Kino to rozrywka dla każdego, również dla najmłodszych. Z myślą o takiej widowni stworzono Kinolub, czyli festiwal filmowy dla młodych widzów. Mieszkańcy Rzeszowa i okolic mogą wziąć w nim udział od 9 do 16 czerwca. Produkcje festiwalowe można również oglądać online od 10 do 24 czerwca.
Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsca, aby mieć zapewnioną wejściówkę.
Kinolub odbywa się w czerwcu w kinach i ośrodkach kultury południowo-wschodniej Polski. Pokazy festiwalowe znajdziemy zarówno w dużych miastach, takich jak Kraków, Kielce i Rzeszów, jak i w mniejszych miejscowościach. Od 2017 roku Rzeszów jest centrum tego wydarzenia. Główne elementy programu to oczywiście pokazy filmów dla dzieci i młodzieży, obejmujące międzynarodowe produkcje fabularne i animowane. Poznamy dzięki nim kulturę czy zwyczaje innych krajów, takich jak Brazylia, Liban czy Meksyk. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w Kinolubie, mówiąc o repertuarze następująco:
To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Wśród nich są fabuły, animacje i dokumenty pokazujące życie, pasje i marzenia młodych ludzi oraz poruszające ważne i trudne tematy.
W konkursie prezentowanych jest corocznie około 40-60 filmów pełno- i krótkometrażowych. Jako że skierowane są do młodej widowni, często poruszają problemy tej grupy wiekowej. Trudy dorastania, odnajdywanie siebie, znajdowanie przyjaciół – to jedynie kilka przykładów. Wśród filmów znajdziemy takie, które wcześniej nie były pokazywane, a także te, które zdobyły nagrody na międzynarodowych festiwalach. Oceną poszczególnych produkcji zajmuje się zarówno profesjonalne jak i dziecięce jury. Oprócz pokazów konkursowych, festiwal oferuje specjalne projekcje pozakonkursowe, takie jak filmy z cyklu Po sąsiedzku, prezentujące najciekawsze produkcje młodzieżowe z krajów sąsiadujących z Polską, oraz retrospektywy polskiej klasyki kina familijnego.
Aby filmy nie tylko bawiły, ale również uczyły, Kinolub podejmuje działania edukacyjne, takie jak dyskusje na temat obejrzanych filmów, umożliwiające widzom lepsze zrozumienie ich treści i przesłania. W ich trakcie możemy poznać wiele osób aktywnie działających w świecie kina. Organizowane są również praktyczne zajęcia, podczas których młodzi widzowie mogą spróbować swoich sił jako artyści, na przykład w ramach warsztatów animacji poklatkowej lub tych z użyciem profesjonalnego sprzętu.
Filmy możemy oglądać w czterech rzeszowskich lokalizacjach: Wojewódzkim Domu Kultury, Rzeszowskich Piwnicach, Kinie za Rogiem i Muzeum Dobranocek. Wszystkie filmy są w polskiej wersji językowej. Dla młodszych widzów znajdziemy pokazy z lektorem, a dla starszych – z napisami. Będąc w Rzeszowie, po prostu trzeba tam być. A jeśli warunki na to nie pozwolą, warto zainteresować się festiwalem online. Pozwólmy dzieciom przejąć stery, niech kino wciągnie i je.
Źródło: kinolub.pl / Ilustracja wprowadzająca: materiały prasowe
Studentka dziennikarstwa, miłośniczka szeroko pojętej popkultury. Fanka filmów Marvela, krwawych horrorów i Szekspira. W wolnej chwili czyta książki, robi zdjęcia i chodzi na koncerty. Od niedawna zapalona widzka dokumentów. Marzy o prowadzeniu zajęć filmowych dla dzieci i młodzieży.