27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już za nami. W tym roku pojawiło się około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców i 800 autorów. Poza licznymi możliwościami zakupów książkowych, goście mogli wziąć udział w spotkaniach, warsztatach i prezentacjach. Dla osób, które nie miały możliwości uczestniczenia w imprezie, świetną opcją była TV Targowa. Rozwiązanie cieszyło się sporą popularnością, jako że odnotowano 30 tysięcy widzów.
fot. archiwum prywatne
Rok 2024 został ogłoszony w Polsce rokiem Witolda Gombrowicza. Wybór nie był przypadkowy, jako że właśnie w tym roku artysta obchodziłby swoje 120. urodziny. To doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na aktualność jego twórczości i sposób, w jaki postrzegał świat. Dlatego motto 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zaczerpnięto z jego utworu Operetka - ,,Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!”.
fot. archiwum prywatne
Gombrowicza określano jako buntownika, prowokatora, indywidualistę i wygnanego, który nigdy nie pozwalał wtłoczyć się w żadne ramy, sprzeciwiając się schematom społecznym. W dzisiejszych czasach jego mentalność wydaje się być szczególnie ważna. Pozorowana rzeczywistość, którą widzimy w mediach społecznościowych, pozbywanie się ludzi i obsadzanie na ich miejscach sztucznej inteligencji (jak na przykład w głośnej sprawie zwolnień w krakowskim Off-Radiu). Granica między prawdą a fałszem zaczyna się zacierać, a walka o autentyczność jeszcze nigdy nie miała tak ogromnego znaczenia. W takiej sytuacji pozostaje nam iść za głosem Gombrowicza i szukać wskazówek w jego twórczości.
fot. 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Mając do wyboru aż 800 autorów, trudno było zdecydować się, do kogo się udać. Odwiedzający imprezę mogli spotkać artystów z Polski i zagranicy. Chris Carter, Wojciech Chmielarz, Lars Saabye Christensen, Jakub Ćwiek, Katarzyna Bonda, Jacek Dukaj, Toshikazu Kawaguchi, Karl Ove Knausgård, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch to tylko kilku z nich.
Na targach każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od literatury faktu, naukowej, popularnonaukowej, przez kryminały, thrillery, literaturę dziecięcą, młodzieżową, young adult, fantastykę, po komiksy i gry planszowe. Poza spotkaniami autorskimi, organizatorzy zaproponowali również panele w tematyce okołoksiążkowej. Sama uczestniczyłam chociażby w tym o romantasy, gdzie autorka powieści z tego gatunku i kilku bookstagramerów rozmawiało o wyróżnikach fantastyki z wątkiem romantycznym i właśnie romantasy. Nie zabrakło mnie również na spotkaniu z Tomaszem Raczkiem, Toshikazu Kawaguchi i Maciejem Worochem.
fot. 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
W tym roku, podążając za trendem, który pojawił się w mediach za sprawą fanów Taylor Swift, uczestnicy targów mogli wymieniać się bransoletkami stworzonymi na tę okazję. Inicjatywa spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony młodych odwiedzających, choć starsi również nie odmówili kolorowej pamiątki. Nie zabrakło też cosplayerów, którzy z roku na rok chętniej odwiedzają targi. Tym razem dało się zauważyć na korytarzach chociażby Deadpoola czy Cardana Greenbriara.
fot. 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Spoza książkowych atrakcji, uczestnicy mogli spróbować specjalnych smaków lodów od Good Lood, które tworzone są na potrzeby targów. W zeszłym roku walczyła ze sobą kawa reprezentująca Mickiewicza (Pan Tadeusz) i malina reprezentująca Słowackiego (Balladyna). 27. edycja targów zaproponowała wiśnię z czekoladą oraz pistację z bezą. Wybór tylko jednego z nich okazał się niemożliwy. Moim faworytem i tak pozostaje smak kardamonki, którego udało mi się spróbować w trzecim dniu imprezy.
Czytelnictwo dzieci i młodzieży to temat, który trzeba promować. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie nie pozostają obojętne i pokazują najmłodszym i ich rodzicom, że książki są niezbędną częścią życia każdego z nas. Czytanie otwiera nowe światy, rozwija wyobraźnię i krytyczne myślenie, co wpływa na bogactwo intelektualne w dorosłym życiu. Co jednak zrobić, aby pokazać młodym, że czytanie jest istotne? I jak udowodnić im, że lektury szkolne to nie jedyna opcja?
W ramach tegorocznych targów dzieci i ich opiekunowie mieli okazję odkrywać bogatą ofertę wydawniczą oraz uczestniczyć w spotkaniach popularnych twórców. Zaczarowany Świat Sary, Justyna Bednarek, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Galewska-Kustra, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Zofia Stanecka, Adam Wajrak to tylko kilku z nich. Nie obyło się też bez rozmowy z Nelą Małą Podróżniczką, która opowiadała dzieciom o swoich niezwykłych przygodach i dalekich podróżach.
fot. archiwum prywatne
Z myślą o najmłodszych przygotowano liczne warsztaty, m.in. o bezpieczeństwie w internecie i w górach, tworzeniu lalek, zakładek origami, komiksów, a także warsztaty graficzne i geologiczne. Dzieci mogły również spróbować swoich sił w Magicznym Escape Roomie czy układać LEGO z Ciocią od Klocków i Brodatym Geekiem.
Dla nieco starszych gości, głównie nastolatków ze szkół ponadpodstawowych, przygotowano film o Witoldzie Gombrowiczu Itek. Dzieciństwem podszyty, symulację procesu sądowego z udziałem samego Gombrowicza, lekcję o Ferdydurke, hip-hopowy kurs literatury, warsztaty z języka rumuńskiego oraz norweskiego, a także dyskusje na temat znaczenia czytania w erze sztucznej inteligencji.
Co czeka nas w przyszłym roku?
Data i patron 28. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie nie są nam jeszcze znane. Możemy się jednak spodziewać, że impreza przypadnie, jak co roku, na koniec października. W między czasie organizatorzy zapraszają na Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame, które odbędą się 21-23 marca 2025 roku w EXPO Kraków. W końcu nie samymi książkami żyje człowiek.
Ilustracja wprowadzająca: 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Marzy o prowadzeniu zajęć filmowych dla dzieci i młodzieży.