Movies Room - Najlepszy portal filmowy w uniwersum

Kino Świat

Z Polską w sercu! Najlepsze filmy na Dzień niepodległości!

Autor: Mikołaj Lipkowski
10 listopada 2024
Z Polską w sercu! Najlepsze filmy na Dzień niepodległości!

Z Polską w sercu! Ci, którzy nie mogą pojechać na marsz, mogą świętować ten piękny dzień w domowym zaciszu, chociażby z dobrym, patriotycznym filmem. Przedstawiamy ranking najlepszych filmów na Dzień Niepodległości (nie, ten film z Willem Smithem się nie zalicza) – produkcji, które przypominają o odwadze, historii i walce o wolność. To zestawienie przeniesie Was w różne epoki, przybliży ważne postaci i wydarzenia, a także ukaże piękno polskiego ducha. Od klasycznych dramatów po współczesne obrazy, każdy z tych filmów to hołd dla naszej niepodległości, patriotyzmu i inspiracja, by doceniać niezależność, którą dziś się cieszymy. Sprawdźcie, które produkcje warto zobaczyć, by świętować 11 listopada z dumą i refleksją!


Najlepsze filmy na Dzień Niepodległości - 11 listopada:

Pewnego razu w listopadzie (2017, reż. Andrzej Jakimowski)

Filmy na Dzień Niepodległości to głównie te o wojnie, jak i wierności co do Polski. Marek, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim, wiedzie spokojne życie u boku ukochanej Oli i opiekuje się matką w przedwojennej kamienicy. Gdy rodzina traci dach nad głową po eksmisji, zaczynają tułaczkę po Warszawie, aż w końcu znajdują schronienie w skłocie. Ich spokój przerywa jednak wybuch niepodległościowej manifestacji, podczas której agresywni chuligani próbują wedrzeć się do budynku. Tragiczne wydarzenia w skłocie zmienią życie bohaterów na zawsze.

Kryptonim Polska (2022, reż. Piotr Kumik)

Produkcja, która może wydać się nieco kontrowersyjna, niemniej warto o niej wspomnieć, bo daje odpowiedzi na bardzo ważne pytania - czy warto w jednym kraju robić mury? Gdyby nie kontuzja, Staszek grałby w Ekstraklasie, a Pola nie opuściłaby Warszawy, gdyby nie złamane serce. Przypadek sprawia jednak, że ich drogi się krzyżują, co prowadzi do wydarzeń, które poruszą cały kraj. On jest zadymiarzem i narodowcem, ona – aktywistką, która uosabia wszystko, przeciw czemu Staszek walczy. Ich burzliwy związek wywoła lawinę komicznych sytuacji z udziałem mediów, polityków i innych niezwykłych postaci.

Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011, reż. Antoni Krauze)

Teraz film oparty na faktach. Dzień Niepodległości, to też dzień pamięci ofiar, którzy za wolną Polskę walczyli. Oczywiście do tej grupy ludzi należą Stoczniowcy, którzy w 1970 roku oddawali życie, za godne warunki pracy. W odpowiedzi na strajki, władze PRL wysłały wojsko i milicję, co doprowadziło do brutalnych starć i masakry niewinnych ludzi. Jednym z zabitych był młody Zbyszek Godlewski, symbol protestów, upamiętniony w balladzie jako "Janek Wiśniewski".

Człowiek z… trylogia (1976, 1981, 2013, reż. Andrzej Wajda)

Polska kinematografia często porusza tematykę PRL. Trylogia Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza i Wałęsa. Człowiek z nadziei – to opowieść o losach Polski w czasach PRL-u, opowiedziana przez pryzmat walki jednostek o wolność i sprawiedliwość. Wszystkie trzy filmy (może poza tym ostatnim) uważane są za jedne z najważniejszych produkcji w historii polskiej kinematografii. Zarówno ogólnej, jak i patriotycznej. Za dwie pierwsze części, Wajda zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Zielona granica (2023, reż. Agnieszka Holland)

Co by nie mówić, zwolnijcie swoje słowa hejtu, Zielona granica NIE JEST antypolskim filmem. Produkcja jest raczej antyeuropejska przedstawiająca słabe strony zarządzania UE. Niemniej zachowania Julii, głównej bohaterki filmu, są porównywalne do tych, które w czasie wojny żołnierze przejawiali w stronę Żydów. Zielona granica nie jest dokumentem, a manifestem, który mówi że powinniśmy być ponad wszelkimi podziałami i pomagać ludziom, niezależnie kim są, by uniknąć konfliktów zbrojnych.

Róża (2011, reż. Wojciech Smarzowski)

Lato 1945 roku, tuż po wojnie. Tadeusz, polski żołnierz, dociera na Mazury, które z dawnej niemieckiej ziemi stały się częścią Polski. Spotyka tam Różę, wdowę po niemieckim żołnierzu, i choć początkowo traktuje go chłodno, pozwala mu przenocować, a on odwdzięcza się pomocą w gospodarstwie. Wśród ruin powojennej rzeczywistości, gdzie oboje walczą o przetrwanie, rodzi się między nimi uczucie – niemożliwe, ale potrzebne jak nigdy dotąd.

Popiół i diament (1958, reż. Andrzej Wajda)

Jeden z najbardziej ikonicznych filmów, który nawet wypada obejrzeć w Dzień Niepodległości, gdy wróci się z marszu. Ostatni dzień wojny, poranek pierwszego dnia pokoju. Tej nocy przeszłość i przyszłość spotykają się, tworząc dla Maćka Chełmickiego – młodego, zmęczonego wojną człowieka – moment rozterki. Przy dźwiękach tang i fokstrotów bohater zastanawia się, jak żyć dalej, rozdarty między lojalnością a własnymi pragnieniami. Mimo wszystko jednak Maciek zabije...

To były patriotyczne filmy na Dzień Niepodległości. Zobacz inne rankingi na Movies Room:

Chcesz nas wesprzeć i być na bieżąco? Obserwuj Movies Room w google news!

Geek i audiofil. Magister z dziennikarstwa. Naczelny fan X-Men i Elizabeth Olsen. Ogląda w kółko Marvela i stare filmy. Do tego dużo marudzi i słucha muzyki z lat 80.

Komentarze (0)
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.