Dokumenty na Disney+ bynajmniej nie są - i z pewnością nigdy nie będą - najczęściej oglądane, ale zdecydowanie warto na nie zwrócić uwagę. Można bowiem mówić o sporym bogactwie także i w tej ofercie. Od okołodisneyowskich programów, poprzez oscarowe produkcje, aż po seriale z sekcji National Geographic. Jak najbardziej więc można znaleźć tam coś dla siebie.
Zapraszamy zatem do naszego rankingu prezentującego najlepsze dokumenty na Disney+!
Zobacz również:
20. Marvel Studios: Assembling a Universe
Zacznijmy może od nieco już starszego - bo pochodzącego z 2014 roku - ale w dalszym ciągu świetnie zmontowanego odcinka specjalnego, który poświęcony jest Marvel Cinematic Universe. Z tamtej perspektywy możemy przyjrzeć się kulisom fenomenu kulturowemu stworzonemu przez Kevina Feige i spółkę.
19. Stawka warta tuńczyka
Następnie zejdźmy trochę na ziemie. Rybacy z Nowej Anglii zmagają się z codziennymi niebezpieczeństwami swojej pracy i trudami legalnego połowu zagrożonego gatunku ryb - tuńczyka błękitnopłetwego. Połowy na masową skalę spowodowały, że populacja tej ryby bardzo się zmniejszyła - to nowe wyzwanie dla zamieszkałych te tereny tradycyjnych społeczności, które od wielu pokoleń zarabiały na życie łowiąc tuńczyka za pomocą wędki i haczyka. Obecnie, chcąc zarobić na swoje utrzymanie, rybacy muszą walczyć ze sobą nawzajem, z dużymi koncernami oraz z samymi rybami.
18. Cousteau, człowiek-legenda
Liz Garbus - twórca, który zdążył otrzymać już dwie Nagrody Akademii - przygląda się sylwetce Jacques-Yvesa Cousteau - pisarzowi, obrońcy przyrody, odkrywcy, związanym także ze światem filmowym. Postać mało znana w naszym kraju, więc warto - zwłaszcza, że narratorem jest sam Vincent Cassel.
17. Welcome to Earth
Od pamiętnej oscarowej gali Will Smith jest postacią znacznie bardziej kontrowersyjną niż kiedykolwiek, ale ten dokument powinniście sprawdzić. Serial, którego prowadzącym jest Will Smith, zabiera nas w nadzwyczajną podróż dookoła świata, w czasie której podziwiamy unikalne cuda i sekrety Ziemi.
16. Świat według Jeffa Goldbluma
Któż mógłby nie lubić Jeffa Goldbluma? Ten niezwykle inteligentny i ekscentryczny gwiazdor posiada także własny program na Disney+. Na przestrzeni kolejnych odcinków porusza zwodniczo znajome tematy, aby ujawnić nam świat zdumiewających powiązań oraz fascynujących tajemnic, historii i nauki. Jeff odkrywa, że nawet najzwyczajniejsze przedmioty – od obuwia sportowego, przez lody i potwory, po fajerwerki i magię – skrywają zadziwiającą, a czasem i dziwaczną przeszłość.
15. Europa z powietrza
Zmieniamy nieco klimaty i zbliżamy się bardziej w nasze strony. Twórcy programu wykorzystują najnowszą technologię, żeby pokazać z atrakcyjnej perspektywy najsłynniejsze zabytki i atrakcje Europy.
14. The Pixar Story
Ponownie nieco wiekowy - tym razem z roku 2007 - ale dla wielu z pewnością niezwykle ważny i naprawdę porządnie wykonany tytuł zasilający dokumenty na Disney+. Pierwsze lata studia Pixar - od sukcesu "Toy Story" i utalentowanych młodych ludzi, poprzez związki ze studiem Disneya, niesamowite pierwsze osiem filmów, aż do zbudowania studia "East Bay".
13. Howard
Na liście nie mogło zabraknąć tego dokumentu. Prezentuje on postać Howarda Ashmana, autora takich klasyków Disneya jak: "Aladyn", "Piękna i bestia", "Mała syrenka" oraz twórcy takich musicali jak "Sklepik z horrorami". W filmie wykorzystano nieznane materiały archiwalne, osobiste filmy i zdjęcia oraz wywiady z przyjaciółmi i rodziną Howarda.
12. Przedziwna planeta Ziemia
Kolejny "okołoziemski" projekt, w którym prominentne role pełni Darren Aronofsky i - ponownie - Will Smith, przewodząc grupie astronautów i opowiadając o cudach czy ogólnej specyfice naszej planety, która jest wyjątkowa na skalę całego znanego nam wszechświata.
11. Podróż do gwiazd
Dokumenty na Disney+ są niezwykle zróżnicowane. I tak z tematu Ziemi przechodzimy do sześcioczęściowego serialu dokumentalnego pozwalającego przyjrzeć się z bliska pracy NASA na Ziemi i w kosmosie. Kapitan Chris Cassidy, astronauta NASA, wyrusza w swoją ostatnią misję kosmiczną.
Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.