Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Smutne filmy, które wzruszą każdego | TOP 20

Autor: Bianka Turzyńska
25 lipca 2024
Smutne filmy, które wzruszą każdego | TOP 20

W chwilach gdy wszystko przytłacza, a rzeczywistość nie chce zwolnić, nie ma nic bardziej oczyszczającego niż smutne filmy. Bo przecież kto z nas nie potrzebował czasem wypłakać się w przytulnym zaciszu domowego kina? Dla wszystkich miłośników melancholii przygotowaliśmy listę Top 20 Smutnych Filmów, które poruszą nawet najwytrwalszych widzów. Choć wybór spośród tylu fabuł nie był łatwy, mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ranking smutnych filmów, które wzruszą każdego:

20. To była ręka Boga (2021)

Paolo Sorrentino posiada niezwykły dar pisania głęboko poruszających, a zarazem niebanalnych historii. W filmie To była ręka Boga reżyser opowiada o latach swojej wczesnej młodości. Opowieść snuta jest z niezwykłą wrażliwością, odrobiną melancholii i w towarzystwie zachwycającej ścieżki dźwiękowej. Ten subtelny dramat rodzinny, osadzony w malowniczym Neapolu, skupia się na życiu młodego Fabietto, który marzy o filmowej karierze. W tym samym czasie, kiedy chłopak mierzy się z prywatnymi problemami, do jego miasta przybywa piłkarska legenda, Diego Maradona. Idol kibiców staje się dla młodego chłopca symbolem marzeń i nadziei, a jego obecność w Neapolu nabiera niemalże mitycznego wymiaru.

19. Cud w celi nr 7 (2019)

Smutne filmy odnajdzie się w każdym zakątku świata. Cud w celi nr 7 to wyciskający łzy turecki dramat, który opowiada o Memo- kochającym ojcu kilkuletniej Ovy. Mężczyzna posiada intelektualną niepełnosprawność, ale mimo tego jego życie przepełnione jest radością i wielką miłością do córki. Jednakże wszystko się zmienia, gdy zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo dziecka jednego z wysokich urzędników. Trafia wtedy do więzienia o zaostrzonym rygorze, a jego jedynym celem jest połączenie się znów z Ovą. Choć Cud w celi nr 7 nie jest kinematograficznym arcydziełem, nie przeszkadza to w odbiorze i uronieniu kilku łez wzruszenia. 

18. Ojciec (2020)

Miłość nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie w rodzinie. I szczególnie wtedy, gdy ci, których kochamy, zaczynają o nas zapominać. Ojciec to przejmująca opowieść o złożonych relacjach między dotkniętym demencją ojcem a jego oddaną córką. Anne, rozdarta między pragnieniem zamieszkania z partnerem w Paryżu a obowiązkiem opieki nad ojcem, zmuszona jest stawić czoła brutalnej rzeczywistości, w której ukochana osoba stopniowo traci kontakt z otaczającym światem. W rolach głównych jak zawsze genialni Olivia Colman oraz Anthony Hopkins. 

17. Hugo i jego wynalazek (2011)

Martin Scorsese nigdy nie zawodzi, zwłaszcza jeśli chodzi o smutne, ale jednocześnie ciepłych i wzruszające filmy. Hugo i jego wynalazek to opowieść o samotności, niespełnionych marzeniach i rodzinie, stworzona z sercem oraz wielką miłością Scorsese do historii kinematografii. Tym razem reżyser fabularyzuje losy pioniera kina, Georges’a Mélièsa, który po porzuceniu swojej kariery pracuje na dworcu, prowadząc sklepik z fantazyjnymi zabawkami. Jego pracy przygląda się mieszkający w wieży zegarowej chłopiec- sierota, który chciałby rozwiązać zagadkę tajemniczej maszyny pozostawionej mu przez ojca. 

16. Zakochany bez pamięci (2004)

Co by się stało, gdybyśmy mogli zapomnieć o tym, co złego spotkało nas w życiu? O każdym bolesnym zerwaniu, nieudanym związku… Film Zakochany Bez Pamięci zabiera widza w podróż w głąb zakamarków ludzkiego umysłu. Joel Barish, grany przez Jima Carrey'a, dowiaduje się, że jego była partnerka Clementine (Kate Winslet) poddała się zabiegowi wymazania wspomnień o ich związku. Zrozpaczony, postanawia zrobić to samo, jednak w trakcie procesu uświadamia sobie, jak droga była mu ich relacja. Zakochany Bez Pamięci to nie tylko historia o miłości, ale również o akceptacji przeszłości i zrozumieniu, że nawet bolesne wspomnienia są częścią nas.

15. Narodziny Gwiazdy (2018)

Miłość, muzyka i cena sławy… Narodziny Gwiazdy to remake produkcji o tym samym tytule z 1937 roku. Losy Ally i Jacka z pewnością są jednym z bardziej wzruszających i smutnych filmów, jakie widziałam. Główna bohaterka pracuje jako kelnerka, jednak jej wielką pasją zawsze był śpiew. Po godzinach pisuje własne teksty i występuje razem ze znajomymi drag queens w jednym z nocnych barów. Tam przypadkiem natyka się na Jacka- profesjonalnego muzyka, który zmaga się z chorobą alkoholową i zwalniającą karierą. Gdy ten odkrywa niezwykły talent Ally, pomaga jej wybić się. Film śledzi skomplikowane losy równie skomplikowanej pary, jaką tworzą główni bohaterowie. Obserwujemy ich wzloty i upadki, które prowadzą do niezwykle emocjonalnego finału. 

16. Pierwszy Człowiek (2018)

Duet Ryana Goslinga i Damiena Chazelle'a nie może się nie udać, co panowie udowodnili już przy musicalu La La Land. Tym razem reżyser odchodzi od ukochanych przez siebie muzycznych fabuł, żeby przedstawić w nietuzinkowy sposób biografię Neila Armstronga. Do przywódcy misji Apollo 11 podchodzi się tutaj przede wszystkim jako człowieka dotkniętego rodzinnym dramatem, dopiero w drugiej kolejności jako bohatera NASA. Pierwszy Człowiek jest smutnym filmem, który nie raz doprowadza widza do szczerych łez. W końcu Armstrong zmaga się przede wszystkim z ciężką chorobą córki. Mimo trudnego tematu, zakończenie pozostawia odbiorcę raczej z poczuciem, że skoro człowiek mógł stanąć na księżycu, jest jeszcze nadzieja na przyszłość . 

15.  Śubuk (2022)

Śubuk to tak zwany crowd pleaser, jednak bezbłędnie trafiający w czułe punkty widza. Warto zaopatrzyć się w pudełko chusteczek na seans, bo definitywnie jest jednym ze smutnych filmów, na których sporo  się płacze. Opowiada historię wielkiej miłości matki do syna, która walczy o jego lepsze jutro. Tak zaciekle, że udaje jej się zmienić polski biurokratyczny system. Maryśka to młoda kobieta, która zachodzi w ciążę i rodzi autystycznego Kubusia. Choć kocha swoje dziecko nad życie, musi zmierzyć się z przeciwnościami, jakie stawia przed nią służba zdrowia, szkolnictwo i nie tylko, ponieważ żadna z instytucji nie umie poradzić sobie z dostosowaniami potrzebnymi Kubusiowi. Śubuk to nie tylko film dobrze zrobiony. To także film ważny, który historię Maryśki i jej syna opowiada tak, że widz przechodzi raz po raz od łez smutku do łez radości.

14. Gwiazd Naszych Wina (2014)

Tej pozycji najprawdopodobniej każdy się spodziewał w rankingu Top 20 Smutnych Filmów. Był czas, kiedy myślałam, że jestem ponad ckliwe nastoletnie produkcje. Potem obejrzałam Gwiazd Naszych Wina. Choć ciężko to przyznać, płaczę jak bóbr. Za każdym razem. Hazel jest chorującą na raka nastolatką, która powoli traci nadzieję na poprawę. Rodzice dziewczyny widząc jej rezygnację posyłają Hazel na grupę wsparcia, gdzie poznaje Gusa. Choć oboje zmagają się z chorobą, chłopak jest pełen życia, a jego optymistyczne podejście szybko udziela się głównej bohaterce. 

13. Odlot (2009)

Jeśli ktoś uważa, że animacje nie zaliczają się do smutnych filmów, niech spróbuje z obejrzeć Odlot bez choćby zapłakania. Film opowiada historię Carla, nieszczęśliwego, zrezygnowanego staruszka, który po śmierci ukochanej żony nie ma już nadziei na żadną poprawę swojego życia. Jednak wisi nad nim nieuchronne widmo domu spokojnej starości. By uniknąć przeniesienia do przybytku, decyduje się na niezwykły plan: przywiązuje tysiące balonów do swojej posiadłości i… odlatuje na ostatnią przygodę. Choć najbardziej na świecie staruszek chciałby podróżować w samotności, orientuje się, że na gapę w lot zabrał się ośmioletni skaut Russell, który próbuje zdobyć odznakę za pomoc starszym.

12. Historia Małżeńska (2019)

Jak rozstać się z kimś, kogo nadal się kocha, gdy nasze drogi już dawno się rozeszły? Chciałabym powiedzieć, że na to pytanie odpowiada Historia Małżeńska. Jednak to byłoby nadużycie. Film Noah Baumbacha śledzi losy Nicole i Charliego, pokazując powolny rozpad ich związku i towarzyszące im trudne, czasami nieoczywiste emocje. Gdy rozwód jest już nieuchronny, sytuacja pary robi się o tyle trudniejsza, że muszą zawalczyć o opiekę nad synkiem Henrym. Cały ładunek emocjonalny, który ten film ze sobą niesie, leży w jego szczerości i niesamowitych kreacjach Scarlett Johansson wraz z Adamem Driverem. 

11. Złodziejka Książek (2013)

Wojna to jeden z trudniejszych do ugryzienia tematów, jakie smutne filmy mogą poruszać. Takie historie trzeba opowiadać ze szczególną uwagą i wrażliwością. Według mnie takową wykazuje się Brian Percival. Złodziejka książek to poruszająca adaptacja bestsellerowej powieści Markusa Zusaka, która ukazuje dramatyczne losy młodej Liesel Meminger. Dziewczynka zostaje odebrana rodzicom i przeniesiona do niemieckiej rodziny zastępczej, tuż na progu II Wojny Światowej. Mimo otaczającego ją okrucieństwa odnajduje schronienie i pocieszenie w książkach. Wszystko to opowiada dość nietypowy narrator, czyli… Śmierć. 

10. Żywiciel (2017)

Kolejna genialna animacja od studia Cartoon Saloon, obok której nie da się przejść obojętnie. Żywiciel opowiada historię 11- letniej Parvany, której bliscy zmagają się z trudami życia pod rządami talibów w Kabulu. Gdy ojciec dziewczynki zostaje niesłusznie aresztowany, cała rodzina zostaje bez środków do życia. Zaradna Parvana postanawia przebierać się za chłopca i zarabiać na chleb dla matki i rodzeństwa. Żywiciel to animacja trudna i momentami nawet brutalna, jednak mimo tego naprawdę piękna. 

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Fanka filmów, literatury i popkultury, od małego karmiona klasykami kina przez rodziców- filmoznawców. W wolnych chwilach spędza czas na chodzeniu na koncerty, siedzi przy nowym cosplay'u lub dobrej herbacie i jeszcze lepszej książce. Miłośniczka Tolkiena i animacji wszelkiej maści.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.