• Zaloguj się
  • Zarejestruj
  • Połącz z Facebook

Przyznawana po raz drugi nagroda Baumi Script Development Award trafiła do Kuby Czekaja. Polski reżyser i scenarzysta otrzyma 20 tysięcy euro na sfinalizowanie swojego projektu Sorry Poland.

Laur ufundowany został na cześć producenta Karla „Baumi” Baumgartnera, a przyznają ją firma producencka Pandora Film, rodzina Baumgartnera oraz instytut Film- und Medienstiftung NRW. Scenariusz Czekaja został wybrany spośród 47 projektów, zgłoszonych do konkursu.

Zobacz również: Berlinale 2017 - Zofia Wichłacz wśród młodych gwiazd kina europejskiego

W tym roku gościnnym jurorem był wieloletni współpracownik Baumgartnera, fiński reżyser i producent Aki Kaurismaki. W uzasadnieniu przyznania nagrody, powiedział:

Lubie ten styl, [Kuba Czekaj] wydaje się być mądrym gościem. Polska jest krajem, gdzie Baumi rozpoczął wspieranie młodych talentów bardzo wcześnie i pracował blisko z wieloma artstami. Kuba Czekaj i jego pomysł na historię, która ma delikatną i subtelnią polityczna wymowę, byłby dokładnie w kręgu jego [Baumgartnera] zainteresowań.

Sorry Polsko to historia Jana Kowalskiego, przeciętnego czterdziestolatka, który tańczy w zespole folklorystycznym. Marzy mu się główna rola, ale musi się na razie zadowolić drugimi skrzypcami. Mało asertywny, ciągle deklaruje chęć zmiany. Podczas podróży grupy na występy do Tajwanu, bohater poczuje, że ta egzotycznej wyprawa może przynieść długo wyczekiwaną zmianę. Nie wszystko będzie takie proste – ucieczka nie zmienia niczego.

Zobacz również: Baby Bump - recenzja awangardowego polskiego filmu

Kuba Czekaj jest jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów młodego pokolenia. Rocznik 1984, absolwent reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studia Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiut pełnometrażowy to Baby Bump (2015), a za drugi film - Królewicz Olch - otrzymał Nagrodę Młodego Jury w konkursie filmów fabularnych w Gdyni. Film ten prezentowany jest w tegorocznym Berlinale w ramach sekcji Generation 14plus.

www.baumi-award.com

Zdjęcie wprowadzenie: Kuba Czekaj na festiwalu w Wenecji - cineuropa.org

 

Wiesz, co z tym zrobić


Radek Folta

Radek Folta

Redaktor

O mnie:

Dziennikarz filmowy i kulturalny, miłośnik kina i festiwali filmowych, obecnie mieszka w Londynie. Autor bloga "Film jak sen".


Więcej informacji o:

Wypowiedz się na ten temat...
Zaloguj się poprzez
albo skomentuj jako gość
Wczytywanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.

Skomentuj jako pierwszy

MOVIES ROOM POLECA

Najnowsze Wiadomości

Polub nas


© 2016 MOVIESROOM.PL · Wszystkie prawa zastrzeżone · Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.