Vei tom 2 – recenzja komiksu

Vei to album z oferty Non Stop Comics, który przeszedł bez większego echa. W zalewie głośnych hitów, ta osadzona w mitologii skandynawskiej historia wydawała się zbyt kameralna i cicha. Nic podobnego – Vei tom 2 pokazuje, że album ten może dumnie prezentować się na półce każdego poszukiwacza pełnych rozmachu przygód, osadzonych w świecie fantasy.

Pierwszy tom, recenzowany przeze mnie ponad rok temu (tu niestety trzeba ponarzekać na tempo wydawnicze, ponieważ ponad rok czekania na zamknięcie tej opowieści to nieco za dużo) był jedynie przedsmakiem przed daniem głównym. Poznaliśmy wtedy czarnowłosą Vei, reprezentantkę Jotunheimu, krainy niebieskich olbrzymów. Przypomnijmy, że nasza bohaterka miała wystartować w turnieju, w którym o władzę walczą bogowie.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/VEI2_p1.jpg

Strona komiksu Vei tom 2

Cliffhanger na końcu pierwszego tomu nie do końca zwiastował, że Vei tom 2 pokaże pazur. Ale tak właśnie się stało! Właściwie od początku mamy tutaj wszystko, czego dobra opowieść potrzebuje – pełną zwrotów akcję, dobrze zbudowaną intrygę, dynamikę i co ważne – dobrze skrojonych bohaterów. Wszystko to przyprawiono odrobiną erotyki i podlano obficie wątkami mitologicznymi.

Jeszcze lepiej niż scenariusz Sary B. Elfgren prezentują się znakomite, dynamiczne rysunki Karla Johnssona, który potrafi sportretować zarówno ulotne, mistyczne chwile, jak i zapierające dech w piersiach sceny walki. A ma tutaj pole do popisu, ponieważ w kulminacyjnych momentach tej historii zobaczymy Ragnarok, jednak czym jest w przypadku serii Vei będziecie już musieli odkryć sami.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/VEI2_p2.jpg

Strona komiksu Vei tom 2

Na kartach Vei tom 2 cały czas coś się dzieje. A to Loki knuje intrygi, za którymi stojące zamiary prawie do końca są objęte tajemnicą. A to Odyn zrobi wszystko, żeby nie oddać władzy Jotunom. A to Vei będzie musiała wejść na arenę z kimś, kogo nie chce zranić. Zanim się zorientujemy, lektura mija, a nostalgiczny, chwytający za serce koniec przynosi upragnioną satysfakcję.

Świat zaprojektowany przez Johnssona bazuje oczywiście na znanych od dawna przekazach i innych źródłach, ale ma też swój unikalny styl. Skąpany w nasyconych barwach setting urzeka właściwie od pierwszego momentu, a w niektórych kadrach z pomysłem skomponowanych kadrach można się zatracić.

http://alejakomiksu.com/gfx/plansze/VEI2_p3.jpg

Strona komiksu Vei tom 2

Vei tom 2 to w gruncie rzeczy rozrywkowy tytuł, który jednak miewa naprawdę rewelacyjne momenty. Dwa tomy składają się na lekturę błyskawiczną, ale kompletną i satysfakcjonującą. Chciałbym kiedyś zobaczyć Vei jako pełnometrażowy, wysokobudżetowy film fantasty. Myślę, że mógłby obrosnąć wcale nie mniejszą legendą niż klasyki tego gatunku. Może nie jest to dzieło specjalnie oryginalne, ale odtwórczość w ogóle tutaj nie przeszkadza.


 

https://assets.gildia.pl/system/thumbs/000/396/754/396754/1557740146/800.jpg

Okładka komiksu Vei tom 2

Tytuł oryginalny: Vei vol. 1
Scenariusz: Sara B. Elfgren
Rysunki: Karl Johnsson
Tłumaczenie: Maciej Muszalski
Wydawca: Non Stop Comics 2019
Liczba stron: 160
Ocena: 80/100

Zastępca redaktora naczelnego

PR-owiec, recenzent, geek. Kocha kino, seriale, książki, komiksy i gry. Kumpel Grahama Mastertona. W MR odpowiedzialny za dział komiksów, książek i gier planszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?