Nasze zestawienie podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy najlepszych nowych seriali Netflix Original, a więc tych, które zadebiutowały w trakcie trwania 2020 roku. Druga odsłona rankingu zawiera zaś najlepsze kontynuacje seriali Netfliksa, które trafiły do biblioteki serwisu VOD w ciągu ostatnich miesięcy. Zatem z jednej strony otrzymacie dziesięć wartych obejrzenia nowości oraz tyle samo produkcji, które utrzymują poziom wraz z kolejnymi sezonami. W bieżącym roku do katalogu giganta streamingowego trafiło mnóstwo różnorodnych gatunkowo pozycji i w naszym tekście znajdziecie tego odzwierciedlenie. Znajdziecie tu science-fiction, animacje, ale i produkcje historyczne, młodzieżowe, psychologiczne, grozy, komediodramaty czy szpiegowskie akcyjniaki. Pominęliśmy jedynie seriale dokumentalne, którym ze względu na ilość i jakość warto poświęcić uwagę w osobnym tekście. Szukając wspólnego mianownika, można rzecz, że platformę zdominowały kobiece bohaterki, czyli Netflix w 2020 roku był kobietą! Kończąc przydługie wstępy, oto najlepsze seriale fabularne, które pojawiły się na Netflix w 2020 roku!
Kolejna odsłona horrorowej antologii. Może dwór w Bly nie jest tak straszny jak dom na wzgórzu, ale też wynika to z faktu, że wykorzystano tu inną konwencję: gotyckiego romansu. I to właśnie może być przyczyną gorszego odbioru. Bo ogólnie w odcinkach jest całkiem nieźle. Całość wizualnie olśniewa, dziecięce role są wyśmienite, tylko ta historia nie zachwyca już tak jak w poprzedniku.
fot. materiały prasowe/kolaż
Amerykański komediodramat dla młodzieży zadebiutował w sierpniu i opowiadał o dwóch niepozornych uczennicach elitarnego liceum, które po szkole zajmują się pełną przemocy karierą łowczyń nagród. Serial chwalony jest za błyskotliwe dialogi, zwariowane poczucie humoru oraz świetną aktorską chemię między odtwórczyniami głównych ról sióstr Blair i Sterling (Anjelica Bette Fellini oraz Madd Philips). Niestety w październiku Netflix ogłosił, że na dziesięciu epizodach się skończy, bo nie zamierza tworzyć drugiego sezonu.
Komediodramat o dorastaniu z elementami fantasy, który pojawił się w lutym na Netflix i podobnie jak w przypadku Nastoletnich łowczyń nagród, został anulowany po pierwszym sezonie. A szkoda, bo historia zbuntowanej nastolatki, u której objawiają się supermoce, była całkiem sprawnym i ciekawym połączeniem motywów znanych z takich produkcji jak Carrie czy The End of The F***ing World. A do tego na wyższy poziom serial wznosiła kreacja aktorska młodej Sophii Lillis.
fot. kolaż/materiały prasowe
Najlepsza nowa animacja w bibliotece Netflixa i bardzo niecodzienna pozycja. Serial przeznaczony dla dorosłych, który można traktować również jako podcast, a właściwie kosmiczny podcast, gdyż główny bohater za pomocą specyficznego wehikułu podróżuje przez różne uniwersa i rozmawia ze swoimi gośćmi na egzystencjalne i filozoficzne tematy. Dodatkową uwagę przykuwa psychodeliczna forma i wygląd produkcji.
Do zestawienia najlepszych seriali fabularnych Netflix z 2020 roku trafia również pierwszy afrykański serial oryginalny i pozycja z Republiki Południowej Afryki. 91% „świeżości” od krytyków na Rotten Tomatoes już samo w sobie jest wystarczającą rekomendacją, ale jeśli wciąż nie jesteście przekonani, że warto obejrzeć historię tytułowej agentki wywiadu to przedkładamy tamtejszy konsensus recenzencki: Queen Sono z RPA zapewnia spędzenie wspaniałego czasu dzięki historii pełnej fabularnych wolt, trzymaniu w napięciu, epickim sekwencjom akcji oraz telenowelowym wtrętom.
fot. kolaż/materiały prasowe
Nowa odcinkowa drama Netflixa z Korei Południowej. Epizody koncentrują się na postaci szantażowanego przez koleżankę z klasy szkolnego prymusa wplątanego w przestępczą działalność. Interesujący serial dla młodych widzów, który w atrakcyjny sposób przedstawia problemy etyczne oraz moralnone. Ta mieszanka thrillera i dramatu chwalona jest także za wiarygodne przedstawienie zmagań i dylematów współczesnych nastolatków.
Brytyjski komediodramat, którego Netflix jest globalnym dystrybutorem. Sześć odcinków uroczej, błyskotliwej i bezpretensjonalnej historii o mieszkającej w Londynie stand-up’erce, która zmaga się z uzależnieniami oraz miłosnymi perypetiami. A do tego jest to jeden z bardziej udanych seriali o tematyce osób LGBT w ostatnich latach.
fot. materiały prasowe/kolaż
Sensacja z kwietnia. Szwedzki serial łączący elementy dramatu i thrillera, którego prawa do globalnej dystrybucji posiada Netflix. Kalifat to historia planowanego przez ISIS ataku terrorystycznego, który oglądamy z perspektywy kilku kobiet: matki, studentki czy policjantki. Interesujący projekt poruszający tematy ideologicznego ekstremizmu, terroryzmu, napięć między różnymi odłamami wyznającymi Islam oraz praw człowieka.
Czteroodcinkowy miniserial niemiecko-amerykański z marca 2020 roku. Historia młodej nowojorskiej Żydówki, która ucieka do Berlina przed obowiązkami wynikającymi z przynależności do ortodoksyjnej społeczności. Adaptacja bestsellera opartego na prawdziwych wydarzeniach, która w delikatny sposób opowiada o tematach ważnych (emancypacja kobiet), ale przy tym nie zapomina o budowaniu intymnego portretu głównej bohaterki (świetna Shira Haas). Tak zwany – must-watch!
fot. kolaż/materiały prasowe
Hit przełomu października i listopada. Amerykański miniserial już teraz uznawany jest za jedną z najlepszych produkcji Netfliksa w historii i uznaje się go jako jednego z faworytów do najbardziej prestiżowych nagród. Gambit królowej przedstawia skomplikowany portret psychologiczny młodej szachistki pragnącej tytułu mistrzowskiego i borykającej się z problemami emocjonalnymi oraz uzależnieniami. Sukcesu serialu nie byłoby bez skutecznie dobijającej się do hollywoodzkiej ekstraklasy Anyii Taylor-Joy, która swoją kreacją wprawiła w zachwyt cały świat. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że w Gambicie królowej w skromnej, ale znaczącej roli pojawia się również Marcin Dorociński. [RECENZJA]
A coś dla dorosłych?