Nie żyje Philip Roth, twórca Amerykańskiej sielanki

W dniu wczorajszym zmarł jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy w historii. 85-letni autor cierpiał na niewydolność serca. Opuścił nas w szpitalu na Manhattanie.

Philip Roth przyszedł na świat w Newark, w 1933 roku. Już jego pierwsze dzieło, powieść pt. Żegnaj Kolumbie, zyskała niemały rozgłos i uznanie, a w 1969 roku nakręcono jej ekranizację, która z kolei otrzymała m.in. nominację do Nagrody Akademii i Złoty Glob.

fot. REX/Shutterstock

Jego dzieła kręciły się wokół poruszania problematyki związanej z amerykańską społecznością, ze szczególnym naciskiem na jego żydowską część i problem antysemityzmu. Jego książki otrzymały większość najważniejszych nagród, były też chętnie adaptowane, jednak największy rozgłos przyniosła mu napisana w 1997 roku Amerykańska sielanka, za którą dostał Pullitzera. W 2016 roku powstała jej ekranizacja, z Evanem McGregorem jako reżyserem i głównym bohaterem.

Źródło: New York Times / Ilustracja wprowadzenia: The LIFE Images Collection

Redaktor

Miłośnik literatury (w szczególności klasycznej i szeroko pojętej fantastyki), kina, komiksów i paru innych rzeczy. Jeżeli chodzi o filmy i seriale, nie preferuje konkretnego gatunku. Zazwyczaj ceni pozycje, które dobrze wpisują się w daną konwencję.

Więcej informacji o
,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/klient.dhosting.pl/moviesroom/moviesroom.dkonto.pl/public_html/wp-content/themes/moviesroom/single.php on line 209

Nowe technologie

Wejdź do świata nowych technologii na: Tech-Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?