, ale także własnym, skomplikowanym relacjom. Obowiązkowy polski film do zobaczenia w 2025 roku. Premiera nastąpi już niebawem, bo 21 lutego.
Zdecydowanie największe zaskoczenie w naszym zestawieniu. Olga Chajdas, która na swoim koncie ma takie produkcje jak Nina, Imago, Erotica 2022 czy Wataha postanowiła na warsztat wziąć kino familijne. Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. Idealny polski film do obejrzenia w 2025 roku całą rodziną. Na ten moment nie podano dokładnej daty premiery.
Agnieszka Smoczyńska tym razem postanowiła poeksperymentować i stworzyła thriller science fiction. Będzie również to drugi anglojęzyczny projekt polskiej reżyserki. Film osadzony jest w niedalekiej przyszłości, gdzie społeczeństwem rządzi świadoma sztuczna inteligencja. Główny bohater, prywatny detektyw Djonny, zostaje wezwany do zbadania morderstwa w obozie dla uchodźców. W trakcie śledztwa odkrywa istnienie grupy rebeliantów, którzy walczą z dominującą AI. Bez wątpienia jedna z ciekawszych polskich produkcji, które ukaże się w 2025 roku. Na chwilę obecną dokładna data premiery nie jest znana.
Absolwentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Ogląda tyle filmów i seriali ile tylko się da. Ogromna fanka Władcy Pierścieni, Piratów z Karaibów, Cate Blanchet oraz Florence Pugh. Uwielbia kameralne kino i nie jest w stanie znieść musicali. Do ulubionych reżyserów zalicza Yorgosa Lanthimosa, Quentina Tarantino, Wesa Andersona i Martina Scorsese.