GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) to amerykańskie stowarzyszenie, którego celem jest eliminowanie homofobii oraz dyskryminacji przez wzgląd na orientacje seksualną i tożsamość płciową w mediach. W roku 2005 stowarzyszenie rozpoczęło coroczne badania, które wymiernie pokazywały, jaką reprezentację społeczność LGBT ma w mediach, przede wszystkim w serialach. Wtedy było to mniej niż 2%. W 2015 roku, w ogólnodostępnych stacjach telewizyjnych, spośród 881 regularnych postaci tylko 35 zostało zidentyfikowanych jako gej, lesbijka, czy osoba biseksualna, z czego wynika, że brak w tym zbiorze osób transpłciowych. Z kolei w kablówkach, liczba głównych postaci LGB wzrosła z 64 do 84, z 58 powracającymi. Postaci reprezentujących literkę T w kablówkach znajdziemy dwie. Wykazano również, że wśród 23 seriali, za które odpowiedzialne były platformy streamingowe,aż 59 to reprezentanci społeczności LGBT. Badania przeprowadzone przez GLAAD pokazują, jak bardzo zróżnicowana jest amerykańska telewizja oraz co jeszcze powinno się poprawić. Liczba tych bohaterów wciąż rośnie i to, co jedni mogą nazywać homopropagandą, po prostu jest odzwierciedleniem przekroju amerykańskiego społeczeństwa. Poniżej znajdziecie subiektywny ranking piętnastu postaci LGBT, które można znaleźć w serialach obecnie emitowanych, ale też tych, które już nie cieszą nas nowymi odcinkami.
Stef i Lena są partnerkami i w trakcie trwania serialu zawierają również związek małżeński. Pierwsza jest policjantką o twardej skórze, druga pracuje w szkole i jest sercem całego domu. Wychowują aż piątkę dzieci, z których jedno jest biologicznym synem Stef, dwójka to adoptowane bliźniaki, a kolejne to rodzeństwo, dla których są rodziną zastępczą. Nie trudna zauważyć, że Lena pozostaje bez biologicznego powiązania rodzinnego, co z czasem zacznie jej przeszkadzać. Para wspiera się, kocha, stara się dawać dobry przykład swoim dzieciom. To nie jest związek idealny, bo tworzą go dwie lesbijki. To związek jak każdy inny, który też ma swoje problemy i przechodzi kryzys, który dwie kochające się osoby starają się przetrwać.
Od momentu pojawienia się Kurta na ekranie, nie mamy wątpliwości, że wyróżnia się na tle swoich kolegów, przez co nie jest akceptowany, a wręcz prześladowany. Blaine z kolei nigdy nie musiał kryć się ze swoją orientacją, chodził do szkoły, gdzie nie stwarzało to żadnego problemu. Związek tych ludzi to teoretycznie zderzenie dwóch światów. „Inność”, jaką zaoferowali światu, przyniosła im najlepsze momenty w życiu. Kurt jest idealnym przykładem nastolatka, który musi zmierzyć się ze społeczeństwem mało tolerancyjnym i dopiero wsparcie Blaina oraz innych towarzyszy ze szkolnego chóru, pomogło mu stawić czoła jego największym strachom. Obserwowanie ich przemiany na ekranie było czystą przyjemnością.
Pierwsza w rankingu prezentującym postacie LGBT osoba transpłciowa to więźniarka placówki Litchfield, która okupuje stanowisko fryzjerki. Sophia jest jedyną w więzieniu kobietą po zmianie płci. Musi zmagać się z nierównym traktowaniem, zarówno przez współosadzone, jak i pracowników Litchfield. Podczas trwania serialu poznajemy jej przeszłość. Z niej dowiadujemy się, że ma syna, który miał problem z zaakceptowaniem faktu, że jego ojciec faktycznie jest kobietą.
Bohaterka serialu Shondy Rhimes należy do silnych i zdecydowanych kobiet. Jej faktyczna orientacja seksualna pozostawała w ukryciu do drugiego sezonu. Jest to pierwsza biseksualna protagonistka, jaką Rhimes zdecydowała się umieścić w jednym ze swoich seriali. Przy Annalise Keating sprawa ma się inaczej, niż przy innych postaciach w tym rankingu, ponieważ jej orientacja seksualna nie jest tym, co ją definiuje. Najważniejsza w tej postaci jest bezkompromisowość, inteligencja i wiedza, a nie to, z kim sypia. Viola Davis, która wcieliła się w Annalise, jest w swojej roli genialna i już została za nią doceniona nagrodą Emmy.
Druga w rankingu wskazującym postacie LGBT bohaterka z popularnego serialu Netfliksa, osadzona w więzieniu Litchfield. Przez współwięźniarki nazwana „CrazyEyes”, ze względu na swój specyficzny wygląd. Suzanne jest niestabilna emocjonalnie. Początkowo ma obsesję na punkcie Piper Chapman. Jest bardzo podatna na manipulacje i zrobi wszystko dla chwili bliskości czy akceptacji. Uzo Aduba, która wciela się w postać Suzanne, jako jedyna w historii otrzymała nagrodę Emmy za tą samą rolę w serialu dramatycznym i komediowym.
Justin był jedyną postacią młodego pokolenia w „Queer as Folk”, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jego proces dorastania i dojrzewania na ekranie. Początkowo naiwny i ufny, z czasem zmienia się w pewnego siebie człowieka, który wie, czego chce. Zakochuje się w starszym od siebie mężczyźnie, który go wykorzystuje i później nie chce mieć z nim nic wspólnego. Wszystko zmienia się po pobiciu młodego Justina, chłopak dojrzewa i z czasem ich związek ewoluuje w czyste partnerstwo. Justin, podobnie jak Kurt, zmaga się z brakiem akceptacji w szkole, czego pokłosiem jest wspomniane pobicie.
Bycie gejem w małym miasteczku w Luizjanie nie może być łatwe. Tym bardziej, jeżeli jest się bardzo otwartym, ekscentrycznym, uwielbiającym piękne szaliki, mocny makijaż i brokat mężczyzną. Bez względu na wszystko,Lafayettewiódł życie, jakie chciał, nie zważając na opinię otoczenia. Kiedy ktoś pozwolił sobie na wulgarny komentarz, również potrafił się odgryźć. Wierny towarzysz Sookie i Tary. Notabene w książce, na której oparto serial, jego postać została uśmiercona. HBO należą się brawa za utrzymanie go przy życiu w tak dobrej formie.
Mickey jest typem, którego śmiało można określić mianem „bad boya”. Chłopak pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny i początkowo był tylko młodym złodziejem, który kradł jedzenie ze sklepu. Ma romans z Ianem i kiedy jego ojciec się o tym dowiaduje, brutalność i przemoc tylko eskaluje. Mickey jest chłopakiem z szeregiem problemów emocjonalnych, który wśród szarości i nieszczęścia odnajduje miłość. Uświadamia to sobie jednak, kiedy jest już za późno.
Przed Dexterem był David, z czego część z was może sobie nie zdawać sprawy. Przedsiębiorca pogrzebowy, który z chorobliwą poprawnością i kontrolą starał się iść przez życie. Jego „wychodzenie z szafy” było procesem powolnym, ponieważ paraliżował go strach. Z czasem dowiadujemy się, że David ma też swoją drugą, mniej porządną stronę. Przez pięć sezonów godzi się z samym sobą, poznaje miłość swojego życia, a także zacieśnia więzi rodzinne.
Patrick jest jednym z tych facetów, którzy twierdzą, że zawsze szukają związku, mimo że najdłuższy w jego życiu trwał jedynie 6 miesięcy. Zajmuje się tworzeniem gier komputerowych. Patrick jest znany z częstego wpadania w spiralę myśli, w której jedna zła prowadzi do kolejnej, jeszcze gorszej. Podczas trwania serialu obserwujemy, jak zmienia się jego podejście do życia i jak z czasem przestaje się przejmować tym, co powiedzą ludzie. Fabuła intymnie infiltruje jego życie, dzięki czemu możemy bez winy obserwować kolejne wydarzenia, które definiują tę postać.
Podobnie jak w przypadku Annalise Keating, tak i tutaj orientacja seksualna Joe nie jest aż tak ważna, ale na pewno go ukształtowała. Nasz bohater pracuje w branży informatycznej w czasach jej rozwoju, ponieważ sam serial osadzony został w latach 80. ubiegłego wieku. Joe jest mężczyzną zdecydowanie dążącym do zrealizowania postawionych sobie celów, będąc przy tym szalenie aroganckim. W drugim sezonie jego postawa się zmienia, ale nie wszystko co robi przynosi oczekiwany rezultat. Jedna z bardziej ciekawych postaci w telewizji.
Cosima jest jednym z klonów, które pojawiają się, kiedy Sarah odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu. Kobieta jest doktorantką mikrobiologii, która bardzo angażuje się w badania nad sobą oraz swoimi siostrami. Zależy jej podwójnie, ponieważ cierpi na chorobę dróg oddechowych, która jest skutkiem błędu w procesie klonowania. Cosima jest jedną z tych bohaterek, bez których funkcjonowanie samego serialu przestaje mieć sens. Jest głosem zdrowego rozsądku i przeciwwagą dla Sary. Kobieta, w której się zakochuje, z czasem niebezpiecznie oddala się od niej i bardzo się zmienia, współpracując przy tym z największym wrogiem grupy klonów. Przez to Cosima zmuszona jest do zerwania znajomości.
Pamiętacie jeszcze mężczyznę, który wykorzystał młodego Justina? To właśnie Brian. Główny bohater „Queer as Folk” jest człowiekiem bardzo pewnym siebie, zarozumiałym, bezwzględnym, wydaje się, że nie ma wyrzutów sumienia i uprawia seks z kim popadnie. Postać Briana jest o wiele bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Na początku serialu jest typowym antybohaterem, który mówi to, o czym inni tylko pomyślą. Z czasem sam jest zaskoczony uczuciem, jakie rodzi się pomiędzy nim, a Justinem. Jego zimna postawa była spowodowana brakiem akceptacji jego orientacji seksualnej przez rodziców. Brian był jednym z pierwszych, tak wyrazistym bohaterem serialu, w pełni kierowanym do widowni LGBT.
Urodzona, jako Morton Pfefferman, przeżyła całe swoje życie w ciele mężczyzny, jako profesor nauk politycznych. Kiedy przechodzi na emeryturę, postanawia pokazać swojej rodzinie jej prawdziwe „ja”. „Transparent” jest hitem platformy Amazon, który już został obsypany workiem nagród, w tym wyróżnieniami dla Jeffreya Tambora, który za swoją rolę otrzymał Złotego Globa oraz Emmy. Postać Maury Pfefferman idealnie wpisuje się w obecnydialog Stanów Zjednoczonych na temat osób transpłciowych. Jest bardzo przemyślaną i dobrze napisaną bohaterką, która daje znać, że nigdy nie jest za późno, aby w końcu zacząć żyć życiem, jakiego dla siebie pragniemy.
„Sense8” jest pochwałą różnorodności, jaką oferuje świat, nie tylko pod względem narodowości, wyznania i koloru skóry, ale też orientacji i tożsamości seksualnej. Mamy Lito (Miguel Ángel Silvestre), meksykańskiego aktora, dla którego utrzymanie pozorów jest najważniejsze. Kreuje się na typowego, latynoskiego macho, a sobą jest tylko w domowym zaciszu i ramionach swojego chłopaka Hernando (Alfonso Herrera).Nomi (Jamie Clayton), kobieta po zmianie płci, żyje w szczęśliwym związku z Amanitą (FreemaAgyeman) w San Francisco i jest genialną hakerką. Lito i Nomi łączy więcej, niż wszyscy myślą. Pomimo, że kobieta już dawno wyjawiła swoje prawdziwe „ja”, Lito jeszcze zmaga się ze strachem przed odrzuceniem. To ona motywuje go do zmiany i pogodzeniem się z samym sobą. Przy Nomi i Amanicie trudno nie pozbyć się wrażenia podobieństwa do postaci Lany Wachowski, która sama przeszła zmianę płci. https://youtu.be/TRJYCW_dCN4 Na uwagę zasługuje również kilka innych postaci. Cameron Tucker (Eric Stonestreet) i Mitchell Pritchett (Jesse Tyler Ferguson) z „Modern Family” są przykładem typowej, amerykańskiej rodziny. Doskonale pokazują, że przeciwieństwa się przyciągają. Cameron uwielbia dramatyzować i przesadzać, a Mitchell jest tym bardziej stonowanym i odpowiedzialnym. Pomimo, że „Modern Family” mocno odbiega od rzeczywistości, to warto w nim szukać pozytywnych wzorców. To samo można powiedzieć o Bryanie Collinsie (Andrew Rannells) i Davidzie Sawyerze z „The New Normal”, którzy pragną mieć dziecko i zatrudniają surogatkę. Z czasem, młoda kobieta wraz ze swoją córką i wspomnianymi panami, stworzą wielką, kochającą się rodzinę. W „Glee” można znaleźć nie tylko postaci LGBT, które zmagają się z prześladowaniami i odrzuceniem. David Karofsky (Max Adler) znęcał się nad Kurtem tylko dlatego, że sam był osobą homoseksualną. Nie potrafił tego przyznać przed samym sobą, a swoją frustrację odreagowywał na innych. Z czasem jego podejście się zmieniło i kiedy pogodził się z tym, kim jest, w końcu zaznał szczęścia.
Tekst stworzony przez Katarzynę Janicką, zaktualizowany przez Szymona Góraja
Większość wolnego czasu spędza na oglądaniu seriali i pisaniu o nich.