Kto się lubi bać - ręka w górę! Dziś, na ostatni weekend wakacji, wrzucamy zestawienie dwudziestu kultowych horrorów, które zdefiniowały gatunek. To właśnie te kultowe horrory sprawiły, że niektórzy z nas nie mogą spać po nocach, a inni czują ekscytacje mrokiem i strachem. Dziś przestawimy Wam najważniejsze filmy z gatunku, od 1922 do 2004 roku.
W tym zestawieniu przyjrzymy się dwudziestu filmom, które nie tylko przerażają, ale także na zawsze zmieniły sposób, w jaki postrzegamy horrory. Od mrocznych opowieści o wampirach i demonicznych opętaniach, po przerażające podróże w kosmosie i na opustoszałe tereny, każdy z tych klasyków wniósł coś wyjątkowego do gatunku. Przygotuj się na podróż przez historię kina grozy, odkrywając filmy, które zdefiniowały i nadal kształtują nasze wyobrażenie o strachu.
Zestawienie kultowe horrory rozpoczniemy od Blair Witch Project, który jest jedną z najmłodszych pozycji na liście. Dziś może nie robi takiego wrażenia, lecz w 1999 roku - oj ogromne. Historia trójki studentów, którzy wyruszyli z kamerą w poszukiwaniu śladów wiedźmy mieszkającej w lesie, zapoczątkowała modę na konwencję found footage. Początkowo, bohaterowie spędzali czas na przeprowadzaniu wywiadów z mieszkańcami miasta, w którym dowiadują się więcej o legendzie wiedźmy z Blair oraz o historii seryjnego mordercy, który w 1940 roku, został skazany na karę śmierci.
George A. Romero w 1968 roku zrewolucjonizował horrory przy pomocy zombie. Film ten stał się prekursorem gatunku zombie i zrewolucjonizował sposób, w jaki postrzegamy horrory. Opowiada historię grupy ludzi uwięzionych w domu, próbujących przetrwać atak nieumarłych. Noc żywych trupów jest nie tylko przerażającym obrazem, ale również głęboką refleksją na temat społeczeństwa i ludzkiej natury, co sprawia, że do dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów w kategorii kultowe horrory.
Czy ten sam Steven Spielberg, który kilka lat później zrobił familijną serię Indiana Jones mógłby zrobić kultowy horror? Tak, były nim Szczęki. Tytuł mocno się zestarzał, ale miał spory wpływ na inne kultowe horrory. Film opowiada historię małego nadmorskiego miasteczka Amity, które zostaje zaatakowane przez ogromnego rekina ludojada. Kiedy rekin zaczyna zagrażać życiu mieszkańców i turystów, szef policji Martin Brody, ichtiolog Matt Hooper oraz doświadczony łowca rekinów Quint wyruszają na morze, aby go schwytać i zabić.
Film był inspiracją chociażby dla M3GAN, która również jest wybitnym horrorem. Film zapisał się w historii jako jeden z najbardziej oryginalnych w swoim przedstawieniu. Umierający seryjny morderca przekazuje swą duszę niewinnie wyglądającej zabawce - laleczce Chucky. Na swoje 6 urodziny Andy Barclay dostaje wspaniałą zabawkę - lalkę, która ma być jego przyjacielem. Okazuje się jednak, że ten przyjaciel, zamiast się z nim bawić, woli go zamordować.
Najmłodszy tytuł w naszym zestawieniu. Co Wy na to, by urazić wszystkich naraz, a także obrzydzić im cokolwiek? Piła przedstawia nowe podejście do brutalności i pokazuje, że filmy nie muszą mieć barier. Tytuł nawet został zablokowany w niektórych krajach. Pierwsza część koncentruje się na dwóch mężczyznach, Dr. Lawrencie Gordonie i Adamie Stanheightcie, którzy budzą się przykuci łańcuchami do rur w zaniedbanej łazience. Nie wiedzą, jak tam trafili, i szybko odkrywają, że są częścią sadystycznej gry zaplanowanej przez seryjnego mordercę znanego jako Jigsaw.
Coś to jeden z najbardziej kultowych horrorów wszech czasów. Opowiada o grupie naukowców stacjonujących na antarktycznej bazie badawczej, którzy odkrywają, że nie są sami. Tajemnicza, obca forma życia, zdolna do przybierania postaci dowolnej istoty, zaczyna eliminować członków ekipy, przejmując ich ciała. Paranoja i nieufność narastają, gdy każdy z ocalałych może być tym czymś.
Poznajemy podróżujących przez Teksas, którzy stają się ofiarami rodziny kanibali, w tym legendarnego Leatherface'a, który używa piły mechanicznej jako narzędzia zbrodni. Surowa estetyka, klaustrofobiczna atmosfera oraz przerażająca brutalność sprawiły, że Teksańska masakra piłą mechaniczną stała się jednym z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych filmów w historii kina grozy - wszak Leatherface był wzorowany na prawdziwym psychopacie jakim był Ed Gein! Do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych tytułów wśród kultowych horrorów.
Gdy wszyscy myśleli, że slashery to martwy gatunek, wtedy wchodzi Wes Craven i mówi potrzymaj mi piwo. Film śledzi grupę młodych ludzi, którzy zostają prześladowani przez mordercę w masce, znanego jako Ghostface. Wyróżnia się zaskakującym zwrotem akcji, meta-komentarzem na temat klisz slasherów oraz napięciem, które utrzymuje widza w niepewności co do tożsamości mordercy i kolejnych ofiar. Genialna fabuła, genialny antagonista. Wszystko genialne.
Kultowe horrory nie mogą obyć się bez Pinheada. Tytuł wprowadza widzów w mroczny i przerażający świat, gdzie rzeczywistość splata się z piekielnymi wymiarami. Główna fabuła koncentruje się wokół Larry'ego i jego żony Julii, którzy wprowadzają się do starego domu. Wkrótce odkrywają tam makabryczny sekret – Franka, brata Larry'ego, który poprzez otwarcie tajemniczej kostki przywołał Cenobitów, demoniczne istoty z innego wymiaru, w tym ikonicznego Pinheada.
Połączyć horror z science fiction? Pierwszy, na taką skalę, zrobił to Ridley Scott w wybitnym Obcym. Poznajemy historię załogi statku kosmicznego Nostromo, która wracając na Ziemię, odbiera sygnał SOS z odległej planety. Na miejscu odkrywają obcy statek i tajemnicze jaja, z których wykluwa się śmiertelnie niebezpieczna forma życia. Wkrótce okazuje się, że obcy – tytułowy ósmy pasażer – zaczyna polować na członków załogi, przekształcając statek w klaustrofobiczne pole walki o przetrwanie.
Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.