W ostatni piątek, na siedem miesięcy przed premierą, do sieci trafiła pierwsza zapowiedź superprodukcji Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat. Amerykański blockbuster od Marvel Studios będzie czwartym filmem o Kapitanie Ameryce, ale pierwszym, w którym w roli tej nie zobaczymy Chrisa Evansa, a Anthony’ego Mackie.
Dyskusję fanów wzbudziły sceny dialogów nawiązujących do recastingu postaci generała Rossa (Harrison Ford zastąpił zmarłego Williama Hurta) i przejęcia funkcji Kapitana Ameryki po Stevie Rogersie, tajemnicza rola Giancarlo Esposito czy wygląd Red Hulka i ilość efektów specjalnych. Spore kontrowersje wywołuje także drugoplanowa postać agentki, w którą wciela się Szira Haas. Część internautów nawołuje nawet do bojkotu filmu.
Oficjalnie Shira Haas w Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat wciela się w Ruth Bat-Seraph, „Izraelkę, byłą Czarną Wdowę, obecnie wysoko postawioną agentkę służb specjalnych USA”. Znawcy komiksów Marvela od razu zauważą różnicę i zmiany naniesione względem oryginału. Ruth Bat-Seraph w komiksach to Sabra, agentka izraelskiego wywiadu, mutantka i superbohaterka. Na kartach zeszytów często walczy z arabskimi terrorystami, nosi również charakterystyczny niebiesko-biały strój z gwiazdą Dawida. Postać ta przez organizacje propalestyńskie i arabskie jest uznawana za rasistowską oraz promującą Mossad (wywiad Izraela). Marvel w nowym filmie postanowił obejść problem i „naprawić” bohaterkę, ale wciąż nie wszystkich to przekonuje.
Co ciekawe, obecna krytyka napływa z każdej strony. Osoby nastawione proizraelsko narzekają, że Ruth nie będzie izraelską agentką, a amerykańską. Ci propalestyńscy i proarabscy uważają, że nie powinno się wprowadzać do filmu postaci z antyarabskimi komiksowymi korzeniami, a tym bardziej radykalnym nie podoba się sam fakt pojawienia się izraelskiej bohaterki w filmie. Niektórzy próbują wręcz oskarżać Marvela o „wspieranie rasizmu i poparcie dla rządu Izraela, który dokonuje ludobójstwa i prześladuje Palestyńczyków” oraz nawołują do bojkotu Kapitana Ameryki 4. Po publikacji zwiastuna w mediach społecznościowych zaroiło się od zbierających duże zasięgi apeli przeciwko superprodukcji Marvela.
Znanym Marvelowi problemem jest również ksywa superbohaterki. Sabra generalnie oznacza „Żydów urodzonych w Izraelu”, natomiast światu arabskiemu nazwa ta kojarzy się z obozem dla uchodźców w Libanie, w którym w 1982 roku doszło do masakry setek Palestyńczyków. Sabra zadebiutowała w komiksach dwa lata wcześniej, więc za nieprawdziwe należy uznać tezy o nadaniu tego imienia bohaterce w związku z tym wydarzeniem.
Całej sytuacji Marvel próbował zaradzić już dwa lata temu. Wydano oświadczenia, w których poinformowano, że nazwa superbohaterskiego alter ego nie pojawi się w filmie, a postać będzie miała zmienioną względem komiksów historię.
„Bohaterowie i ich historie są inspirowane komiksami, ale są one zawsze odświeżane i przeobrażane na potrzeby dużego ekranu i współczesnej widowni, a filmowcy przedstawią nowe podejście do postaci Sabry, która zadebiutowała w komiksach ponad 40 lat temu.
Kapitan Ameryka: Nowy wspaniały świat to superprodukcja wchodząca w skład V Fazy MCU. Trzydziesty piąty film należący do franczyzy Marvela jest bezpośrednią kontynuacją serialu Falcon i Zimowy Żołnierz oraz nawiązuje do filmów Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz z 2014 i Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów z 2016. Produkcja będzie również połączona z filmem I Fazy MCU Incredible Hulk. Na stanowisku reżysera zasiadł Julius Onah, a za scenariusz odpowiada tercet Malcolm Spellman, Dalan Musson i Mathhew Orton
Zgodnie z opublikowanym niedawno krótkim opisem, Sam Wilson znajdzie się w centrum międzynarodowego incydentu i będzie musiał odkryć osobę stojącą za wydarzeniem. Reżyser Julius Onah zdradził natomiast, że Nowy wspaniały świat utrzymany będzie w konwencji szpiegowskiego thrillera paranoicznego.
Anthony Mackie w Nowym wspaniałym świecie po raz pierwszy pojawi się na dużym ekranie jako nowy Kapitan Ameryka. Dotychczas w stroju Kapitana oglądać mogliśmy go w serialu Falcon i Zimowy żołnierz, w wcześniej wcielał się w postać Sama Wilsona/Falcona, lecz w finale Avengers: Koniec Gry Steve Rogers wskazał go jako swojego następcę. Miano Falcona w filmie przejmie postać Joaquina Torresa, którą wprowadził serial Falcon i Zimowy Żołnierz. W roli tej zobaczymy Danny’ego Ramireza. Kolejną postacią z tego serialu, która pojawi się w Nowym wspaniałym świecie będzie Isaiah Bradley (Carl Lumbly), weteran wojny koreańskiej, któremu podano serum superżołnierza. Ponadto do swoich ról z Incredible Hulk powrócą Liv Tyler (Betty Ross) oraz Tim Blake Nelson (Samuel Sterns/ Leader). Ponadto w superprodukcji pojawi się Harrison Ford zastępujący zmarłego Williama Hurta jako generała Rossa, Julia Louis-Dreyfuss jako Valentina Allegra de Fontaine, Szira Has jako agentka Ruth oraz Giancarlo Esposito w nieujawnionej dotąd roli.
Obecna data premiery blockbustera to 14 lutego 2025 roku.
źródło: hollywoodreporter / ilustracja wprowadzenia: kolaż kadr ze zwiastuna/materiały prasowe Marvel
Kontakt: [email protected] Twitter: @KonStar18