Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Na pierwszy rzut oka: 3. sezon Legionu

Autor: Szymon Góraj
28 czerwca 2019

Wszystko, co dobre, prędzej czy później musi dobiec końca. Tak właśnie wygląda sytuacja z wizjonerską serią Noah Hawleya. Dwa poprzednie sezony praktycznie stworzyły samodzielny podgatunek wszelakich adaptacji komiksów. Pomimo swojej wszechobecnej dziwaczności czy bardzo niestandardowej narracji, pierwsza odsłona została w ogólnym rozrachunku znakomicie przyjęta. Sezon drugi - bez ostrzeżenia rzucający widza w głębsze otchłanie surrealistycznych wizji i awangardowego wręcz prowadzenia akcji - w głównej mierze podzielił widzów na tych, którzy mieli już dość, oraz fascynatów tego szaleństwa (do których zresztą zalicza się niżej podpisany recenzent). Po dwóch pierwszych epizodach wygląda na to, że Hawley i spółka w 3. sezonie chcą wymieszać cechy obu poprzedników, jednocześnie wprowadzając pewne nowe elementy, dając nam wielkie zwieńczenie historii Davida Hallera (Dan Stevens).

W swoim finałowym sezonie Legion zabiera nas zatem jakiś czas po burzliwej zmianie układu sił z 2. sezonu. David uciekł przed swoimi dotychczasowymi przyjaciółmi, by zebrać grupę życiowych outsiderów i stworzyć niewielką społeczność żyjącą pod wpływem jego mocy. Tymczasem Syd Barrett (Rachel Keller) wraz z całą paczką i niespodziewanym sojusznikiem w osobie Amahla Farouka (Navid Negahban) chcą uderzyć w samo serce małego królestwa Hallera. Na horyzoncie jednak pojawia się szukająca swojego celu w życiu młoda dziewczyna, której specjalną zdolnością jest możliwość poruszania się w czasie (Lauren Tsai).
Legion
kadr z serialu Legion

Zobacz również: Legion – recenzja 2. sezonu prawdopodobnie najlepszego serialu roku

I póki co to chyba właśnie wprowadzenie na tę coraz bardziej nieprzewidywalną szachownicę Switch jest największym strzałem w dziesiątkę. Kiedy wydaje się, że poprzedni sezon wyczerpał już do cna wszelakie osobliwości, jakie można upchnąć do tego rodzaju produkcji, Hawley rzuca nam kolejną zmienną, która wywraca całą narrację do góry nogami. Rozsadza to już zupełnie jakiekolwiek dychotomiczne aspekty, które dotąd się uchowały. Wcześniej mimo wszystko panował pewien minimalny porządek, jeżeli chodzi o to, kto jest "dobry", a kto "zły". 1. sezon był starciem Davida, Syd i spółki z Division 3 i pasożytem, który próbował przejąć kontrolę nad naszym supermutantem. 2. sezon też nieco się przetasował, doszło do pewnego przewartościowania układu sił, ale nadal - przynajmniej na początku - wszystko było względnie poukładane i wiedzieliśmy, dokąd cała intryga ma zmierzać. Po plot twiście ze zdradą Davida i kolejnym kroku ku szaleństwu w zasadzie nie wiadomo, czego się trzymać. Czego chce dokonać ponadtysiącletni Amahl Farouk, poza zemstą na swoim arcywrogu? Czy na pewno włodarze Division 3 mają czyste sumienie? W jaki sposób David ma doprowadzić do końca świata? To tylko jedne z wielu pytań związanych z wątkami Legionu. A będzie ich więcej - w końcu jeszcze nie pojawił się nawet Charles Xavier!
Legion
kadr z serialu Legion

Zobacz również: Legion – recenzja 1. sezonu

Wisienką na torcie tej audiowizualnej uczy jest jak na razie oczywiście królestwo Davida. Zbudowana na wzór hipisowskiej utopii kraina jest absolutnie podległa swojemu władcy i w pełni zależna od jego nastrojów. Członkowie komuny traktują Davida niczym proroka, podporządkowując mu się poprzez wdychanie narkotycznych wyziewów produkowanych przez jego niemal nieograniczone moce (produkuje je m.in. gigantyczna świnia - nie pytajcie czemu, bo nie wiem). Całość pięknie wpisuje się w stan totalnego szaleństwa głównego bohatera, który ma już dosyć sprzeciwów i wszystkiego, co go sztucznie ogranicza. Pod pretekstem czynienia dobra dla wszystkich ludzi realizuje więc egoistyczny projekt, będący w rzeczywistości efektem jego niemożliwych do opanowania żądz. Z drugiej strony, nie możemy w pełni postrzegać tej postaci jako czarnego charakteru. Widzimy, jak się miota, starając się nawet od czasu do czasu przekonać Syd do swych racji i żyć po swojemu, ale i widzimy, że na takim etapie żadna z tych dwóch rzeczy nie jest możliwa do urzeczywistnienia bez podporządkowania sobie wszystkich opornych. Świetnie wprowadzeni zostali też inni bohaterowie, których znamy. Farouk w dalszym ciągu jest tajemniczym, groźnym i pełnym elegancji bytem; Lenny (fenomenalna Aubrey Plaza) kradnie niemal każdą scenę jako niezrównoważona zarządczyni komuny Davida; miło również powitać po przerwie ekscentrycznego Cary'ego (Bill Irwin) i dzielącą z nim ciało Kerry (Amber Midthunder). Legion jest jednym wielkim narkotycznym tripem, do którego nie potrzeba zaciągania się. Wystarczy usiąść wygodnie i przesiąknąć kolejną dawką pokręconych historii Noah Hawleya. W najlepszym razie, jeżeli fabuła będzie rozkręcać się na poziomie poprzednich serii, dopiero teraz czeka nas prawdziwa uczta. Oczywiście zawsze należy zostawić sobie drobne wątpliwości - w końcu godne zamknięcie wszystkich wątków będzie najtrudniejszym zadaniem - ale jestem jakoś dziwnie spokojny, że wszystko będzie dobrze. Ilustracja wprowadzenia: Fox

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Ocena recenzenta

96/100
  • David Haller i jego komuna!
  • świetne wprowadzenia postaci Switch
  • udany powrót znanych nam już bohaterów
  • niezmiennie genialna, będąca integralną częścią treści forma
  • totalne poplątany układ sił, brak klasycznego podziału "dobry-zły"
  • istnieje zagrożenie, że historia nie udźwignie wielkiego finału

Movies Room poleca

Nadchodzące premiery