Nadchodzący film Baza Luhrmanna o Joannie d’Arc jest projektem, nad którym reżyser pracuje od dekad. W związku z początkiem prac nad produkcją, reżyser i osoby zaangażowane wypowiedziały się na temat widowiska.
„To coś, o czym mówił przez 30 lat” — powiedziała jego żona i kreatywna partnerka, Catherine Martin, w sobotę podczas gali LACMA Art+Film, gdzie Luhrmann został uhonorowany razem z rzeźbiarką Simone Leigh. Luhrmann słynie ze swojego charakterystycznego stylu i uważnie dobiera swoje kolejne projekty. Dlatego jego filmy ukazują się co kilku lat, a wśród nich są takie tytuły jak Australia, Moulin Rouge! czy Elvis.
Nastoletnia Joanna d’Arc stała się bohaterką po poprowadzeniu armii francuskiej do zwycięstwa pod Orleanem w 1429 roku, zanim została spalona na stosie w 1431 roku. Warner Bros. potwierdziło we wrześniu, że Luhrmann podejmie się opowiedzenia epickiej historii francuskiej bohaterki narodowej i świętej Joanny d’Arc. Film opiera się na powieści Blood Red, Sister Rose z 1974 roku, napisanej przez Thomasa Keneally’ego, autora Listy Schindlera.
Luhrmann wypowiedział się niedawno o tym dlaczego właśnie Joanna d'Arc jest jego kolejnym projektem:
Prawie zrobiłem film o Aleksandrze Wielkim, a w pewnym momencie byłem bliski realizacji projektu o Napoleonie, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek zrozumiałem, że czekałem na odpowiedni moment, by opowiedzieć tę historię. To ostateczna opowieść o dojrzewaniu nastoletniej dziewczyny osadzona w realiach stuletniej wojny. To młoda dziewczyna z małej miejscowości, która potrafi przekonać 25-letniego króla: Uda nam się zjednoczyć kraj, a ty zostaniesz królem.
To inspiracja, nadzieja. Teraz, podobnie jak w tamtych czasach, obecne pokolenie musi zrobić to, co poprzednie, czyli stworzyć przestrzeń, podnieść nowe głosy i energię, i zadbać, by mogły przebić się przez ten skostniały świat. Jak w przypadku Elvisa, mam swój proces. Nie mam uprzedzeń i rozważam wszystkie możliwe talenty, wykonując pracę od podstaw. To proces eksploracji. Właśnie to teraz robię.
Zona reżysera, Catherine Martin zdradziła z kolei , że przygotowuje projekt filmu, odwiedzając kluczowe miejsca we Francji związane z Joanną d’Arc, w tym jej miejsce urodzenia, Domrémy:
To fascynujące, bo wszyscy mówią, że była pasterką, ale w rzeczywistości jej ojciec był głową wioski i mieli jedyny kamienny dom. W ich gospodarstwie panował pewien stopień wyrafinowania. To fascynujący temat, szczególnie w czasach, gdy młodzież czuje się bardzo wykluczona. Joanna czuła się podobnie. Mając nastoletnią córkę, wiem, że kiedy dziewczyny w tym wieku coś sobie postanowią, mogą zrobić wszystko — mogą zmieniać świat.
Joanna d’Arc, znana także jako Dziewica Orleańska to francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego oraz patronka Francji. Podczas wojny stuletniej przyczyniła się do kilku ważnych zwycięstw armii francuskiej, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat.
Francuska bohaterka doczekała się również swojego miejsca w popkulturze, a liczni artyści często opowiadali jej historię. Zarówno w kinie i telewizji jak i na deskach teatru. Najpopularniejszy po dziś dzień pozostaje film Joanna d’Arc Luca Bessona z 1999 r., w którym w bohaterkę wcieliła się Milla Jovovic. Oprócz tego powstały jeszcze następujące tytuły, traktujące o tej postaci: Joanna d’Arc (1900), Joanna d’Arc (1948), Joanna d’Arc (film telewizyjny z 1999), Męczeństwo Joanny d'Arc (1928), Proces Joanny d'Arc (1962)
Źródło: Variety / ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Miłośnik filmów, kultury japońskiej, Marvela i wszelkiej maści science-fiction. Autor bloga Z innego świata.