Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Najbardziej wciągające horrory. TOP 20 filmów z przerażającą intrygą

Autor: Szymon Góraj
11 lipca 2024
Najbardziej wciągające horrory. TOP 20 filmów z przerażającą intrygą

Prezentujemy ranking najbardziej wciągających horrorów - od wielkich hitów po mniej znane perełki! Horror to jeden z najbardziej ponadczasowych gatunków. W dużej mierze dzięki różnorodności. Kino grozy może być oldschoolowym doświadczeniem, łączącym różne nurty psychologicznym dreszczowcem, ewentualnie pełną ostrego gore sieczką. Do wyboru, do koloru.

Przy okazji wielkiej premiery filmu Kod zła postanowiliśmy zamieścić specjalny ranking prezentujący najbardziej wciągające horrory, które na przestrzeni dekad zachwyciły nas najmocniej.

Kod Zła to spotkanie z najbardziej intrygującą rolą w karierze nagrodzonego Oscarem Nicolasa Cage'a, u boku którego wystąpiła gwiazda świetnie przyjętego „Coś za mną chodzi" - Maika Monroe.

 „KOD ZŁA" tylko w kinach od 12 lipca.

Najbardziej wciągające Horrory z przerażającą intrygą:

20. Pozwól mi wejść

A zaczynamy od szwedzkiej opowieści Tomasa Alfredsona. To nieoczywista historia pewnego dwunastolatka, zafascynowanego nowo poznaną dziewczynką. Z czasem zaczyna sobie jednak zauważać pewne dziwne sytuacje związane z nie taką znowu zwyczajną rówieśniczką…

19. Sinister

Gdy w 2012 roku do kin wszedł film Scotta Derricksona, rozbudził wiele dyskusji. Część osób chwaliło sugestywną produkcję o autorze kryminałów przeglądającym straszliwe nagrania, inni krytykowali pewne bardziej wadliwe aspekty produkcji. Ale fakt faktem, jest to jeden z oryginalniejszych hollywoodzkich filmów grozy XXI wieku ze znakomitą ścieżką dźwiękową.

18. 30 dni mroku

Jeżeli ktoś kojarzy wampiry głównie z wyładzonymi popkulturowymi tropami z ostatnich lat, może chętnie powrócić do tej ciekawej pozycji na bazie znanego komiksu. Skupiamy się na pewnym miasteczku na Alasce, gdzie przez pełny miesiąc nie dociera słońce. Stanowi to znakomitą okazję dla krwiożerczych wampirów. Na szczególną uwagę zasługują Josh Hartnett, Ben Foster i demoniczny Danny Huston.

17. Uśmiechnij się

Stosunkowo nowy film wyróżnia się jako jeden z oryginalniej przedstawionych horrorów ostatnich lat. Obserwujemy pewną panią doktor, która była świadkiem traumatycznego wydarzenia. Od tego momentu zaczynają ją prześladować niewytłumaczalne zjawiska z przerażającym uśmiechem na pierwszym planie.

16. Midsommar

Ari Aster należy do twórców, którzy przebojem wdarli się do tego nurtu, ale chyba w 2019 roku stworzył najlepszą jak dotąd produkcję. W dużej mierze przez wzgląd na bardzo oryginalne podejście do tematu. Niemal idylliczny klimat szwedzkiej wioski, którą odwiedzają bohaterowie, łączy się z utrzymującym się w powietrzu niepokojem i coraz to kolejnymi ekscentrycznymi zwyczajami miejscowych.

15. Koszmar z Ulicy Wiązów

Klasyka gatunku. Ten wyreżyserowany przez Wesa Cravena kultowy horror stał się ikoną kina grozy i zapoczątkował serię popularnych filmów z Freddy Kruegerem w roli głównej. Motyw grupy nastolatków i prześladującego ich mordercy to do dziś jedna z ikon slasherowych „straszaków”, choć trzeba przyznać, że trochę już przejrzały.

14. Piątek trzynastego

Historii o Jasonie Voorheesie powstało bez liku, ale to właśnie „jedynka” z 1980 roku zbiera oczywiste laury najbardziej oryginalnej, porażając niezwykle brutalnymi jak na swoje czasy scenami i niepokojącą historią morderstw nad pewnym jeziorem. Tak jak poprzednik, pod względem realizacyjnym może i trąci nieco myszką, ale to prawdziwy klasyk.

13. To my

Jordan Peele umie bawić się konwencją, mieszając pewne tropy i wprowadzając inne nurty – dlatego też w tym zestawieniu pojawiły się aż dwie jego produkcje. Ta nowsza opowiada o pewnej rodzinie spędzającej wakacje w domku na plaży. Nie spodziewali się, że z zasadzką czekały ich tajemnicze sobowtóry…

12. Obecność

James Wan stworzył wiele kasowych hitów, ale największą estymą zdaje się darzyć horrory. Takie wnioski można przynajmniej wyciągnąć po obejrzeniu chociażby pierwszej części traktującej o małżeństwie Warrenów – demonologów, którzy wspólnie przepędzają złe duchy. Warto zaznaczyć, że historia bazuje na prawdziwych wydarzeniach.

11. Egzorcyzmy Emily Rose

Jedna z ważniejszych XXI-wiecznych produkcji związanych z tematyką opętania. Oparta na prawdziwej historii straszliwa opowieść o dziewczynie opętanej przez złego ducha oraz pewnemu duchownemu (znakomici Jennifer Carpenter oraz Tom Wilkinson), który wbrew wszystkiemu stara się ją uwolnić.

10. Dziecko Rosemary

Dla wielu jeden z najlepszych filmów Romana Polańskiego. Młode małżeństwo przeprowadza się do nowojorskiego apartamentu. Początkowy entuzjazm kobiety zmienia się w nieufność i strach. Jest ona bowiem przekonana, że sąsiedzi, zwłaszcza starsze małżeństwo Castevetów, mają niepokojące plany co do jej nienarodzonego dziecka.

9. Uciekaj!

I znowu Peele, tym razem w swym debiucie. Chris Washington wyjeżdża z dziewczyną Rose Armitage na weekendowe spotkanie z jej rodziną. Na miejscu Chris zaczyna dostrzegać coraz dziwniejsze zachowania i tajemnice rodziny Armitage, co doprowadza do odkrycia przerażającej prawdy o ich prawdziwych zamiarach. Poza walorami gatunkowymi, twórca wplótł również w ciekawy sposób pewne społeczne akcenty, takie jak problem rasizmu.

8. Piła

Jedni kochają, inni nienawidzą – ale skrajne odczucia jedynie podkreślają, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej pomysłowych konceptów w historii gatunku. Okrutna gra Jigsawa działa nie tylko pod względem wizualnym, ale na gruncie psychologicznym. Starczy wspomnieć o słynnej scenie z dwoma mężczyznami przykutymi łańcuchami w opuszczonej łazience. To zaledwie zaczątek szalonych pomysłów scenarzystów, zwieńczonych niesamowitym finałem.

7. Kod zła

I przechodzimy do bohatera zestawienia. Maika Monroe powraca do gatunku, wcielając się w agentkę FBI rozwiązującej sprawę dawnego morderstwa. Wraz z zagłębianiem się w okultystyczne dowody młoda kobieta zaczyna odkrywać coraz to kolejne osobiste powiązania. Zdecydowanie jeden z najbardziej sugestywnych i przerażających horrorów w ostatnim czasie – i nie tylko.

6. Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii

Robert Eggers potrafi tchnąć w swoich filmach ducha przeszłości – nawet jeżeli jego historie znajdują się na granicy onirycznych wizji. W swoim debiutanckim hicie przedstawia XVII-wieczną rodzinę i ich smutne koleje losu, naznaczone współczesnymi im zabobonami. Przełomowa rola dla Anyi Taylor-Joy.

5. The Ring - Krąg

Nie, nie mówimy o amerykańskim remake’u, a arcyważnym dla gatunku Hideo Nakaty. To tam obserwowaliśmy losy kolejnych osób, które zetknęły się z kasetą wideo, po której obejrzeniu umiera się w przeciągu tygodnia. Absolutny numer jeden dla koneserów.

4. Coś

Arcydzieło Carpentera z akcją na Antarktydzie, gdzie grupa naukowców odkrywa obcy organizm, który potrafi przybierać postać i cechy swoich ofiar. Głównym bohaterem jest MacReady, który staje na czele grupy walczącej o przetrwanie, gdy obcy staje się coraz bardziej nieuchwytny i groźny. Film wyróżnia się niepokojącą atmosferą, efektami specjalnymi oraz napięciem, które buduje się na każdym kroku. Carpenter z sukcesem kreuje atmosferę izolacji i niepewności, eksplorując tematy paranoi i ludzkiej natury w obliczu zagrożenia z kosmosu. 

3. Egzorcysta

Dalej mamy fenomenalny obraz Williama Friedkina. Regan MacNeil zaczyna wykazywać przerażające objawy opętania przez demona. Jej matka, Chris, bezskutecznie szuka medycznej pomocy, aż w końcu zwraca się do księdza i psychiatry, ojca Damiena Karrasa, który zgadza się przeprowadzić egzorcyzmy. Wkrótce dołącza do niego doświadczony egzorcysta, ojciec Merrin. Film jest znany ze swojej mrocznej atmosfery, intensywnych scen i głębokiego psychologicznego napięcia. 

2. Lśnienie

Takie listy po prostu muszą mieć film Kubricka. Jack Torrance, były alkoholik, przyjmuje pracę stróża zimowego w odizolowanym hotelu Overlook. Razem z żoną Wendy i synem Dannym, który posiada nadnaturalne zdolności, Jack zaczyna doświadczać dziwnych i przerażających zjawisk. Stopniowo hotel zaczyna wpływać na psychikę Jacka, a jego zdrowie psychiczne rozpada się pod wpływem duchowych sił i izolacji. Lśnienie wyróżnia się ikonicznymi obrazami, napięciem atmosferycznym oraz doskonałym aktorstwem. 

1. Lighthouse

Prawdopodobnie najlepszy dotychczasowy film Eggersa – trudno będzie go przebić nawet zbliżającym się Nosferatu. Akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku na odizolowanej wyspie, gdzie dwóch strażników latarni morskiej, doświadczony Thomas Wake, a także młodszy Ephraim Winslow, zostaje uwięzionych przez gwałtowne sztormy. W miarę jak dni przeradzają się w tygodnie, ich izolacja, trudne warunki oraz narastająca nieufność i napięcie prowadzą do stopniowej utraty zdrowia psychicznego obu mężczyzn. Film charakteryzuje się klaustrofobiczną atmosferą, czarno-białą kinematografią oraz hipnotyzującymi, surrealistycznymi obrazami, co tworzy intensywne i niepokojące doświadczenie filmowe.


Zapraszamy na seans Kodu zła, zbierającego znakomite opinie wśród recenzentów:

„Horror, na który czekaliśmy. To z pewnością najbardziej przerażający film dekady"

EFlickering Myth

„Wchodzi pod skórę i nie chce wyjść"

Bloody Disguisting

„Najlepszy horror tego roku"

Inverse

„Łączy w sobie makabryczną estetykę kryminału i niesamowitą satanistyczną grozę"

IGN

„Arcydzieło Osgooda Perkinsa to najbardziej przerażający horror 2024 roku"

Slash Film

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.