Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

next
Galapagos vigo

Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa - recenzja komiksu

Autor: Piotr Pocztarek
2 października 2024
Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa - recenzja komiksu

Asteriksa przedstawiać nikomu nie trzeba. Wąsaty Gal narodził się nieco przypadkiem w głowach  Rene Goscinny’ego i Alberta Uderzo, jeszcze pod koniec lat 50., a od początku lat 60. zdobywał już szturmem Europę, osiągając coraz większą popularność. Takiego sukcesu nikt nie mógł nawet wyśnić. Do Polski komiksy z Asteriksem trafiły na samym początku lat 90. za sprawą wydawnictwa Egmont i od ponad 30 lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Doczekaliśmy się już przystępnych cenowo, regularnie wznawianych wydań budżetowych, mieliśmy twardookładkowe wydanie z leksykonem, a teraz – chociaż wielu z nas marzyły się integrale zbierające po kilka przygód dzielnego Gala – doczekaliśmy się eleganckiego wydania wzorowanego na skądinąd nam znanych kolekcjach firmy Hachette. 

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/asteriksgal_p1.jpg
Strona komiksu Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa

Cechy charakterystyczne nowego wydania? Twarda oprawa, pomniejszona grafika na okładce albumu (trend, którego nie rozumiem) oraz całe mnóstwo dodatków na początku i końcu komiksu. Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa otwiera dokładnie 26, a zamyka 17 stron samych materiałów dodatkowych, pełnych tekstów przybliżających inspiracje i kulisy powstawania serii, zdjęć, plansz, wizualizacji gadżetów, szkiców i innych perełek dla fanów. Łącznie daje nam to 43 strony samych materiałów bonusowych – to w zasadzie tyle, ile stron liczy sam komiks! 

Na pewno jesteście ciekawi, jak te materiały wypadają, bo z pewnością dla wielu z Was będzie to czynnik decydujący o zakupie właśnie tej edycji. Mamy do czynienia z dość powierzchowną analizą, z której – ku mojemu zaskoczeniu – dowiedziałem się znacznie więcej o historii Galów, ich wierzeniach, podziałach społecznych czy geografii Galii, niż o samej serii komiksowej. Oczywiście jest i trochę smaczków i ciekawostek o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół, na przykład związanych z trudnością z zaszczepieniem serii w USA, ale raczej nie znajdziecie tutaj niczego, czego już nie wiecie z Wikipedii albo lektury minikolekcji innych komiksów Goscinny’ego i Uderzo, również wydanej przez Egmont. Spokojnie jednak – to dopiero pierwszy album liczącej kilkadziesiąt tomów kolekcji, a pewnie w każdym z nich znajdzie się równie dużo materiału. 

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/asteriksgal_p2.jpg
Strona komiksu Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa

Sam komiks nawet po tylu latach wypada wyśmienicie. Być może kreska Uderzo nie jest na tym etapie w pełni dopracowana, a postacie przejdą jeszcze szereg zmian, zarówno fizycznych, jak i tych dotyczących bardziej ich charakterów, ale wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak dobrze czyta się Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa w 2024 roku. Jak bardzo bawi ponadczasowy, pełen gagów humor, który nie zestarzał się ani odrobinę. Jak nowocześnie wygląda dziś kreska szkicowana przecież kilka dekad temu. Jak żywe i zgrabne dialogi już wtedy tworzył Goscinny, że komiks wydaje się dopieszczony, wartki, nieprzegadany, zupełnie jakby powstał współcześnie, a nie ponad 60 lat temu. 

https://alejakomiksu.com/gfx/plansze/asteriksgal_p3.jpg
Strona komiksu Asteriks tom 1 – Przygody Gala Asteriksa

Chociaż przez całe swoje życie czytałem Przygody Gala Asteriksa pewnie dziesiątki razy, a fabułę i postacie znam na pamięć, za każdym razem podczas lektury odkrywam ten komiks na nowo. Daję się porwać zabawie, przygodzie, a przede wszystkim żartom słownym i graficznym. Jeśli nie czytaliście nigdy przygód Asteriksa i Obeliksa (ten drugi w pierwszym tomie ma jeszcze marginalną rolę – to bardziej koncert głównego bohatera oraz Panoramiksa), to jestem przekonany, że właśnie to wydanie jest tym, po które powinniście sięgnąć, aby lepiej wsiąknąć w wykreowany przez tych wysoce utalentowanych twórców świat. A jeśli macie już inne wydania? No cóż, to już zależy od zasobności portfela i miejsca na półce. Ja swoje miękkookładkowe albumy chyba jednak zdecyduję się podmienić…


https://alejakomiksu.com/gfx/okladki/AsteriksHC1.jpg

Tytuł oryginalny: Asterix le Gaulois
Scenariusz: Rene Goscinny
Rysunki: Albert Uderzo
Tłumaczenie: Andrzej Frybes, Marek Puszczewicz
Wydawca: Egmont 2024 
Liczba stron: 96
Ocena: 95/100

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.