Kina w Polsce – co z multipleksami? Są oświadczenia

Po tym, jak Mateusz Morawiecki wydał swoje oświadczenie o otwarciu kin 12 lutego, z pewnością większość z nas wpadła w euforię. Nie ma co jednak popadać w hurraoptymizm.

Nie wszystkie sieci bowiem otworzą się w tym okresie, a przynajmniej nie od razu. Najdrastyczniejsi byli włodarze kin Helios. Szef sieci Tomasz Jagiełło przyznał, że choć zdaje sobie sprawę z pragnień widzów, nie są przygotowani na takie przedsięwzięcie, jako że rząd w żaden sposób nie skonsultował z nimi swojej decyzji. Tak brzmi komunikat opublikowany w serwisie Onet:

Sieć kin Helios nie otworzy swoich obiektów w połowie lutego 2021 r., pomimo rządowej decyzji o takiej możliwości. Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni.

Jeżeli chodzi o Multikino, tutaj mamy już nieco mniej zdecydowane postanowienie, ale w dalszym ciągu brak konkretnej odpowiedzi, przynajmniej na razie:

Jak wiecie, kina mogą zostać otwarte od 12 lutego, ale jest to otwarcie warunkowe z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja może zostać cofnięta. Aby podjąć decyzję o otwarciu naszych kin, musimy zapoznać się z rządowym rozporządzeniem oraz skonsultować sprawę z dystrybutorami. Tak jak i wy bardzo chcemy wrócić do kin, ale jeszcze chwilę musimy się wstrzymać.

Na przeczekanie wzięła nas także sieć Cinema City, prosząc na swoim Facebooku o cierpliwość:

Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji – prostują jeszcze w oświadczeniu dla Onetu.

fot. Facebook Cinema City

Zobacz również: Powrót do kin już w połowie lutego!

Wygląda zatem na to, że na razie sieciowe kina mniej lub bardziej zdecydowanie wstrzymują się z otwarciem kin, przypuszczalnie badając potencjalne decyzje rządu w przeciągu następnych tygodni.

Źródło: Facebook, Onet / Ilustracja wprowadzenia materiały prasowe

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?