Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Cinema City

Mężczyzna imieniem Otto - recenzja filmu. Tom Hanks i problemy przemijania

Autor: Szymon Góraj
27 maja 2023
Mężczyzna imieniem Otto - recenzja filmu. Tom Hanks i problemy przemijania

Bestsellerowa powieść Fredericka Backmana zdążyła już zdobyć serca nie tylko czytelników, ale i widzów. Po skandynawskim hicie z 2015 pojawiła się nowa wersja tej historii prosto od Marca Forstera z Tomem Hanksem w roli głównej. Film jest już dostępny na VOD więc warto przyjrzeć mu się bliżej.

Mężczyzna imieniem Otto przedstawia nam pewnego starszego już mężczyznę (Hanks), który preferuje poukładane, pozbawione komplikacji życie. Na jego nieszczęście w krótkim czasie trafiają mu się dwie poważne zmiany. Przede wszystkim śmierć ukochanej żony, niedługo potem zaś Otto zostaje zmuszony do odejścia z pracy. I gdy wydaje się, że jego żywot dobiega końca, poznaje pewne osoby, które pomagają mu w przepracowaniu traumy.
© 2022 SF Studios Production AB. All Rights Reserved.
Co prawda twórca takich hitów, jak Marzyciel czy Quantum of Solace nie decyduje się na specjalne eksperymentowanie z materiałem, trudno mu zarzucić niedbałość. Przeciwnie, zgrabnie wprowadza historię styranego i nieco rozczarowanego własną egzystencją człowieka, który nie tylko stoi nad grobem, ale wręcz ma ochotę do niego wskoczyć. To słodko-gorzki komediodramat, sprawnie szafujący wszelkimi przymiotami gatunku. Forster zdaje sobie sprawę z ograniczeń materiału, poruszając przy tym tematykę samotności, depresji i kilku innych ważnych kwestii społecznych. Być może w niektórych miejscach dałoby się podejść do pewnych wątków nieco odważniej, odchodząc trochę mocniej od oryginalnej historii, jednak cel został tutaj osiągnięty. Nie brak tu też humorystycznych scen, ale na szczęście scenarzyści w większości przypadków nie przesadzili w tym względzie.
© 2022 SF Studios Production AB. All Rights Reserved.
Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem składającym się na sukces produkcji jest obsada. Tom Hanks stanowi strzał w dziesiątkę. Jeżeli ktoś miałby udźwignąć rolę sarkastycznego, zgorzkniałego staruszka o złotym sercu bez zbędnych szarż, to właśnie on. Reszta obsady również sobie radzi, na czele z Marianą Trevino w roli sympatycznej i temperamentnej sąsiadki głównego bohatera. Nie zapominajmy przy tym o Rachael Keller. Znana głównie ze świetnej roli w serialu Legion, nadaje kształt niezwykle ważnym dla Otto retrospekcjom, w których główną rolę przejmuje tymczasowo jego żona. Mężczyzna imieniem Otto to bardzo solidnie zrealizowane kino gatunkowe. Nie stara się być czymś ponadto, ale wprowadza wiele ciepła i kilka poruszających momentów, które przynajmniej na chwilę przy nas zostaną.
© 2022 SF Studios Production AB. All Rights Reserved.
Mężczyzna imieniem Otto już na platformach VOD: Amazon Prime Video, Chili, Google Play, iTunes, Loomi by Opera, Orange VOD, Multimedia, Vectra, PLAY NOW, UPC, Player, Premiery Canal+, Rakuten TV, SWEET.TV. Ilustracja wprowadzenia: © 2022 SF Studios Production AB. All Rights Reserved.
Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.