Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Mateusz Machaj - Gwiezdne wojny a filozofia polityki Powstanie i upadek Pierwszego Imperium Galaktycznego - recenzja książki

Autor: Tymoteusz Wójcik
30 września 2024
Mateusz Machaj - Gwiezdne wojny a filozofia polityki Powstanie i upadek Pierwszego Imperium Galaktycznego - recenzja książki

Miłośników Gwiezdnych Wojen można spotkać wśród przedstawicieli najróżniejszych zawodów, grup zainteresowań i klas społecznych (tak samo jak i fanów całej popkultury). Sam niejednokrotnie byłem zaskoczony jak różnorodna, jest to gruba, a także jak bardzo zakochana w Star Wars. Wiele z tych osób pragnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi Odległej Galaktyki pod odpowiednim, dla swojego zawodu czy zainteresowań, kątem. Dzisiaj dane mi jest zrecenzować książkową analizę uniwersum napisaną przez doktora habilitowanego Mateusza Machaja — ekonomisty, fundatora Instytutu Misesa i profesora Uniwersytetu Wrocławskiego. Czego to dzieło dotyczy? 

 

Gwiezdne Wojny a Filozofia polityki czyli o czym jest ta książka? 

Dr. hab. Mateusz Machaj w swojej analizie skupia się na Imperium Galaktycznym i jego uwarunkowaniach. Autor tłumaczy, co doprowadziło do powstania dyktatury w Odległej Galaktyce, a także jakie podejście, atmosfera i podstawy pozwoliły na działania Palpatine'a. W dalszych rozdziałach możemy się również dowiedzieć, co podtrzymywało samo Imperium przy życiu, a także co doprowadziło do jego upadku. Wszystkie procesy autor odpowiednio zestawia z podobnymi wydarzeniami i sytuacjami znanymi z historii. W ciekawy sposób porównuje, chociażby dojście do stanowiska kanclerza i imperatora, przez Palpatine'e z przejęciem miana kanclerza (późniejszego wodza) przez Adolfa Hitlera. 

Gwiezdne Wojny i inne dzieła

Autor Mateusz Machaj oprócz oczywistego nawiązywania do uniwersum Gwiezdnych Wojen, łączy również historyczne wydarzenia z wieloma innymi popkulturowymi i literackimi tematami. Pośród licznych przykładów natrafić możemy, chociażby na Breaking Bad, Grę o tron czy Prawo ulicy. Co ciekawe jednak nie w tych elementach siła, bowiem najistotniejsze są dzieła filozoficzno-polityczne. Wyróżnione przez autora elementy sagi, połączone zostały z myślami zarówno twórców antycznych jak i przedstawicieli późniejszych epok. Od Sokratesa i sofistów po Nietzschego i Hobbesa, gąbka uniwersum zostaje wyciśnięta do ostatniej filozoficznej kropli. W tym wszystkim możemy także znaleźć myśli biblijne, autorów takich jak Clive Staples Lewis i wielu więcej. 

Nie tylko Imperium nam w głowach

Chociaż tematyka książki jest jasno określona w tytule, to autor nie zamyka się tylko na samo Imperium. W swoich rozważaniach wrocławski wykładowca zgłębia również tematy rebelii, galaktyki, a także czasów, które następują po upadku dyktatorskiego tworu Imperatora Palpatine'a. Autor zachęca do rozważania sytuacji dzisiejszego świata. Przy okazji zahacza również o filmy spoza pierwszych sześciu filmów sagi. W omawianej książce możemy znaleźć także zawiłości etyczne Łotra Jeden, dążenia do odnowienia imperialnych zachowań w Przebudzeniu mocy i dylematy moralne rycerza Jedi z Ostatniego Jedi

Połącz to tak, żeby nie było głupio

Podczas lektury, analizy pana profesora można przyjmować w różny sposób. Momentami zestawianie tak poważnych elementów naszej historii z fragmentami (z całym szacunkiem i wielkim zamiłowaniem do Uniwersum, któremu poświęciłem bardzo dużo czasu), co by nie było jednak filmu fantasy, wydaje się trochę niecodzienne. Mimo to jednak autor bardzo gładko potrafi to połączyć. Jednocześnie w swoim dziele potrafi zachęcić do głębszego zapoznania się z tematami, myślami i dokumentami filozoficznymi, na które sam się powołuje. Omawiana dzisiaj lektura, może być ciekawym początkiem przygody w świecie filozofii i polityki, a jednocześnie łagodnym i bardzo barwnym. Poprzez połączenie tych wszystkich elementów, tematów, które nas interesują, albo które z niepokojem analizujemy, autor zachęca nas tylko do jednego — do myślenia i rozwagi. Swoje dzieło kończy słowami: Niech rozum będzie z Tobą. I tego również, ja Wam życzę. 

Tytuł: Gwiezdne wojny a filozofia polityki Powstanie i upadek Pierwszego Imperium Galaktycznego
Autor: Mateusz Machaj
Tłumaczenie: Krzysztof Zuber
Wydawnictwo: Freedom Publishing
Egzemplarz recenzencki: Instytut Misesa
Liczba stron: 136
Ocena: 80/100

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Korespondent z Festiwalu Filmowego w Cannes. Były zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.