Wielką sztuką jest napisanie spójnej, długogrającej historii. Jeszcze większym wyczynem jednak jest ujęcie mocy zdolnej powalić czytelnika w krótkiej, wręcz kieszonkowej formie. Sergio Toppi robi to po mistrzowsku. Płaszcz Świętego Marcina czy Czyż jest coś zwyczajniejszego niż pożar? to przykłady właśnie takich mikro-opowieści o potężnej sile. Aby jednak w pełni je zrozumieć, warto czytać je powoli. A przy rysunkach Toppiego jest to wręcz wskazane.
Baśń toskańska to niespieszna opowieść o pewnym stolarzu, cieszącym się powszechnym szacunkiem za swój kunszt i postawę wobec świata. Pewnego dnia postanawia jednak zrobić sobie wolne i ułożywszy się wygodnie pod drzewem za miastem, zapada w drzemkę. Po obudzeniu prawie nic nie jest takie samo. Prawie. Znacie to powiedzenie - pewne są tylko śmierć i podatki? Toppi pokazuje, że zgon można jeszcze jakoś ominąć...
Algarve 1460 opowiada Henryku Żeglarzu, którego wizja nowych lądów pchnęła Stary Kontynent ku ich odkryciu. Ale czy aby na pewno? Czasem wizje i sny kształtują rzeczywistość, nawet skrajnie odmienną od naszych wyobrażeń. Album finalizuje historia 1492. Co by były, gdyby, w której Kolumb nie dociera do Ameryki. Na egzotyczne wyspy nieopodal Ameryki półżywy przybywa jedynie jeden z jego bosmanów, za to bardzo reprezentatywny, jeśli chodzi o ówczesne europejskie ambicje względem nowych lądów. Tu po raz kolejny Toppi pokazuje zepsucie i pustkę kolonizatorów i jakże odmiennych od nich mieszkańców innych krain. Bez moralizatorskiego pouczania, za to z pewną dozą czarnego humoru.
Sergio Toppi to rysownik, którego dzieła można analizować na wiele sposobów. Nie można mu odmówić autentyczności i realistycznego podejścia do przedstawianych kultur i czasów, a nawet gdy pojawia się odrobina fantazji, to ma ona wiarygodne uzasadnienie. Cała jego twórczość opiera się jednak nie na bezdusznej podręcznikowej wierności faktom, a artystycznej wyobraźni. Historia podpaleń czy podróż portugalskiego monarchy to prawdziwy popis autora, gdzie proste historie zostały ubogacone pełną treści wizualną narracją.
Kolekcja Toppi tom 7: Stary Świat to antologia historii powiązanych ze sobą luźniej niż zwykle. Jeśli miałbym szukać wspólnego mianownika, byłby nim czas. W różnych formach i interpretacjach. I oczywiście dla każdego płynący w inny sposób. Nie jest to jednak istotne, bo każda historia stanowi dowód na geniusz Sergia Toppiego, zarówno pod względem pomysłu na historię, jak i ich oprawę graficzną. Serię Kolekcja Toppi po prostu warto znać i mieć.
Tytuł oryginalny: Collected Toppit Vol.9: The Old World
Scenariusz: Sergio Toppi
Rysunki: Sergio Toppi
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc
Wydawca: Lost In Time 2024
Liczba stron: 124
Ocena: 85/100
Dziennikarz, felietonista. Miłośnik klasyki SF, komiksów i muzyki minionych bezpowrotnie dekad.